Za regulacijo oddajanja nepremičnin v turizmu
Osrednjo temo na nedavni koordinaciji županov Zgornje Gorenjske so posvetili noveli zakona o gostinstvu. Gre za ključni zakon na področju gostinstva, ki določa pogoje za izvajanje gostinske dejavnosti in nastanitve gostov.
Županja Henrika Zupan je poudarila, da imajo v njihovi občini težave z izgradnjo aparthotelov, ki se spremenijo v stanovanja, in enostanovanjskimi hišami, ki postanejo večapartmajske.
Kranjska Gora – Izhodišča novelacije zakona o gostinstvu je na redni koordinaciji županov, ki jo je tokrat gostila kranjskogorska županja Henrika Zupan, predstavila Dubravka Kalin, generalna direktorica Direktorata za turizem pri Ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport. Kot je povedala: »Lani smo v celotni državi zabeležili blizu 16 milijonov obiskov. Gorenjska je daleč najbolj aktivna na področju turizma. Teren se je začel odzivati, zato si želimo z novim zakonom o gostinstvu postaviti neke omejitve, gabarite, ki bodo tako v pomoč gospodarstvu kot lokalnim skupnostim, predvsem pa, da bodo tudi naši ljudje lahko živeli s turizmom.«
Kalinova je dejala, da so precej vroča tema kratkoročni turistični najemi, težave z veliko rastjo cen nepremičnin, pomanjkanjem stanovanj za delavce oz. zaposlene in nelojalno konkurenco v turizmu. »Postaviti želimo pravila igre, da to področje uredimo do te mere, da bo situacija postala znosnejša.« Predlog zakona naj bi šel v javno obravnavo do konca leta. Z župani Zgornje Gorenjske, kot je še pojasnila Kalinova, so bili uglašeni glede problematike, a je, kot je še poudarila: »... pred nami izziv, kako uglasiti Slovenijo, ki v celoti vendarle še ni na stopnji povečanega turizma, s katerim se zdaj ubadajo Gorenjska in nekateri drugi predeli. Treba bo najti konsenz.« Prepričana je, da bo z zakonom treba urediti tudi manj konvencionalne oblike turističnih objektov na kmetijskih zemljiščih.
Podpora zakonu
Županja Henrika Zupan je poudarila, da imajo v njihovi občini težave z izgradnjo aparthotelov, ki se spremenijo v stanovanja, in enostanovanjskimi hišami, ki postanejo večapartmajske, težave so potem tudi s parkiranjem in izvajanjem dejavnosti v objektih, ki za to nimajo pridobljenega ustreznega gradbenega dovoljenja. Županja se zaveda, da čisto vseh težav z novim zakonom ne bodo rešili, upa pa, da bodo z njim natančneje določeni tudi pogoji, ki jih morajo izpolnjevati oddajalci apartmajev.
Blejski župan Anton Mežan je opozoril, da čeprav so turistična občina, v tem omejenem prostoru ne morejo dovoliti vsega, kar si nekdo zaželi. »Občina pa je tista, ki lahko v okviru občinskih prostorskih načrtov regulira, kaj se dogaja v prostoru. Žal ugotavljamo, da vse manj investitorjev – domačih in tujih – to upošteva. Ker želimo napraviti red tudi v naši občini, podpiramo vse predloge, ki gredo v tej smeri.«
V vrhuncih sezone marsičesa preveč
Direktorica Razvojne agencije Zgornje Gorenjske Eva Štravs Podlogar pod še svežimi vtisi, kako je bilo v visoki poletni turistični sezoni v občinah Zgornje Gorenjske, pričakuje izboljšanje položaja predvsem za večjo kakovost bivanja lokalnega prebivalstva. »V vseh strategijah – nacionalni in občinskih – poudarjamo kakovost izkušnje, višjo dodano vrednost. Želimo si goste, ki prepoznajo našo naravno in kulturno dediščino, ki pa jo lahko doživijo samo v urejenem okolju, ki prepozna svoje maksimalne kapacitete.« Kot je še poudarila, gre trend v desezonalizacijo turizma, kar pomeni, da se turistični tokovi razporedijo v vse letne čase, na vsaj tristo dni v letu. »Zadeve se bodo s tem bolj normalizirale, temu primerno pa moramo prilagoditi tudi turistično ponudbo.«