Na Trati bodo gradili kisikarno
Na hektarju površine na severozahodni strani proizvodnega kompleksa Knauf Insulationa na Trati bo podjetje Messer Slovenija gradilo kisikarno. Po optimistični napovedi bi začeli že ob koncu leta 2016 ali na začetku leta 2017.
Škofja Loka – Obrat za proizvodnjo utekočinjenih plinov za proizvodnjo kisika, dušika in argona, ki bo oskrboval Knauf Insulation, bi bil zgrajen v letu dni, je povedal direktor družbe Messer Slovenija Danilo Lukač. Knauf namreč prehaja na novo tehnologijo z zamenjavo energentov (koksa s plinom), za izgorevanje zemeljskega plina pa potrebuje večje količine kisika. Da tega ne bi bilo treba dovažati s cisternami ali graditi posebnega plinovoda, bo kisikarna zgrajena tik ob Knaufu. S sprejetjem sklepa o začetku postopka priprave podrobnega občinskega prostorskega načrta za ta del Trate je nameram sredi marca pritrdil tudi škofjeloški občinski svet. Ko bo prostorski načrt dokončno sprejet, bo Messer zaprosil za gradbeno dovoljenje in začel graditi svojo prvo kisikarno v Sloveniji. Sedaj namreč tehnološke pline v Slovenijo uvaža iz hrvaškega Zaprešiča. Mednarodno podjetje Messer ima sicer po Evropi okoli 30 kisikarn.
Naložba v kisikarno bo znašala približno 15 milijonov evrov, načrtujejo od 15 do 20 delovnih mest, omenjajo tudi okoljske prednosti, saj Knaufu ne bo treba dovažati kisika s cisternami, tovorni promet namreč sedaj močno obremenjuje okolje, prav tako bodo zmanjšane emisije pri izvajanju procesov. Lukač tudi zagotavlja, da je kisikarna varna oblika oskrbe. Zmanjšanje transportnih in okoljskih obremenitev pa poudarja tudi direktor Knaufa Tomaž Lanišek.
»Z zadovoljstvom pozdravljamo namero investitorja v zvezi z gradnjo kisikarne čim bližje našemu obratu, saj nam je to obojim v skupnem interesu. Za svojo investicijo v posodobitev proizvodne linije pa smo pridobili spremenjeno gradbeno dovoljenje in od marca že intenzivno gradimo. Računamo, da jo bomo lahko zagnali že v drugi polovici maja,« pa je povedal o Knaufovi investiciji v posodobitev proizvodnih linij, vredni 25 milijonov evrov. Z novim energentom bodo zmanjšali emisije ogljikovega dioksida in žveplovega oksida, manjša bo količina filtrnega prahu in materiala za odlaganje. Vse to bo prispevalo k izboljšanju kakovost zraka na Trati.
Dokler ne bo zgrajena kisikarna, bodo kisik še naprej dovažali s cisternami, a zagotavljajo, da bo tovornjakov manj kot sedaj. Pozneje pa bodo cisterne s kisikom vozile v nasprotni smeri, saj bo kisikarna, ki bo sicer pretežni del kisika namenjala Knaufu, preostanek prodajala na slovenskem tržišču.
Gradnjo proizvodnega obrata, kjer bo ob stavbah tudi 50 metrov visok stolp, bo investitor v kratkem predstavil krajanom Trate in okolice, kar je za svojo investicijo v posodobitev proizvodne linije naredil tudi Knauf. Prebivalce bodo skušali prepričati, da zaradi obrata za proizvodnjo utekočinjenih plinov ne bo občutnih vplivov na okolje. Nekaj več bo le hrupa, ki ga nameravajo omiliti z zasaditvijo okoli območja obrata.