Vse težje do zdravnika
Na Gorenjskem na primarnem nivoju zdravstva primanjkuje zdravnikov splošne oziroma družinske medicine, pediatrov ... Zdravniška zbornica Slovenije je opozorila tudi na pomanjkanje ginekologov na primarni ravni, nekateri ginekologi skrbijo tudi za več kot sedem tisoč bolnic.
Kranj – Pereč problem na Gorenjskem ostaja pomanjkanje zdravnikov splošne oziroma družinske medicine, opozarja direktor Osnovnega zdravstva Gorenjske (OZG) Jože Veternik. V Zdravstvenem domu (ZD) Kranj kljub stalnim odprtim razpisom manjkajo najmanj štirje zdravniki, premalo jih je tudi v ZD Bled, Jesenice in Radovljica. Delo bi takoj dobilo tudi več pediatrov, po eden na Jesenicah, v Bohinju, Kranju, Škofji Loki, v Železnikih pediatra sploh nimajo. Manjka okulist na področju Tržiča in Radovljice, želeli bi zaposliti specialista dermatologa v ZD Kranj in specialista urgentne medicine v ZD Škofja Loka. Kranj ostaja s prvim februarjem brez specialista radiologa, je napovedal Veternik in dodal: »Vse na ultrazvočne preiskave čakajoče paciente bo prevzel koncesionar iz Kranja, nemoteno naj bi izvajali slikanje RTG. OZG čaka na specialista radiologa iz tujine, ki pa mora še zaključiti dodatno usposabljanje.«
Jože Veternik poudarja, da je na področju splošne oziroma družinske medicine še posebno pereča situacija v ZD Kranj, zato paciente iz kranjske občine, ki še nimajo izbranega osebnega zdravnika, naproša, naj se vpišejo v enega od sosednjih ZD; v Tržiču in Škofji Loki v novih splošnih ambulantah vpisujejo paciente.
Opozorili tudi na pomanjkanje ginekologov
Zdravniška zbornica Slovenije je pred dnevi sklicala novinarsko konferenco, na kateri so opozorili na vse slabšo dostopnost do ginekologov na primarni ravni. Kot so pojasnili, bi potrebovali najmanj trideset novih ginekoloških timov, saj je bilo lani na ginekologa povprečno opredeljenih okoli 4.800 žensk, nekateri ginekologi skrbijo tudi za več kot sedem tisoč bolnic. Še sprejemljivo število po oceni razširjenega strokovnega kolegija za ginekologijo in porodništvo pa je štiri tisoč bolnic na en ginekološki tim. Plačilo je za vse ginekologe enako, ne glede na to, za koliko žensk skrbijo, je opozorila ginekologinja v domžalskem zdravstvenem domu Petra Meglič, ki ima opredeljenih okoli 6.200 bolnic. V njeni ambulanti na dan zavrnejo od deset do dvajset žensk, ki še nimajo izbranega ginekologa. V prihodnjih petih letih bi lahko zaradi upokojevanja brez svojega ginekologa v Sloveniji ostalo tristo tisoč žensk.
Kot so sporočili z ministrstva za zdravje, je specializacije s področja ginekologije in porodništva, ki trajajo pet let, do julija 2017 načrtovala Zdravniška zbornica Slovenije. Zatem je načrtovanje prevzelo ministrstvo, in kot dodajajo, so lani prvič določili število specializacij za celo leto; za celotno območje Slovenije so glede na potrebe, kot so poudarili, določili 18 specializacij. Po podatkih Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije je povprečno število opredeljenih žensk na ginekološki tim (konec leta 2018) 5033 žensk, od tega ginekologa obišče letno 48-odstotkov opredeljenih žensk.
Ginekološka ambulanta ponovno v Poljanski dolini?
Primarna ginekologija na Gorenjskem se izvaja v okviru OZG, ki ima svoje ambulante v Škofji Loki, Kranju, Tržiču in na Jesenicah. Na Bledu in v Radovljici se dejavnost izvaja le v koncesionarski ambulanti, delno tudi v Škofji Loki. »Trenutno je stanje v ambulantah OZG stabilno, problemi so deloma v Tržiču, kjer gre za daljšo odsotnost zaradi bolezni, zato je vskočil upokojeni ginekolog. V roku petih let se bo verjetno upokojila specialistka iz Kranja. Trenutno ima OZG zaposlenega enega specializanta ginekologije in porodništva. V drugi polovici leta 2019 naj bi zaposlili specialistko ginekologije v Škofji Loki z namenom, da OZG ponovno odpre ginekološko ambulanto v Poljanski dolini,« je pojasnil Veternik. Delno se dejavnost izvaja v Kranju tudi v Bolnišnici za ginekologijo in porodništvo, kjer je večina ginekologov polno zasedena, nove pacientke vpisujeta samo dva, in pa v Splošni bolnišnici Jesenice, kjer še vpisujejo pacientke.