Zeleno zapeljevanje
Po koledarju se valentinovo konča, ko 14. odbije polnoč in se že piše 15. svečan, praznik francoskega svetnika Klavdija. Popolnoma razumljivo je, da se zaljubljenci, častilci Afrodite in Erosa ter Venere in Amorja, ne menijo za dvanajst udarcev nadležne ure in uživajo v orbiti ljubezni. To je svetloba noči, ki se kar prevesi v jutro, če ne v dopoldan. In če zvečer še drži, da zaljubljenci živijo od zraka in ljubezni, dopoldanske ure potrjujejo, da gre ljubezen tudi skozi želodec. Seveda je imenitno, če si lahko privoščimo nekaj slastnega, kar nadomesti zajtrk in je obenem tudi zgodnje kosilo. Izbira jedi je več kot pestra, če samo pokukamo v kakšen priročnik in najdemo poglavje Zajtrk v postelji, Šampanjec za dobro jutro, Afrodiziak za začetek … v vseh današnjih receptih je kakšna sestavina, ki ji pripisujejo moč strasti. V Franciji je veljalo in ponekod še velja: če hoče ženska moškega potomca, naj poje veliko artičok! Ampak tudi datum 15. februar ni od muh, saj obeležuje kar nekaj pomembnih dogodkov. Zagotovo je najprijetnejši v dunajskih analih, kajti takrat je bil v Dianinem kopališču prvikrat izveden znameniti Straussov valček Na lepi modri Donavi. Neki kritik je 17. februarja 1867 prvikrat zapisal, da je bil to pravi »Schlager«, krasna melodija, ki je šla med ljudi.
Zeleno zapeljevanje
Za dve osebi potrebujemo: 2 pomaranči, 4 cl likerja blue curaçao, 1 mala steklenica penine.
Pomaranči iztisnemo in precedimo sok. V visoka ohlajena kozarca zlijemo sok in liker ter prilijemo ohlajeno penino.
Vitaminski odriv
Za dve osebi potrebujemo: 1 veliko pomarančo, pol grenivke, 1 pretlačen kivi, 3 žlice ananasovega soka, nekaj kapljic limoninega soka.
Sestavine zmešamo z mešalnikom in damo v visoka ohlajena kozarca. Okrasimo z rezino pomaranče in ponudimo s slamico.
Rajsko orehovo mleko
Za dve osebi potrebujemo: 60 g orehov, 600 m mleka, 2–3 žlice akacijevega medu.
Orehe zelo fino zmeljemo. Pristavimo mleko, dodamo orehe in pri nizki temperaturi nekaj časa cmarimo. Na koncu pridamo še med in premešamo. Nekateri mleko precedijo, preden ga ponudijo, in orehe porabijo za kakšno pecivo.
Pogača z artičokinimi srčki
Za dve osebi potrebujemo: 150 g zmrznjenega listnatega testa, malo moke, maslo za model, 6 češnjevih paradižnikov, 6–8 artičokinih srčkov iz kozarca, 6 črnih oliv brez pešk, 2 žlici kečapa, 1 strok česna, 1 žlico sesekljanega peteršilja, pol žličke origana, 1–1 1/2 žlice deviškega oljčnega olja, 2 žlici naribanega parmezana, sol po okusu.
Pečico ogrejemo na 200 °C. Testo odtalimo. Model s premerom 26 cm namažemo z maslom. Delovno površino potresemo z moko in razvaljamo testo v obliki modela. Testo damo v model in ga ob robovih malce potegnemo navzgor. Češnjevce pri peclju križno zarežemo in prelijemo s kropom. Nato jih olupimo in prerežemo na pol. Artičokine srčke prerežemo po podolgem, olive sesekljamo. Kečap zmešamo z strtim česnom, sesekljanim peteršiljem in origanom ter premažemo testo. Češnjevce in artičokine srčke z rezom navzdol razporedimo po testu in vmes potresemo olive. Pokapamo z oljem in potresemo s parmezanom. Pečemo na spodnji rešetki 30–35 minut.