S prenovo hidroelektrarne do zelene elektrike
V Kranju so pred dnevi uradno odprli prenovljeno hidroelektrarno Standard, s katero povečujejo delež obnovljivih virov energije. Mestna občina Kranj je ob objektu uredila parkirišče, v neposredni bližini pa namestila električno polnilnico, ki se napaja z zeleno elektriko.
Letos mineva tudi 130 let, odkar je v Kranju zasvetila prva žarnica, ki simbolizira začetek elektrifikacije na Gorenjskem.
Kranj – Gorenjske elektrarne so letos aprila zagnale posodobljeno hidroelektrarno Standard ob reki Kokri, ki je bila zaradi dotrajanosti v celoti obnovljena. Vključuje novo zajetje in strojnico, ki po novem stoji takoj pod zajetjem. Vanjo je vgrajena dvojna regulirana vertikalna Kaplanova turbina s sinhronskim generatorjem in podpornimi sistemi, ki so potrebni za nemoteno obratovanje agregata.
Kot je ob odprtju povedal Aleks Jan, direktor Gorenjskih elektrarn, so ob rekonstrukciji uporabili najsodobnejšo opremo in tehnologijo, s pomočjo katere so povečali proizvodnjo zelene elektrike za več kot 40 odstotkov. »Hidroelektrarna bo pripomogla k uresničevanju cilja podjetja. To je širiti portfelj energetskih naprav, s katerimi se proizvaja električna energija iz obnovljivih virov. Z večanjem proizvodnje zelene energije pa se bo dodatno zmanjšal tudi ogljični odtis,« je poudaril Jan.
Pojasnil je še, da je prvenstvena dejavnost Gorenjskih elektrarn ravno proizvodnja električne energije iz obnovljivih virov, kot so hidroelektrarne in sončne elektrarne. Ukvarjajo pa se tudi z vodikom. Med drugim je v teku projekt, v sklopu katerega bi v Kranju vzpostavili proizvodnjo vodika, njegovo uporabo in polnilnico na vodik.
Začetki elektrifikacije na Gorenjskem
Ivan Šmon, predsednik uprave Elektra Gorenjska, ki letos beleži šestdeset let obstoja, je ob predstavitvi spomnil, da letos mineva tudi 130 let, odkar je v Kranju zasvetila prva žarnica, ki simbolizira začetek elektrifikacije na Gorenjskem. »Vpetost v lokalno okolje in družbena odgovornost sta v središču poslovanja Gorenjske elektrarne, kar se odraža v ohranjanju tehnične dediščine in prizadevanjih za navduševanje mladih za energetiko,« je dejal Šmon.
Novo parkirišče in električna polnilnica
V prenovi je sodelovala tudi Mestna občina Kranj, ki je pri hidroelektrarni Standard uredila parkirišče za 17 avtomobilov in tri motorje. Občani in obiskovalci mestnega jedra lahko na njem brezplačno parkirajo do dve uri (z označitvijo časa prihoda). Poleg tega je MOK na drugi strani mostu čez Kokro postavila tudi električno polnilnico, ki nudi dve polnilni mesti za e-avtobuse. Skupno je v Kranju tako na voljo osem hitrih polnilnih mest za avtobuse ter 30 javnih polnilnih mest za osebna vozila. Štiri e-avtobuse imajo v prometu od pomladi, novi štirje bodo vključeni kmalu. S tem bodo postali prvo mesto v Sloveniji z več kot 50 odstotkov mestnega potniškega prometa na ekološki način.
Kranjska občina si po besedah župana Matjaža Rakovca prizadeva, da bi uredili še eno vhodno točko v mesto z dvigalom pod Pungertom, s čimer bi zagotovili boljši dostop. Zadovoljen je, da jih pri oblikovanju zelenega mesta podirajo tudi lokalna podjetja, kot je Skupina Elektro Gorenjska. Med občino in podjetjem že nastajajo ideje za prihodnje projekte. Poskrbeli naj bi za boljšo predstavitev tehniške dediščine in uredili povezavo med kanjonom reke Kokre in Majdičevim logom z informacijskimi točkami in trimstezo.