Mozartovo mesto
December v Salzburgu (1)
Tokrat so se pri Turismus Salzburg odločili, da za srbske in slovenske turistične novinarje pripravijo decembrski program z obiskom nekaj adventnih sejmov, znamenitosti mesta; obiskali smo muzej Svete noči v Arnsdorfu. se ustavili tudi v Oberndorfu pri Salzburgu. Ni šlo brez maestra Mozarta, njegove glasbe, dunajskih zrezkov, salzburških žličnikov, pravih in nepravih Mozartovih kroglic, kuhanega vina, pomarančnega punča, pa tudi salzburški muzej posvečen božiču in je odprt praktično vse leto, je pritegnil.
Najprej so nam razdelili t. i. Salzburg card oziroma kartico Salzburg. zelo priporočljiva stvar za turiste, ki obišlejo Salzburg. Lahko se odločijo za nakup take za 24, 48 ali 72 ur. Z njo je v končnem ogled muzejev in mestnih znamenitosti ne samo brezplačen, ter s tem cenejši; z njo dobite tudi popust pri udeležbi na različnih koncertih, dogodkih, pa še prihrani vam čas, saj vam ni treba stati v vrsti za nakup vstopnic. In še mimogrede: iz Gorenjske se čez Karavanke do Salzburga z avtom na normalen prometni dan – brez zastojev, del na cesti – vozite kakšne slabe tri ure in pol.
Nastanjeni smo bili v hotelu Sheraton Grand, ki je oddaljen pet minut od glavne železniške postaje, poleg znamenitega dvorca Mirabell in njegovih vrtov. Samo streljaj stran, nekaj minut hoje, preko najbližjega mostu za pešce čez reko Salzach, pa smo bili že v starem centru Salzburga.
Prvi večer se je začel s skodelico vročega pomarančnega punča, mraz in dež sta bila v polnem razcvetu, a praznično vzdušje na notranjem dvorišču najstarejše restavracije v Evropi St. Peter Stiftskulinarium je bilo decembrsko. St. Peter je del znamenitega benediktanskega samostana in je locirana v najstarejšem delu mesta.
Pospremili so nas v baročno dvorano, eno največjih koncertnih dvoran v Salzburgu, kjer smo imeli trihodno večerjo z glasbenim programom nekaterih izbranih Mozartovih del. Jedi so navdihnili recepti iz časa v katerem je Wolfgang Amadeus Mozart živel. Ravno v času božičnih praznikov dvorana zasije v svoji dekorativni preobleki in gostje smo tako na mizo dobili najprej čisto piščanljo juho z esenco limone ter skutnim- rožmarinovim knedeljčkom. Sledil je kopun, postrežen na glazuri z rdečim vinom in zelišči, dodano polento in zelenjavo iz domačega vrta; za sladico pa je na mizo prispela manjša različica salzburških žličnikov - s pripisom na meniju: sladko kot ljubezen in lahko kot sneg, kar žličniki oziroma Salzburger Nockrl dejansko ponazarjajo.
Med tremi hodi pa smo prisluhnili najlepšim in prepoznavnim Mozartovim delom. Tako smo slišali in videli vse od znanih prizorov iz Figara do serenade Mala nočna glasba in prizora iz Čarobne piščali.
Predvsem pa smo že zelo kmalu ugotovili, da se nam tokrat s tujim jezikom praktično ne bo treba truditi, saj vse od portirja v in snažilk v hotelu do natakarjev v baročni dvorani, govori ali bosanko ali srbsko, tudi hrvaško – seveda poleg tega, da znajo tekoče nemško. Tako nas je pri večerji stregel Bata Jović, ki v Avstriji dela že več kot dvajste let. Rodil se je v Srbiji, šolal v Opatiji, danes živi na Reki, dela pa sedaj v Salzburgu.
(Se nadaljuje)