Prilagajanje prostora osebam z oviranostmi
V projekt Omogočanje multimodalne mobilnosti oseb z različnimi oviranostmi, ki poteka od leta 2016, je vključenih že 74 slovenskih občin. Pred kratkim sta se na Gorenjskem projektu pridružili tudi občini Gorje in Kranjska Gora.
Frančiška Kramar, predsednica društva Invalid Bohinj, ki združuje skoraj 300 članov, od tega 240 invalidov, je poudarila, da imajo invalidi v Bohinju velike težave zaradi nedostopnosti do nekaterih objektov. Po njeni oceni se stvari premikajo v pravo smer. »Vendar je treba še veliko postoriti,« je opozorila.
Bohinjska Bistrica – Projekt spodbuja občine, da v svojih urbanih okoljih zagotovijo ustrezno dostopnost in vključevanje v družbene dejavnosti za vse, s poudarkom na osebah z oviranostmi, ki so iz družbe pogosto izključene. Lani se je projektu pridružila tudi Občina Bohinj, kjer je minuli torek potekala predstavitev razvoja projekta. Kot je povedal bohinjski župan Jože Sodja, na območju Bohinja v preteklosti pri novogradnjah niso uporabljali pripomočkov, ki bi bili v pomoč gibalno oviranim.
Zato so se priključili omenjenemu projektu, od katerega si nadejajo podatkov, kje in kaj je treba urediti ter na kakšen način. »Prav je, da v vseh javnih objektih uredimo možnosti dostopa invalidom. Ponekod smo to že rešili, vendar prilagoditve potrebuje še kar nekaj stavb,« je dejal župan.
V zadnjih letih po njegovih besedah temu posvečajo več pozornosti in javne objekte opremljajo tako, da jih lahko uporabljajo tudi funkcionalne ovirane osebe. V občinski stavbi so že zagotovili dostop, vendar pa v stavbi ni dvigala. Urediti je treba tudi dostopnost kulturnega doma v Bohinjski Bistrici, kjer ni klančine. Tudi v Bohinjski hiši, ki so jo odprli pred kratkim in kjer zaenkrat poskusno izvajajo programe medgeneracijskega centra, uporabljajo začasno rešitev. »V tem času moramo urediti klančine in dvigalo, saj gre za objekt, ki je v veliki meri namenjen starejšim in težje mobilnim,« je povedal župan.
Dodal je še, da pogrešajo tudi ureditev pločnikov in prehodov za pešce. »Zato smo sklenili, da bomo pri vsaki novogradnji ali popravilu ceste vsaj na prehodih za pešce poskušali postaviti pripomočke za slepe in težko gibljive,« je pojasnil župan.
Na predstavitvi sta bila prisotna tudi predstavnika projekta Vojmir Drašler z ministrstva za okolje, podnebje in energijo in Roman Rener z Geodetskega inštituta Slovenije. V okviru projekta inštitut poskrbi za prikaz celotnega prostora, temu sledi pregled terena in dostopnosti infrastrukture za invalide tudi s pomočjo samih invalidov. Na podlagi ugotovitev pripravijo možne rešitve za boljši dostop do javnih objektov, potniškega prometa in drugih javnih površin.
Po besedah Drašlerja marsikje po državi ustrezna dostopnost še ni zagotovljena, se pa tudi s pomočjo projekta v zadnjih letih stanje hitro izboljšuje. »Prizadevamo si, da bi bil prostor v vseh 212 občinah prilagojen gibalno oviranim osebam,« je poudaril.