V proračunu veliko investicij
Kranjski mestni svetniki so na oktobrski seji sprejeli osnutka proračuna za naslednji dve leti, ki sta izrazito investicijsko naravnana.
Svetniki so sprejeli Odlok o ustanovitvi proračunskega stanovanjskega sklada Mestne občine Kranj. Prejeti prihodki bodo porabljeni za obnove in nakupe novih stanovanj.
Kranj – Osnutek odloka o proračunu Mestne občine Kranj za drugo leto predvideva skupaj 67,2 milijona evrov prihodkov in drugih prejemkov ter 82,9 milijona evrov odhodkov in drugih izdatkov. Razliko v višini skoraj 16 milijonov evrov naj bi pokrili s predvidenim ostankom sredstev na računih proračuna konec leto 2019, načrtujejo pa tudi tudi zadolževanje.
Osnutek Odloka o proračunu za leto 2021 predvideva 58,9 milijona prihodkov in drugih prejemkov ter 68,4 milijona odhodkov in drugih izdatkov. Presežek odhodkov in drugih izdatkov nad prihodki in drugimi prejemki naj bi pokrili s predvidenim ostankom sredstev na računih proračuna konec leta 2020, med prejemki proračuna pa predvidevamo tudi zadolževanje.
»Oba osnutka sta tako na prihodkovni kot odhodkovni strani optimistična in izrazito investicijsko naravnana. V okviru načrta razvojnih programov je za drugo leto predvidenih za 37,7 milijona projektov, za leto 2021 pa za 21,7 milijonov evrov,« je ob predstavitvi proračuna kranjskim svetnikom povedal vodja urada za finance Mirko Tavčar, ki je hkrati pojasnil, da osnutek predvideva tudi novo organizacijo mestne uprave, upoštevane pa so tudi predlagane določbe v predlogu zakona za zmanjšanje stroškov občin. S tem predlogom zakona, ki naj bi bil sprejet do konca leta, naj bi določeni stroški prešli z občin na državo.
Mestni svetniki so predlagali kar nekaj investicij in povišanja posameznih postavk v proračunu. Tako je svetnica Ana Pavlovski predlagala, da se več denarja nameni za Kranjski zbornik, ki bo drugo leto praznoval šestdeset let. Svetnica Barbara Gunčar je poudarila zlasti potrebo po prenovi ceste Brdo–Mlaka in gradnji novega vrtca na Trsteniku, svetnik Tomaž Ogris pa je želel, da se upoštevajo potrebe krajevnih skupnosti. Svetnik Zoran Stevanović je znova spomnil, naj bo račun participatoren, svetnica Irena Dolenc pa se je spraševala predvsem o tem, kdaj bo občina trošila toliko, kot ima, in ne bo potrebno takšno zadolževanje.
Na koncu razprave pa so svetniki potrdili oba osnutka proračunov, ki naj bi ju dopolnjena sprejeli na eni od naslednjih sej.
»Kranj je v fazi, ko je na voljo dobrih 33 milijonov evrov neporabljenih nepovratnih sredstev. Prizadevamo si, da bi jih čim bolje izkoristili. Zato je proračun res razvojno naravnan. Investicije so vezane na ožje mestno jedro pa tudi na Planino, Predoslje in Kokrico,« je po seji povedal župan Rakovec in pojasnil, da potekajo tudi aktivnosti za izgradnjo ceste do Industrijske cone Hrastje. »Računam, da bi v letu 2020 že začeli izvajati odkupe zemljišč za izgradnjo ceste in infrastrukture. Bistveno pa je, da cesta ne bo imela smisla, dokler ne bo imela priključka na povezovalno cesto Kranj–Šenčur. Tako smo stalno v stikih z državo, da se ta priključek čim prej naredi,« je še povedal Matjaž Rakovec.