Rajkova knjiga
Samonikli likovni ustvarjalec Rajko Bogataj svojo življenjsko in umetniško pot predstavlja v knjigi.
Kranj – Na stenah v prizidku Doma krajanov Primskovo si ogledujemo risbe, akvarele, olja in akrile, kolaže, asemblaže, grafike, dela v tehniki sitotisk, slike po podobah starih mojstrov. Ne, ne gre za skupinsko razstavo kranjskih likovnih umetnikov, vsa razstavljena dela, kakih trideset jih je na ogled, je v zadnjih nekaj več kot dvajsetih letih ustvaril Rajko Bogataj. Gre seveda za izbor iz njegovega bogatega ustvarjalnega opusa, ki je v ponedeljek spremljal izid knjige, v kateri predstavlja svojo življenjsko in likovno pot.
Na dogodku se je zbralo lepo število njegovih likovnih sopotnikov, tudi članov Kulturnega društva likovnikov Kranj, ki ga je ustanovil lani. »Ljudje pri mojih letih pogosto razmišljamo, da bi kam zabeležili to, kar smo v življenju počeli, da bi kaj ostalo za nami,« o svoji odločitvi, da izda knjigo, pove danes 83-letni Rajko Bogataj. »Tako sem pobrskal po svojih spominih in zapisal pomembnejše dogodke v svojem življenju, lepo pa je, ker imam kaj pokazati s svojimi likovnimi stvaritvami. Njim je namenjen večji del knjige.« Pove, da ni bilo lahko izbrati med deli in hkrati poskrbeti za čim boljše fotografije, ki so pomembne za kvaliteten tisk. V knjigi so tako predstavljene podobe v vseh številnih likovnih tehnikah, v katerih ustvarja Bogataj.
Besedilo k posameznim sklopom je pripravila umetnostna zgodovinarka in likovna kritičarka Anamarija Stibilj Šajn, ki je v nagovoru ob predstavitvi knjige poudarila, da knjiga predstavlja tako njegovo življenjsko pot kot ustvarjalno širino, ki sta na neki način ena od druge soodvisni. V zaključku je avtor popisal tudi vsa svoja doslej ustvarjena dela. »Fascinira me Rajkova izjemna ustvarjalna širina, njegovo ukvarjanje v različnih likovnih medijih, različnimi tehnikami in ob tem tudi spoštovanja vreden študijsko raziskovalni in eksperimentalni naboj, ki ga zasledimo v njegovih delih. Občutek imamo, da s pravo lahkoto prehaja iz ene tehnike v drugo,« je povedala Stibilj Šajnova, da je v suverenem pristopu in ustvarjalni globini lahko vzor marsikateremu mlademu avtorju.
Rajko Bogataj je po stroki geodet in se je likovni umetnosti posvetil predvsem v tretjem življenjskem obdobju. Bogataj je mojster risbe, senzibiliteto do nje je pilil že v času službovanja. Na predhodni trdni risbi so recimo grajeni tudi akvareli, obvlada pa tudi različne grafične tehnike, od linoreza do jedkanice, suhe igle in sitotiska.
»Vsaka tehnika mi je bila zanimiva ob svojem času,« se odgovoru o svoji najljubši tehniki izmakne Bogataj, a hkrati doda, da mu je ljub linorez, ker je podoben kiparstvu, ko je vsak zarez z orodjem neponovljiv. »Bogataj v svojih delih komunicira z naravno krajino in motiviko kulturne dediščine. Je angažiran ustvarjalec, katerega podobe nikoli niso brez sporočila,« je še dodala umetnostna zgodovinarka. Predsednica Zveze kulturnih društev Kranj Slovenije Mija Aleš je Rajku Bogataju podelila priznanje za likovno in organizacijsko delo, likovna prijateljica Anka Marzidovšek mu je namenila osebno pesem, s pesmijo pa so zbrane navdušile pevke iz skupine Bodeče neže.