Kvartet predlogov za jesensko branje / Foto: Igor Kavčič

Od vojn do literarnih salonov

Oktobrske novosti Založbe Beletrina prinašajo roman, obilje kratkih zgodb in monografijo.

Kranj – V svojem najnovejšem romanu z naslovom Gral se pisatelj Vlado Žabot vrača v čas po prvi svetovni vojni, posveča pa ga pradedu, ki je v tej vojni padel nekje na vzhodni fronti. V prologu se pisatelj sooči s cesarjem Francem Jožefom in z Jezusom in ugotavlja, kdo izmed njiju je večji krivec za morijo v prvi svetovni vojni, prvi, ki jo je začel, ali drugi, ki je dopustil, da so se vse vojne grozote dogajale. V iskanju odgovora pisatelj od mrtvih obudi skupno vojakov, ki se kot mnogi iz te vojne niso vrnili. To skupino v neznani neobljudeni pokrajini kupi sedem neznancev, od katerih dobijo nalogo, da iz reke izperejo za manjši korec zlata. To je namreč zahtevana odkupna cena za njihovo osvoboditev iz ujetništva. V boju z naravo vojaki iščejo tudi človečnost.

V prevodu Aleša Mustarja na knjižne police prihaja tudi zbirka treh zgodb z naslovom Lepe tujke, katerih avtor je romunski pisatelj, pesnik, esejist, univerzitetni profesor, literarni kritik in publicist Mircea Cărtărescu, eden izmed najpomembnejših živečih romunskih avtorjev. Knjiga Lepe tujke se poigrava z avtofikcijo, saj v njej spremljamo pisatelja in njegove dogodivščine. Kot zapiše v uvodu, zgodbe temeljijo na resničnih dogodkih in osebah, je pa v njih dosti več fikcije, kot se zdi na prvi pogled. Tri zgodbe, Antraks, Lepe tujke in Bacovijanska, povezuje sproščen in naraven pripovedovalski glas.

Zajetno branje na več kot 650 straneh tokrat prinaša zbirka kratkih zgodb najbrž najbolj znanega pisca grozljivk na svetu Stephena Kinga. V prevodu Marka Košana si bomo krajšali jesenski čas z 18 kratkimi zgodbami in dvema novelama pod skupnim naslovom Mrtva straža. Obisk samopostrežne trgovine se spremeni v boj za preživetje, avtoštop v morilski pohod, odslužena igrača oživi, mrtva starka sili vnuku v objem, srečamo se z raznimi stvori, na dan prihajajo mračne družinske skrivnosti … Ni kaj, klasični Stephen King.

Tu pa je še priložnost za poglobljeno branje; zgodovinarka Mateja Ratej je napisala novo knjigo, tokrat monografijo Rožengrunt, v kateri obravnava žensko nasilje v štajerskih kočarskih oziroma bajtarskih družinah med obema vojnama. Knjigi so dodane tudi fotografije in kopije različnih zapisov in dokumentov.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / petek, 12. januar 2018 / 15:24

Blagovne znamke Peko še niso prodali

Tržič – V stečajnem postopku tržiškega Peka je bil v torek četrti poskus prodaje blagovne znamke Peko, tokrat drugič na dražbi z zniževanjem izklicne cene 220 tisoč evrov. Na dražbi sta sodelovala...

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / petek, 5. februar 2021 / 00:55

Z Jelarjem v poletne dni

Smučarski skakalec Žiga Jelar je predstavil svojo tretjo avtorsko skladbo, prvo v angleščini. Z njo poslušalca popelje v poletne dni, čas brezskrbnosti in novih avantur.

Slovenija / petek, 5. februar 2021 / 00:52

Pedro Opeka za Nobelovo nagrado

Predsednik vlade Janez Janša je za letošnjo Nobelovo nagrado za mir predlagal misijonarja Pedra Opeko in njegovo humanitarno organizacijo Akamasoa na Madagaskarju.

Nasveti / petek, 5. februar 2021 / 00:52

Piščanec na soli in kislo zelje s paradižnikom

Priprava kosila zna vzeti precej časa in energije, sploh če želimo pripraviti kaj bolj konkretnega. A to ne velja, če piščanca spečemo na soli in ga postrežemo s kislim zeljem s paradižnikom in peč...

Razvedrilo / petek, 5. februar 2021 / 00:52

Torta brez holesterola

Jerica in Martin Justin z Gorenjega Brda oziroma Čerinkarjeva iz Brd sta 24. januarja 2021 praznovala šestdesetletnico poroke.

Gospodarstvo / petek, 5. februar 2021 / 00:45

Podpora za rejo drobnice

Podpora na žival naj bi predvidoma znašala nekaj manj kot devetindvajset evrov, končna višina pa bo odvisna od dejanskega števila upravičenih živali.