Kranjski likovniki gostovali v Italiji
Člani Likovnega društva Kranj so se z uspehom predstavili na umetniškem festivalu v mestecu Coseano v Furlaniji - Julijski krajini. V Italiji to jesen dejavna tudi slikarja Klementina Golija in Klavdij Tutta.
Kranj – Mednarodnega umetniškega festivala Premio arte Coseano v majhnem mestecu nedaleč od Vidma v Furlaniji - Julijski krajini v sosednji Italiji se je letos jeseni udeležila tudi osemčlanska delegacija likovnih ustvarjalcev, članov Likovnega društva Kranj. Kot letošnja častna gosta, prvič v 24-letni festivalski zgodovini umetnika iz Slovenije, sta bila v Coseano že predhodno povabljena akademska slikarja in življenjska sopotnika Klementina Golija in Klavdij Tutta, ki imata v osrednji galeriji tega mesta samostojni slikarski razstavi. Na ogled bosta še ves november.
Z odprtjem njunih razstav in glasbenim koncertom se je ta zanimivi tridnevni likovni festival tudi začel. »Skupaj s Klavdijem se predstavljava z okrog petdesetimi deli različnih formatov. Medtem ko je Klavdij pripravil kompozicijo manjših del na krožnih podlagah iz cikla Mediteranske zgodbe, sem sama s seboj prinesla predvsem večje formate iz cikla Pot v neskončnost,« pove Klementina Golija.
Uspešni v Italiji
V nadaljevanju so se sodelujoči likovni ustvarjalci s svojimi deli predstavljali na prostem v različnih delih mesta. »Na predhodni razpis natečaja za udeležbo na festivalu se prijavijo likovni umetniki, tako domači kot iz mednarodnega prostora. Izbrani se potem predstavijo na ulicah in trgih Coseana, ki so tisti konec tedna namenjeni likovni umetnosti. Iz našega društva nas je bilo tako kar osem,« ustroj festivala in odlično udeležbo članov Likovnega društva Kranj opiše Klavdij Tutta, hkrati pa dodaja: »Vsak izmed udeleženih umetnikov dobi svoje mesto, velik dežnik, mizico in slikarsko stojalo ter tu potem predstavlja svoja dela. Vsak je s seboj prinesel od 10 do 15 del, ki jih je nato predstavljal obiskovalcem, ki so ves dan prihajali v mesto.«
Organizatorji ob tem pripravijo tudi dva nagradna natečaja z nagradnim skladom za najboljše avtorje. Na enem izberejo najboljša dela, ki so jih avtorji prinesli od doma, na drugam pa nagradijo najboljša dela avtorjev, ki sodelujejo na ekstemporu. Na licu mesta je tokrat ustvarjala približno polovica umetnikov, ki so prihajali iz petih držav. Poleg Paola Toffoluttija, domačega vizualnega umetnika in profesorja na univerzi v Vidmu (s preferenčnim glasom), sta v žiriji sodelovala tudi oba povabljena umetnika, Klavdij Tutta in Klementina Golija.
Kot sta povedala sogovornika, so se članici in člani kranjskega društva pri predstavitvi svojih del zelo potrudili in so naredili vtis tako na osrednjega žiranta kot obiskovalce. V kategoriji del, ki so jih prinesli s seboj, je prvo nagrado prejel Tadej Žugman iz Ljubljane, tretjo pa članica kranjskega društva Irena Gayatri Horvat. Ob njiju so priznanja za predstavitev svojih del prejeli še Cveto Zlate, Miha Perčič, Lojze Kalinšek, Brut Carniollus in Lara Ješe, ki je sodelovala tudi na ekstemporu, kjer je za svoje delo prejela prvo nagrado. »Da gre za zelo kvalitetna dela, je potrdil tudi Paolo Klavora, umetniški vodja festivala, tudi sam umetnik, sicer pa v mestu Coseano zadolžen za kulturo,« ob tem poudarja Tutta in dodaja, da v mestu v prihodnjih dveh letih načrtujejo novo moderno galerijo, kjer bodo razstavili vsa dela, ki so jih v 24 letih odkupili. Med njimi bosta tudi deli Golije in Tutte.
Bogata razstavna jesen
Tako Klavdij Tutta kot Klementina Golija sta več kot tri desetletja sodelovala tudi z Galerijo La Roggia v Pordenonu, ki je tudi sicer v preteklosti v italijanskem prostoru in na potujočih razstavah v več državah promovirala več slovenskih umetnikov. Galerija je po petdesetih letih letos prenehala delovati, ob tem pa sta lastnika Giovanna Lisa in Enzo Di Grazia zbirko del šestdesetih avtorjev (ta je trenutno na ogled v Mestnem muzeju umetnosti) podarila občini Pordenone, med njimi tudi dela več slovenskih avtorjev.
Kranjski slikarski par pa ta čas razstavlja tudi v Vili de Claricini Dornpacher med Vidmom in Čedadom, in sicer v okviru razstave Po poti Leonarda da Vincija. Na mednarodni razstavi se s svojimi deli predstavlja petdeset umetnic in umetnikov. Razstava se bo po novem letu selila v kraje, kjer je da Vinci živel oziroma deloval, med drugim tudi v Turčiji, Franciji ter v Sloveniji v Vipavi.
Naj omenimo še razstavo v Frančiškanskem samostanu Kostanjevica pri Novi Gorici, kjer je na ogled razstava Zmaga svetlobe z deli več slovenskih umetnikov, katerih izziv pri delu je bil križ. Gre za okrog šestdeset del, ki so jih slovenski umetniki podarili samostanu, kjer so na ogled.