Največ »zlatnikov« z Gorenjskega
Predsednica republike Nataša Pirc Musar je minulo nedeljo na Brdu pri Kranju podelila zlata priznanja osmi generaciji mladih, ki so uspešno zaključili program Mednarodno priznanje za mlade (MEPI). Prejelo jih je 71 mladih iz enajstih institucij iz vse Slovenije.
Brdo pri Kranju – V Sloveniji letos zaznamujemo 25-letnico delovanja programa MEPI, v tem času se je vanj vključilo 16 tisoč mladih. Letos je program uspešno zaključilo 71 mladih iz 11 različnih izvajalskih organizacij. Njihov dosežek so na dogodku, ki je potekal pod pokroviteljstvom predsednice republike Nataše Pirc Musar, okronali z zlatim priznanjem. Priznanje je med drugim prejelo 27 dijakov Gimnazije Škofja Loka, 15 dijakov Gimnazije Kranj, šest dijakinj Biotehniškega centra Naklo in trije dijaki Šolskega centra Škofja Loka.
Predsednica Nataša Pirc Musar je v svojem nagovoru poudarila breme izzivov, ki jih mladi nosijo v današnjem hitro spreminjajočem se svetu. »Nikoli prej ni bilo tako ključno, da vas kot skupnost opremimo z veščinami solidarnosti, medsebojnega sodelovanja in povezovanja ter odgovornosti,« je dejala in dodala, da so dandanes zelo na mestu tudi poudarki programa MEPI o enakopravnosti, enakosti in medkulturnem dialogu. »To so civilizacijske vrednote, ki nas združujejo in nas spodbujajo h gradnji boljše in bolj vključujoče družbe.« Predvsem v podnebni krizi je medgeneracijsko sodelovanje po njenih besedah najbolj v ospredju. »Kar počnemo zdaj, bo imelo posledice za vas in vaše potomce. Zato ob srečanjih z vami vedno poudarjam zelene vsebine, ker želim slišati vaše mnenje in skrbi, spodbujati zamisli za rešitve podnebne krize.« Sobivanje z naravo, je poudarila, mora postati način življenja, saj je s tem povezana tudi prehranska varnost ter ohranjanje biodiverzitete, ekosistemov in vode. Prepričana je, da jih MEPI s svojim programom, ki je kot nekakšna šola življenja, vodi k boljšemu razumevanju sebe, drugih in okolja. Uspešnost programa MEPI, njegova prilagodljivost in relevantnost se po njenih besedah nedvomno kažejo v tem, da je MEPI prisoten v že več kot 130 državah in povezuje več kot osem milijonov mladih po vsem svetu. Za konec je izrazila željo, da mladi dobitniki priznanj to dobro, ki ga gojijo v sebi, predajajo tudi drugim. »Svet je bolj lep kot grd. Več ko nas bo takih, ki verjamemo v človečnost, sočloveka, bolje nam bo.«
Največ nagrajencev je letos prav iz gorenjske regije, kar 72 odstotkov. Prejemnica zlatega priznanja Erika Mravlje iz Biotehniškega centra Naklo je pojasnila, da se je programu pridružila, da bi lahko več svojega prostega časa namenila druženju s prijatelji, potem pa se je to razvilo v številne zanimive izkušnje, ki so prinesle spontane trenutke zabave, nepozabne spomine in nove prijateljske vezi. Po besedah Eme Šparovec iz Gimnazije Kranj je MEPI izkušnja, skozi katero ugotoviš, da si sposoben uresničiti vse, za kar se sam odločiš. »In da ti v najtežjih trenutkih stojijo ob strani prijatelji, ki te spodbujajo in ti pomagajo priti do cilja.« David Šuštar, zdaj že nekdanji dijak Gimnazije Škofja Loka, pa meni, da jih je MEPI najbolje opremil z znanjem za spopadanje z nepredvidljivimi situacijami. »Tudi ko se zgodi kaj nepričakovanega, se naučiš mirnega odzivanja – se ustaviti in premisliti, kaj narediti.« Koordinatorica programa na Gimnaziji Kranj Katarina Škufca je pri udeležencih programa MEPI v ospredje postavila predvsem vztrajnost, iznajdljivost, odgovornost, obenem pa so vedno pripravljeni priskočiti na pomoč, ko je potrebno, tudi pri dejavnostih v šoli. Mentorica Ana Prevc Megušar z Gimnazije Škofja Loka je zato prepričana, da so to mladi, ki bodo v prihodnosti v družbi odigrali pomembno vlogo. »To je mladina, na katero se bomo lahko zanesli.«