Vodja konzularne službe MZEZ Viktor Mlakar / Foto: Gorazd Kavčič

Eno redkih ministrstev z dežurno službo

Na ministrstvu za zunanje in evropske zadeve, ki je eno redkih ministrstev s 24-urno dežurno službo, si prizadevajo delovati preventivno. Na svoji spletni strani redno posodabljajo podatke o razmerah v posamezni državi.

Barvna lestvica varnostnega tveganja v posameznih državah je zdaj petstopenjska, pri čemer so z zeleno označene države, kjer tveganje ni povečano, s črno pa države, kjer so tveganja tako visoka, da je državo priporočljivo nemudoma zapustiti. S črno barvo so trenutno med drugim označeni Afganistan, Palestina in Ukrajina, Izrael in Rusija pa sta oranžne barve.

Ljubljana – Zunanje ministrstvo državljanom, ki bodo v prihajajočih praznikih potovali v tujino, svetuje, naj pred potjo preverijo veljavnost svojih dokumentov ter pogoje vstopa v ciljno in tranzitne države. »Veljavnost osebnih in drugih dokumentov je pred potjo treba preveriti tudi zaradi nadzora na notranjih schengenskih mejah, ki so ga v zadnjem času uvedle številne države članice EU, vključno s Slovenijo,« opozarja vodja konzularne službe ministrstva za zunanje in evropske zadeve (MZEZ) Viktor Mlakar, ki je letos zamenjal Andreja Štera, Gorenjca, ki je bil 14 let na čelu konzularnega sektorja, letos pa se je upokojil. Mlakar, ki prav tako prihaja z Gorenjskega – izvira iz Bohinja, zdaj pa živi v Ljubljani – je med drugim poudaril, da poleg vizumskih pogojev za vstop v državo potniki preverijo tudi druge morebitne pogoje, ponekod je obvezna predložitev potrdila o cepljenju. Poleg osnovnega potovalnega zavarovanja svetujejo ureditev dodatnega, saj denimo poškodbe na smučanju lahko zelo udarijo po žepu. Svetujejo še, naj spremljajo razmere na območju poti in upoštevajo navodila tamkajšnjih oblasti. Če potnik pride v navzkrižje s temi pravili, ministrstvo namreč najverjetneje ne bo moglo pomagati – denimo v primeru pitja alkohola ali kajenja marihuane v državah, kjer je to prepovedano. Paziti je treba tudi na osebno lastnino, saj so kraje, predvsem na turistično priljubljenih destinacijah, pogoste.

Svetujejo, a ne zapovedujejo

Kot so večkrat poudarili na četrtkovem srečanju z novinarji, ministrstvo državljanom svetuje, jim pa ne zapoveduje, na kaj naj bodo pred in med potovanjem pozorni, pa tudi na katere destinacije je v tem času bolj tvegano ali celo nepriporočljivo potovati.

So pa v luči številnih kriz po svetu v zadnjem letu posodobili zavihek na svoji spletni strani, namenjen potovalnim nasvetom. Barvna lestvica varnostnega tveganja v posameznih državah je zdaj petstopenjska, pri čemer so z zeleno označene države, kjer tveganje ni povečano, s črno pa države, kjer so tveganja tako visoka, da je državo priporočljivo nemudoma zapustiti. S črno barvo so trenutno med drugim označeni Afganistan, Palestina in Ukrajina, Izrael in Rusija pa sta oranžne barve. Ta pomeni visoko stopnjo tveganja. O državah na spletni strani MZEZ lahko poleg informacij o varnostnih in zdravstvenih tveganjih ter vstopnih pogojih dobimo tudi splošne informacije o lokalnih zakonih, vožnji in najemu vozil ter valuti, ki jo uporabljajo. Tistim, ki se v bližnji prihodnosti odpravljajo na potovanje, to zagotovo lahko zelo koristi.

Prostovoljen vnos lokacije

Če se odpravite na daljšo pot, zlasti v bolj oddaljene kraje ali na območja, kjer je tveganje višje, lahko izpolnite obrazec o poti na spletni strani ministrstva. V primeru izrednih razmer bo tako MZEZ seznanjeno s tem, kje ste. Poudarjajo pa, da se informacije, ki jih oddate v obrazcu, po koncu poti samodejno izbrišejo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / sobota, 25. november 2017 / 19:49

Ko sneg ni več dovolj

Marsikdo se še spominja zlatih časov slovenskega smučanja, ko smo pred TV-ekrani stiskali pesti za naše smučarske ase, vsak prosti vikend ali sončno popoldne pa izkoristili za smučanje. Ml...

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / sreda, 19. september 2007 / 07:00

Dnevi slovenskih svetovalnih središč za odrasle

Svetovalna središča za izobraževanje odraslih in Andragoški center Slovenije letos že tretje leto zapored organizirajo Dneve slovenskih svetovalnih središč. Dosedanje izkušnje kažejo, da takšni d...

Gorenjska / sreda, 19. september 2007 / 07:00

Učimo se vse življenje

Bogata in raznolika ponudba gorenjskih šol, zasebnih ustanov, ljudskih univerz ... za izobraževanje odraslih.

Prosti čas / sreda, 19. september 2007 / 07:00

Ritem mladosti

V petek je verjetno bil zadnji večji glasbeni žur, Ritem mladosti, ki je zaključil letošnjo sezono glasbenih dogodkov na prostem, kot sta bila na Gorenjskem koncerta ob rojstnih dnevih Radia Belvi in...

Prosti čas / sreda, 19. september 2007 / 07:00

Avsenikov zlati abonma

V Avsenikovi dvorani v Begunjah se bo začel 9. novembra, končal pa 18. aprila.

Avtomobilizem / sreda, 19. september 2007 / 07:00

Čista energija je realnost

Avtomobilski proizvajalci na salonu v Frankfurtu predstavljajo ideje za bližnjo in daljno prihodnost.