Sorški orgličarji na koncertu ob desetletnici delovanja, kjer se jim je pridružil tudi Ženski pevski zbor KUD Oton Župančič Sora, dramska sekcija pa je ob tej priložnosti prikazala odlomek nove igre Alo, Alo / Foto: Ana Jagodic Dolžan

Desetletje orgličarjev

Sorški orgličarji so s koncertom v domači dvorani zaokrožili več kot dvesto nastopov doma in v tujini, s katerimi so v minulih desetih letih prispevali k večji prepoznavnosti orglic.

Ljubitelji orglic so v KUD Oton Župančič Sora dobili svojo sekcijo v letu 2010, ko so organizirali prvi seminar igranja na ustno harmoniko pod vodstvom Vladimirja Hrovata. Tri leta kasneje so ustanovili skupino Sorški orgličarji. »Večina nas je skupaj deset let, štirje celo 12, samo najmlajši član se nam je priključil nekaj let kasneje, po zaključku prvega tečaja igranja na orglice, ki smo ga organizirali z namenom, da pridobimo nove orgličarje,« je pojasnila Zdenka Bergant, organizacijska vodja sekcije, v kateri so še Fani Krajnc, Silva Peternel, Lojze Bergant, Miran Pustovrh, Martin Kikelj Bedenčič, Marija Strajnar in umetniški vodja prof. Damir Fajfar.

Medgeneracijsko pisana zasedba dokazuje, kako pomembna je volja – večji del skupine je igranje na orglice usvojil brez glasbenega predznanja. »Razen ene članice smo se vsi morali najprej spopasti z branjem not, pavz …« se začetkov spominja Bergantova. Kot je še povedala, se redno srečujejo enkrat do dvakrat tedensko, odvisno od nastopov. »Več vaj gotovo potrebujemo starejši orgličarji, zato smo imeli pogosto dodatne dopoldanske vaje. Vsekakor pa brez igranja doma ne gre.«

Ob veselju do glasbe je njihovo vodilo, da bi bile orglice bolj prepoznavne. Nastopajo na dogodkih v domači občini Medvode, po Sloveniji in v tujini. Redno gostujejo na mednarodnem festivalu (Ah), te orglice v Mokronogu, srečanju orgličarjev v Domžalah in na Hrvaškem. Z Državnega festivala malih instrumentalnih skupin v Dravogradu, kjer sodelujejo osem let, se vračajo z zlatimi plaketami. Pred petimi leti so nastopili tudi na mednarodnem tekmovanju Accordion games, kjer so osvojili srebrno priznanje in pokal ter se uvrstili na finalni koncert. Od leta 2019 pa so del velike festivalske družine Si.in, ki v tujini predstavlja slovensko ljubiteljsko kulturo, umetnost in običaje.

Posebno mesto ima po besedah Bergantove njihov nastop v praški cerkvi Srca Jezusovega. »V cerkvi, ki je delo slovenskega arhitekta Jožeta Plečnika, smo na osrednji prireditvi festivala Slovenija v Pragi v čast predsedovanju Slovenije Svetu EU program oblikovale štiri skupine: tri vokalne in mi z orglicami. Dogodek so obiskali diplomatski predstavniki iz štiridesetih tujih ambasad, v čast si štejemo prejete čestitke tujih diplomatov.«

Tudi obiskovalci koncerta, s katerim so Sorški orgličarji zaznamovali desetletnico delovanja, niso skrivali navdušenja. Slišali so izbor skladb velikih mož slovenske glasbe: Avsenika, Slaka, Privška, Sepeta, ljudske pesmi in tuje uspešnice, ob zaključku pa – Ropretove Orglice, ki so vabile k nadaljevanju praznovanja v Galeriji Sora.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Razvedrilo / četrtek, 5. julij 2018 / 11:48

Krasen dan in krasna poroka

V soboto, 23. junija, sta se na gradu Strmol poročila Ana in Matic Čavlovič. Mladoporočenca sta se na simpatičen način zahvalila naši časopisni hiši za brezplačno polletno naročnino na časopis. S p...

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / četrtek, 11. februar 2021 / 18:11

V ponedeljek konec omejitve na občine

V šole se vračajo učenci preostalih razredov osnovne šole in dijaki zaključnih letnikov. Odpirajo se tudi vse trgovine.

Jesenice / četrtek, 11. februar 2021 / 13:40

Direktorica muzeja brez soglasja

Jeseniški občinski svet ni potrdil imenovanja Irene Lačen Benedičič, razpis bodo ponovili.

Kranj / četrtek, 11. februar 2021 / 13:37

Načrti z rezervatom Bobovek

V rezervatu Bobek so postavili informacijske table, v nadaljevanju projekta pa bodo postavili še klopi, zidce, vzpostavili bodo dodatne poti in učno pot. Na Bobovku imajo še druge smele načrte.

Zanimivosti / četrtek, 11. februar 2021 / 13:32

V Deželi kruha

Miro Rismondo je širši javnosti znan predvsem po ledenih in lesenih skulpturah. V času epidemije covida-19 je Ledeni in Leseni deželi dodal še eno: Deželo kruha. Začel je peči kruh z drožmi.

Tržič / četrtek, 11. februar 2021 / 12:07

Še bogatejša Pot treh zvonov

Idejo za pot so dobili domačini Žiganje vasi, ko so pred leti na cerkvi sv. Urha zamenjali tri zvonove ...