Gradnja kablovoda večinoma poteka po planinskih poteh. / Foto: Elektro Ljubljana

Dela na Veliki planini

Elektro Ljubljana je sredi novembra na Veliki planini začel izvajati gradbena dela. Prizori planine z izkopanimi jarki in delovnimi stroji pa so razburili dobršen del pohodnikov in vzbudili zanimanje javnosti.

Na kamniški občinski upravi so v komentarju navedli, da je investitor dolžan dela izvajati v skladu z zakonodajo, podrobnih informacij o delu pa nimajo.

Ljubljana, Kamnik – Elektro Ljubljana na Veliki planini gradi povezovalni kablovod med dolinama Črne in Kamniške Bistrice. Kot pravijo, je gradnja nujna in v korist prebivalcev obeh dolin. Avgustovske poplave so namreč odnesle del omrežja, zaradi česar so imeli na tem območju dlje časa težave z oskrbo z elektriko. Kot so nam pojasnili, jim je po tleh in po drevesih uspelo urediti začasno napajanje, ki je še zdaj v uporabi, saj ceste in z njimi kabelske kanalizacije še vedno niso sanirane. Zato so se odločili, da s srednjenapetostnim kablom čez Veliko planino povežejo obe območji. »Rešitev je tehnično preprosta, razdalja 2,5 kilometra pa premostljiva. Ideja hkrati prestavlja trajno možnost rezervnega napajanja obeh območij,« so nam pojasnili na Elektru Ljubljana.

ZVKD: poseg v občutljiv svet

Dela, ki potekajo tudi v bližini pastirskega naselja in bodo po zagotovilih investitorja sicer zaključena v prvi polovici tega meseca, pa so vzbudila precej negodovanja med obiskovalci planine. »Gre za še en pojav resne problematike, ki je vse bolj prisotna in na katero naravovarstveniki opozarjamo že desetletja. Navade iz dolin ne moremo vedno prenesti v gorski svet!« so med drugim zapisali v CIPRA Slovenija v objavi na družbenih omrežjih.

Kritični so tudi na kranjskem Zavodu za varstvo kulturne dediščine, kjer so o posegu obvestili pristojne inšpekcijske službe. »Menimo, da je nevzdržno, da se posegi, kot je načrtovani, izvajajo pred pridobitvijo vseh potrebnih mnenj in soglasij ter gradbenega dovoljenja. Za to ni nikakršnega opravičila. V tako občutljiv svet, kot je območje Velike planine, je treba posegati z vso skrbnostjo, z zavestjo do izjemne kulturne krajine ter dediščine poselitve tega območja. Pričakujemo, da bodo pristojne inšpekcijske službe odreagirale v skladu s svojimi pooblastili,« so povedali na ZVKD in poudarili, da je v skladu z zakonodajo, po kateri je Velika planina zavarovana kot registrirana nepremična kulturna dediščina, za vsak poseg treba pridobiti kulturnovarstvene pogoje in soglasje oz. mnenje. Ker so na Veliki planini sledi prisotnosti človeka od prazgodovine naprej, je za vse posege v zemeljske plasti potreben tudi arheološki nadzor ob gradnji.

Elektro Ljubljana: Dela so v skladu z zakonodajo

Kljub kritikam, da so dela začeli pred pridobitvijo vseh potrebnih dovoljenj, na Elektru Ljubljana zagotavljajo, da gradnja poteka v skladu z zakonodajo. »Gradbeni zakon jasno določa, da v primeru naravnih nesreč, ko je nekaj argumentirano treba narediti, ni treba upoštevati vseh rednih postopkov, ki sicer ščitijo javni interes (projektiranje, dovoljevanje itd.),« so zapisali v odgovoru in dodali, da ni vzrokov za ustavitev gradnje. Kot dodajajo, so podpisali ustrezne služnosti z občino, pašnimi skupnostmi in Planinsko zvezo Slovenije, sredi oktobra pa so z dopisom o začetku del obvestili Občino Kamnik, Ministrstvo za infrastrukturo – Inšpekcijo za energijo, Planinsko zvezo Slovenije, Planinsko društvo Domžale, Agrarno skupnost Pašna skupnost Velika planina in Agrarno skupnost Pašna skupnost Mala planina.

V sklopu dokumentacije, ki jo bodo potrebovali za uporabno dovoljenje, pa bodo pridobili tudi vsa mnenja mnenjedajalcev, ki so jim že oddali vloge.

Na Elektru Ljubljana sicer dodajajo, da trasa kablovoda v devetdesetih odstotkih sledi obstoječim planinskim stezam, le v krajšem delu preči smučišče, v delu ob Domžalskem domu pa so kopali ob cesti. Kot še dodajajo, je naključje, da dela izvajajo v pozni jeseni, hkrati prednost, saj je vpliv na vegetacijo najmanjši, prav tako pa najmanj motijo obiskovalce Velike planine.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / četrtek, 25. november 2010 / 07:00

Po prikazanem bi si zaslužili remi

Kranj - Osemnajsti krog v jesenskem delu državnega nogometnega prvenstva v prvi slovenski ligi je postregel z zanimivimi boji. Kranjski Triglav Gorenjska je tokrat gostoval v Lju...

Objavljeno na isti dan


Slovenija / ponedeljek, 19. julij 2021 / 18:03

Dodatna pomoč za najrevnejše

Ljubljana – Slovenija je ob začetku predsedovanja Svetu EU v okviru Slovenske karitas za pomoč najrevnejšim na Madagaskarju namenila 120 tisoč evrov.

Jesenice / ponedeljek, 19. julij 2021 / 18:02

Zjutraj ob kavi kvačka copatke

Bogdana Trpin s Hrušice je nakvačkala kar petsto trideset parov copatkov za novorojenčke in jih v sredo podarila Splošni bolnišnici Jesenice.

Žirovnica / ponedeljek, 19. julij 2021 / 18:01

Siva pot je vodila v Vrbo

Tradicionalna Prešerna noč, koncert Aleksandra Mežka s posebnimi glasbenimi gosti, je v Vrbi ponovno navdušila številno občinstvo iz vse Slovenije.

Zanimivosti / ponedeljek, 19. julij 2021 / 16:39

Nov pokal

Komaj je padel zastor nad nogometnim evropskim prvenstvom, ki je Italijanom prinesel zmagoslavno glorijo, Angležem pa grenke solze, že se ta konec tedna začenja nova sezona domače prve lige. Na Brd...

Tržič / ponedeljek, 19. julij 2021 / 16:37

Občina Tržič pripravlja razvojni načrt 2030

Tržič – Tržiške občinske svetnike so na junijski seji seznanili z vmesnim poročilom priprave Razvojnega načrta občine Tržič 2030, ki ga je predstavila zunanja izvajalka Slavka Zupan iz podjetja K&a...