Postavke računa za porabljeno elektriko
Račun za porabljeno električno energijo v gospodinjstvih je sestavljen iz cene električne energije, omrežnine, treh prispevkov, trošarine, davka na dodano vrednost in še morebitnih drugih postavk.
Cena električne energije se oblikuje prosto na trgu, v zadnjem času jo vlada iz socialnih razlogov omejuje navzgor. Dobavitelj jo obračuna za vsako porabljeno kilovatno uro v večji (VT), manjši (MT) oziroma enotni tarifi (ET). Z novim letom se obeta sprememba: dobavitelj bo 90 odstotkov električne energije obračunal po regulirani, navzgor omejeni ceni, 10 odstotkov pa po tržni ceni.
Odjemalec plačuje tudi omrežnino za prenos in distribucijo električne energije po električnem omrežju. Omrežnina je sestavljena iz cene za obračunsko moč v kilovatih, ki je odvisna od moči vgrajenih varovalk, in cene, ki se obračunava za vsako porabljeno kilovatno uro električne energije. Pri omrežnini se s 1. julijem 2024 obeta sprememba: višja bo v štirih zimskih mesecih kot v preostalem delu leta, višja v delovnih kot dela prostih dneh, višja podnevi kot ponoči in podnevi višja v času večje porabe kot v času nižje.
Odjemalci plačujejo tudi tri vrste prispevkov, vse določa vlada. Prispevek OVE in SPTE je namenjen spodbujanju proizvodnje električne energije iz obnovljivih virov energije in soproizvodnje z visokim izkoristkom, višina je odvisna od obračunske moči v kilovatih. Prispevek URE je namenjen povečevanju energetske učinkovitosti in se obračunava za vsako porabljeno kilovatno uro. Prispevek za delovanje operaterja trga pa je namenjen pokrivanju stroškov operaterja trga Borzen. Po vladnem ukrepu so gospodinjstva do konca prihodnjega leta oproščena plačila prispevka OVE in SPTE.
Odjemalec za vsako porabljeno kilovatno uro električne energije plača še trošarino in 22-odstotni davek na dodano vrednost, dobavitelj pa mu v skladu s pogodbo lahko zaračuna tudi morebitne druge stroške.