Rešitev predstavlja nov most
Ob petkovem neurju, ki ga je zaznamovala velika količina padavin, je narasla Sava znova preplavila kanalizacijsko cev pri nekdanji Planiki v Kranju. Mestna občina Kranj je o tem obvestila tudi pristojne državne institucije.
Vzdolž Save so številna naselja, ki jim v primeru razlitja fekalnih voda v reko grozi onesnaženje, zato je ukrepanje nujno, opozarjajta MOK in Komunala Kranj.
Kranj – Narasla Sava je drugič v zadnjih treh mesecih dosegla kanalizacijsko cev na mostu pri nekdanji Planiki, na katero je priključenih približno 25.000 ljudi. Njen betonski ovoj je na več mestih poškodovala že avgustovska ujma, ko je deroča voda nosila veje in naplavine. Poškodovan je bil tudi most, ki so ga zaradi zagotavljanja varnosti zaprli. »Pojavila se je bojazen, da bi se fekalne vode razlile v Savo, kar bi pomenilo razlitje ne le na območju Kranja, temveč tudi na predelih vzdolž Save po Sloveniji in tujini,« so spomnili na Mestni občini Kranj (MOK).
Po avgustovskih poplavah je most po naročilu MOK pregledala ekipa Zavoda za gradbeništvo Slovenije, ki je ugotovila, da je stanje objekta slabo oziroma se je med avgustovsko ujmo še poslabšalo. »Ponovna visoka voda reke Save bi lahko poškodovanost kanalizacijskega voda še povečala, zato je treba za zagotavljanje trajnosti in varnosti glede na rezultate pregleda nemudoma pristopiti bodisi k izgradnji novega objekta bodisi k celoviti sanaciji, vključujoč odstranitev kanalizacijskega voda,« je navedel zavod v poročilu.
Razmere pod nadzorom
Da stanje zahteva takojšnje ukrepanje, se zaveda tudi kranjski župan Matjaž Rakovec, ki pričakuje pomoč države. O poškodbah na kanalizacijski cevi se je pogovarjal tudi z državnim sekretarjem in vodjo službe za obnovo po poplavah in plazovih Boštjanom Šeficem, ki je županu sporočil, da je predsednik vlade Robert Golob obveščen o trenutnih razmerah. Te so bile že v petek po zagotovilih Rakovca pod nadzorom, saj v Savi ni bilo vej ali drugih naplavin, ki bi lahko poškodovale betonski ovoj cevi. Na terenu so bile tudi ekipe strokovnjakov in intervencijske službe, ki so spremljaje razmere. Poleg tega je MOK s Komunalo Kranj pripravil različne scenarije, s katerimi bi preprečili škodljive posledice. Ob tem sta se Šefic in Rakovec strinjala, da je zagotavljanje varnosti prebivalcev prednostna naloga.
Potrebujejo denarno pomoč države
Na MOK so še poudarili, da kratkoročna sanacija obstoječe cevi ne bi bila ustrezna rešitev, saj vsako naslednje deževje povečuje tveganje za razlitje fekalij v Savo. Dolgoročno rešitev predstavlja nov ustrezen most, ki bi med drugim zagotovil ustrezno rešitev tudi za ta del kanalizacijskega sistema. Kranjska občina je zanj že lani pridobila gradbeno dovoljenje, realizacijo pa načrtuje v naslednjih letih. »Most, po katerem bo potekal dvosmerni motoriziran promet, bo ustrezno višji, posledično bo deroči vodi, kakršna je bila ob zadnjih ujmah, težko dosegljiv,« so pojasnili.
Trenutno pospešeno pripravljajo podrobno gradbeno dokumentacijo, takoj za tem bodo pristopili k izbiri izvajalca za gradbena dela. Vendar pa, kot so še opozorili na MOK, kratkoročno ne razpolagajo s sredstvi za čimprejšnjo uresničitev projekta in novo kanalizacijo, zato nujno potrebujejo denarno pomoč države iz naslova preprečevanja škode na javni infrastrukturi.