Tudi letošnji Korakov bazar je bil zelo dobro obiskan. / Foto: Primož Pičulin

Korakajo že dvajset let

Center Korak za osebe s pridobljeno možgansko poškodbo iz Kranja je prejšnji teden s slovesnostjo in svečanim bazarjem na Brdu pri Kranju zaznamoval dvajseto obletnico ustanovitve.

Brdo pri Kranju – Minuli teden je v Kongresnem centru na Brdu pri Kranju potekal že 14. prednovoletni bazar, ki ga je Center Korak iz Kranja organiziral v sodelovanju s svojim zaposlitvenim centrom in z društvom Klub En korak več. Letos so ga poimenovali Svečani bazar, saj Center Korak za osebe s pridobljeno možgansko poškodbo, ena od le treh tovrstnih ustanov v Sloveniji, praznuje dvajsetletnico delovanja. Tudi letošnji bazar je ponudil vrsto izdelkov, ki jih izdelujejo uporabniki v Centru Korak v okviru rehabilitacije in delovne terapije z namenom postopnega, »po korakih«, vračanja v vsakdanje okolje in zaposleni invalidi na zaščitenih delovnih mestih v Zaposlitvenem centru Korak.

»Korakovi koncerti, bazarji, potice, venčki in piškoti; najdete jih v vsakem Korakovem prostoru, z njihovo pomočjo in s pomočjo številnih donatorjev ima danes Center Korak opremo, brez katere si sodobnih rehabilitacijskih pristopov ni moč predstavljati,« je na slovesnosti ob jubileju Koraka poudarila njegova ustanoviteljica in direktorica Mateja Korošec. Kot je spomnila, so pred dvajsetimi leti začeli s tremi zaposlenimi in štirinajstimi uporabniki, danes pa imajo 55 uporabnikov in trideset zaposlenih v Centru Korak ter sedemnajst v zaposlitvenem centru. »Obuti čevlje, skuhati kavo, objeti tistega, ki ga imaš rad. Tisoč drobnih stvari, ki jih naredimo vsak dan, je za naše uporabnike velikokrat ovira, ki jih ne zmorejo sami. Zaupanje svojcev. Zato smo tu, zato je Korak,« je predstavila osnovno poslanstvo centra. »Veliko se je v dvajsetih letih spremenilo, tisto, kar je ostalo enako, pa je vera v človekovo dostojanstvo. Zaveza k našim vrednotam in vztrajanje v poslanstvu,« je poudarila.

»Da narediš takšen korak, kot ga je pred dvajsetimi leti naredila Mateja Korošec, in svoje življenje predaš za druge, moraš biti pogumen. In kar je še pomembneje, tvoji koraki morajo biti večino dni odločni, da lahko pomagaš do koraka v novo življenje tistim, ki to potrebujejo. Tvoji koraki morajo biti gibki, da preskočijo polena, ko se ti znajdejo pod nogami. Danes slavimo vse te korake, ki že dvajset let omogočajo nove korake drugim,« pa je poudaril varuh človekovih pravic Peter Svetina.

Kot je opozoril, so potrebe po rehabilitaciji po možganski poškodbi v tem trenutku večje, kot je je na voljo v vseh treh centrih v Sloveniji. »Ljudje s pridobljeno možgansko poškodbo imajo manjše možnosti za pozitiven izhod iz razmer, če ostanejo doma, saj terapevtskih obravnav večinoma niso deležni, mogoče pa so tudi druge težave, ki v bolnišnici še niso niti videne. Tudi zato sem kot varuh zahteval od odgovornih s priporočili, da po državi čim prej vzpostavijo mrežo regijskih centrov za osebe po pridobljeni možganski poškodbi. Pravočasnost, dostopnost in kontinuiteta obravnave so resnično izredno pomembne, če želimo, da se posameznik kakovostno postavi na noge in zaživi dostojanstva vrednega človeka,« je dejal.

Državni sekretar na ministrstvu za solidarno prihodnost Luka Omladič pa je med drugim dejal, da se kot predstavnik države zaveda dolga, ki ga ima ta do organizacije, kot je Korak. »Obljubim vam, da bomo tudi v sodelovanju z vašo organizacijo naredili vse, da se položaj na tem področju še izboljša. Naslovili bomo tako storitve kot normative, pri tem pa si želimo tesno sodelovati tudi z vašo organizacijo,« je dodal.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Pisma bralcev / torek, 25. november 2008 / 07:00

Pasti igralništva, Mamona in Marsa (boga vojne)

Že v času, ko je graščina Drnča še služila Psihiatrični bolnišnici v Begunjah, so nastajali načrti, da bi postala samostojna ustanova, ki bi ne bila namenjena boleznim, ampak raznovrstnim stiskam sodo...

Objavljeno na isti dan


Kronika / četrtek, 7. december 2023 / 17:44

Ni prijav o ugrabitvah otrok

»Primera ugrabitve otroka, ki bi jo izvedel neznanec z belim kombijem, do zdaj še ni bilo in ga še nismo obravnavali,« sporoča policija po zadnjih objavah na različnih družbenih omrežjih o belih kombi...

Rekreacija / četrtek, 7. december 2023 / 17:42

Stičišče treh držav

Tromeja/Peč (1510 m n. m.) – Za Slovenijo radi rečemo, da ima obliko kokoši. Tik nad repom ima eno od svojih tromej; tromejo med Slovenijo, Avstrijo in Italijo. Hrib, kjer je stičišče slovanstva, germ...

Slovenija / četrtek, 7. december 2023 / 17:40

Skupna zaveza za odpravo aidsa

Letošnji svetovni dan boja proti aidsu, ki je prvega decembra, je v ospredje postavil prizadevanja za izpolnitev skupne zaveze za odpravo aidsa do leta 2030. HIV še vedno ogroža na milijone življen...

Železniki / četrtek, 7. december 2023 / 17:39

Železne niti tkejo že dve desetletji

Z zbornikom Železne niti si v Muzejskem društvu Železniki že dve desetletji prizadevajo zapisati zgodovino Selške doline.

Zanimivosti / četrtek, 7. december 2023 / 17:37

Dežela prizidkov

Minuli četrtek so v Sokolskem domu v Škofji Loki odprli razstavo Dežela prizidkov. Arhitekturni projekt je potekal v sodelovanju Občine Škofja Loka in Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani.