Reke poplavljale v manjšem obsegu
V noči na petek je na območju Julijskih Alp padla večja količina padavin. Vodotoki so narasli v porečju Save Bohinjke in Save Dolinke, poplavljali sta Sava in Tržiška Bistrica, narasla je tudi Selška Sora, ki se je razlila na nenevarnih mestih.
Bohinj – Kot je pojasnil poveljnik Civilne zaščite za Gorenjsko Klemen Šmid, na Gorenjskem nočno neurje ni povzročalo večjih nevšečnosti. »Reke so poplavljale v manjšem obsegu. Največ težav so imeli v Bohinju, kjer je veter odkril več streh, podrtih je bilo nekaj dreves, gasilci so črpali tudi vodo iz objektov, a kritičnih razmer ni bilo,« je pojasnil Šmid.
Po besedah Silva Režka, poveljnika PGD Bohinjska Bistrica, je bilo ponoči na območju Bohinja aktiviranih več kot osemdeset gasilcev iz devetih prostovoljnih gasilskih društev. Do sedme ure zjutraj so zabeležili 28 izrednih dogodkov. »Bregove so prestopili potok Mostnica in nekaj manjših potokov, ki so ogrožali hiše, zato smo jih zaščiti s protipoplavnimi vrečami, sprožilo se je tudi nekaj zemeljskih plazov,« je povedal Režek, ki je potrdil, da hujšega tokrat ni bilo.
Poleg Bohinja je bilo več gasilcev aktiviranih še v Tržiču in Radovljici. Posredovali so tudi na Jesenicah, Jezerskem, v Žirovnici, Žireh, Kranju, Naklem, Škofji Loki, Gorjah in Kranjski Gori.
Trenutno po navedbah Klemena Šmida še vedno narašča Sava, druge reke že upadajo. »Prebivalcem se zahvaljujemo, da so upoštevali naša navodila in ravnali samozaščitno,« je dejal Šmid, ob tem pa še poudaril, naj bodo pozorni tudi danes. »Predvsem na vodostaje in zemeljske plazove, o kakršnihkoli spremembah naj nas čim prej obvestijo.« Gasilci in pripadniki Civilne zaščite bodo tudi danes spremljali razmere na terenu, je še dodal Šmid.
Aktiviranih 62 gasilskih enot
Po državi je bilo aktiviranih 62 gasilskih enot, so sporočili z Uprave RS za zaščito in reševanje. Na območjih regijskih centrov Celje, Koper, Kranj, Ljubljana, Maribor, Nova Gorica, Postojna, Ptuj in Slovenj Gradec so zabeležili 117 dogodkov. Gasilci so že včeraj preventivno čistili prepuste, polnili protipoplavne vreče, odstranjevali podrta drevesa, čez noč pa iz zalitih prostorov objektov prečrpavali vodo, preventivno v objekte nameščali potopne črpalke, zaščitili več streh, poškodovanih zaradi vetra, in z agregati nudili pomoč občanom, ki so ostali brez električne energije. »Zaradi močnega vetra se je podrlo tudi več drogov, zaradi deževja se je sprožilo več zemeljskih plazov in poplavilo tudi več cestišč,« so še zapisali.
Nekatere ceste zaprte
Po podatkih portala Promet.si je zaradi poplav in plazov zaprta ceste Stara Fužina–Ribčev Laz pri Stari Fužini, zaprt je tudi prelaz Korensko sedlo na avstrijski strani. Na cesti Železniki–Most na Soči je med Knežo in Podbrdom prepovedan promet za tovorna vozila. Zaradi poplavljenih cestišč je promet oviran na več lokalnih cestah.