Ambasador integritete tudi smučarski skakalec Žiga Jelar
Komisija za preprečevanje korupcije je zagnala nov preventivni projekt Ambasadorji integritete, s katerim želijo teme integritete in preprečevanja korupcije še bolj približali širši javnosti.
»Prav vsak posameznik lahko s svojim poštenim ravnanjem prispeva k boljši družbi.«
Žiga Jelar je prepričan, da če vsak posebej in vsi skupaj delamo na medsebojnem spoštovanju, spoštovanju pravil in upoštevanju fair playa, lahko spremenimo marsikaj in se zazremo v boljšo prihodnost.
Ljubljana – Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je ob mednarodnem dnevu preprečevanja korupcije (9. decembra) tudi letos organizirala Teden preprečevanja korupcije. Na zaključnem dogodku je predsednik KPK Robert Šumi v poslanici naslovil aktualne izzive na področju preprečevanja korupcije, predstavili pa so tudi nov preventivni projekt Ambasadorji integritete, med katerimi je tudi Kranjčan Žiga Jelar.
»Uspešno preprečevanje korupcije krepi pravno državo in mir, povečuje varnost in spodbuja razvoj družbe. Prinaša dobrobit za vse in zato mora biti v interesu vseh nas. Le tako, z upoštevanjem teh vodil in z medsebojnim sodelovanjem, tlakujemo pot do družbe, v kakršni, verjamem, si vsi želimo živeti: kjer bo integriteta postala standard tudi v praksi, korupcija pa visoko tvegano ravnanje z nizkim donosom,« je poudaril Šumi in dodal: »Prav vsak posameznik lahko s svojim poštenim ravnanjem prispeva k boljši družbi, saj je integriteta ključ do preprečevanja korupcije. Posameznik z integriteto ne bo ravnal koruptivno in ob zaznanih nepravilnostih ne bo pogledal stran.« Prav to je tudi bistvo projekta Ambasadorji integritete, s katerim želijo širši javnosti, zlasti pa mladim, včasih strokovno zapletene vsebine predstaviti poljudno in enostavno.
»Naši ambasadorji integritete vsak po svoje pristno, sproščeno, v jeziku, ki jim je najbliže, pojasnjujejo, da je vredno biti pošten. Tako bomo poskrbeli, da se o naših vsebinah čim več pogovarjamo, da o njih razmislimo in se ustrezno odzovemo, ko se znajdemo pred izzivi, ki jih predstavljajo. Želimo si še več ambasadorjev, saj verjamemo, da lahko skupaj dosežemo več kot vsak od nas sam,« je ob tem povedala vodja projekta na Komisiji Anja Kampuš.
Ambasadorji trije športniki
Med prvimi ambasadorji integritete, tremi znanimi športnimi imeni, ki odslej širijo sporočila o pomembnosti in nujnosti krepitve integritete, sta poleg smučarskega skakalca Žige Jelarja še selektor slovenske moške nogometne reprezentance Matjaž Kek in alpska smučarka Ilka Štuhec.
Žiga Jelarja, ki zase pravi, da je športnik, glasbenik in zelo radoveden človek, drugi opisujejo kot nekoga, ki ima zelo razvit socialni čut, vedno rad priskoči na pomoč z dejanji ali vsaj z besedo razumevanja in podpore. Zelo priljubljen je med mladimi in odličen ambasador svojega športa, trdega dela in poštenosti. Kot vrhunski športnik je zaposlen v slovenski policiji. Za sodelovanje pri projektu Ambasadorji integritete se je odločil, ker ocenjuje, da nam včasih manjka malo poštenosti in spoštovanja pravil. Prepričan je, da če vsak posebej in vsi skupaj delamo na medsebojnem spoštovanju, spoštovanju pravil in upoštevanju fair playa, lahko spremenimo marsikaj in se zazremo v boljšo prihodnost.