Mitja Logar, sedanji direktor Psihiatrične bolnišnice Begunje, ki je prve pacientke sprejela leta 1953, takrat še kot Bolnišnica za duševne bolezni / Foto: Tina Dokl

V skrbi za duševno zdravje

Na svetovni dan duševnega zdravja, 10. oktobra, so imeli v Psihiatrični bolnišnici Begunje dan odprtih vrat, obenem so z uvodno prireditvijo napovedali niz dogodkov v oktobru na več lokacijah po Gorenjskem pod skupnim sloganom Ejga, poskrbi zase.

V četrtek, 19. oktobra, med 10. in 15. uro bo dan odprtih vrat kranjskega Šenta, v petek, 20. oktobra, ob 17. uri bo v Kolpernu na Jesenicah Jaka Tomc predstavil knjigo Manični poet. V ponedeljek, 23. oktobra, ob 17. uri bo v Sokolskem domu v Škofji Loki Žan Papič govoril o osebni izkušnji. V torek, 24. oktobra, od 10. do 14. ure bo pohod ob Kokri in glasbeni zaključek na Slovenskem trgu v Kranju.

Direktor direktorata za javno zdravje na ministrstvu za zdravje Branko Bregar je poudaril, da je Slovenija kot prva država v evropskem prostoru prepoznala pomembnost tega področja in letošnje leto razglasila tudi za slovensko leto duševnega zdravja. Omenil je tudi nekaj negativnih posledic nedavnih razmer, kot je bila epidemija covida-19, ki je pustila izredno dolgo senco prav na področju duševnega zdravja. Opozoril je na duševne stiske prizadetih v nedavnih poplavah in zagotovitev ustrezne psihosocialne pomoči ... »Na ministrstvu smo pripravili vrsto ukrepov in aktivnosti za izboljšanje dostopa do storitev v skladu z načelom, da se skrb za duševno zdravje organizira v okolju, kjer ljudje živijo. Vse bolj se na podlagi resolucije o duševnem zdravju krepi organizacijska oblika na primarni ravni zdravstvenega varstva.« Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac je omenil tudi pripravo zakona o duševnem zdravju ter zakona, ki bo uredil področje psihoterapije.

Še kar nekaj izzivov

Direktorica Centra za socialno delo Gorenjska Urška Repar Justin je opozorila, da je žal še pogosto dejstvo, da se na področju duševnega zdravja v Sloveniji srečujemo z velikimi potrebami po dopolnitvi mrež zdravstvenih in socialnovarstvenih storitev in programov, pomanjkanjem kadra ter neenakomerno dostopnostjo različnih virov pomoči prebivalcem nekaterih regij. »Tudi na Gorenjskem imamo še kar nekaj izzivov, s katerimi se bomo morali spoprijeti. To je urejanje stanovanjske problematike, vzpostavljanje dodatnih storitev oz. programov, ki bodo namenjeni predvsem mladostnikom oz. mlajšim polnoletnim osebam s težavami v duševnem zdravju, spodbujanje ustanavljanja skupin za samopomoč, ustanovitev prehodnih bivalnih enot za osebe s težavami v duševnem zdravju po odpustu iz bolnišnice, vzpostavitev izvajanja socialnovarstvenih storitev na terenu oz. na domu oseb s težavami v duševnem zdravju, krepitev mreže pomoči v okviru mreže prostovoljstva ...«

Kaj lahko naredim, da mi bo lažje

»Namen dneva oz. v našem primeru meseca duševnega zdravja je prav v tem, da poudarimo pomen duševnega zdravja in približamo razumevanje duševnih stisk in bolezni čim širšemu krogu ljudi ter pripomoremo k njihovi destigmatizaciji. V oktobru smo se tako različni deležniki odločili za niz dogodkov, ki so namenjeni izboljšanju zdravja, znanja, dvigu ozaveščenosti in ukrepov, ki spodbujajo in varujejo duševno zdravje vseh prebivalcev Gorenjske,« je povedal Mitja Logar, direktor Psihiatrične bolnišnice Begunje. Predstojnica kranjske območne enote NIJZ Alenka Hafner upa, da bodo povezanost ohranili tudi naprej. NIJZ je v zadnjih letih na področju duševnega zdravja veliko dela vložil v program Mira, letos so izdali priročnik za mladostnike Kaj lahko naredim, da mi bo lažje?, veščine za vsakdan in viri opore v stiski.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / četrtek, 10. julij 2008 / 07:00

Zadovoljni s sanacijo po povodnji

Prebivalci občine Železniki niso zadovoljni z zagotavljanjem poplavne varnosti, o občinskem inšpektorju pa bi se bilo treba še pogovarjati.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / ponedeljek, 1. marec 2021 / 15:45

Poslovilna tekma

Tekma državnega prvenstva v smučarskih skokih mladink in mladincev do dvajset let, ki je pred kratkim potekala v Kranju, je bila poslovilna v karieri priznanega državnega sodnika in tehničnega dele...

GG Plus / ponedeljek, 1. marec 2021 / 15:36

Prešernovi nagrajenci za fotografijo

V Galeriji Prešernovih nagrajencev v Kranju se izteka fotografska razstava del šestih dosedanjih prejemnikov Prešernovih nagrad in nagrad Prešernovega sklada. Vrhunec razstave so ob slovenskem kulturn...

Zanimivosti / ponedeljek, 1. marec 2021 / 15:31

Dijake spodbudili h gibanju

Na Strokovni tehniški gimnaziji Šolskega centra Kranj so pred počitnicami izvedli športno-motivacijski projekt Strokovna gimnazija teče.

Kranj / ponedeljek, 1. marec 2021 / 15:26

Revitalizacija kolodvora

Območje železniške postaje v Kranju bo deležno temeljite obnove in revitalizacije. Začelo se bo na vzhodnem delu, na območju nekdanjih skladišč Merkurja, ki je v večinski lasti podjetja Kolodvor.

GG Plus / ponedeljek, 1. marec 2021 / 13:39

Lasulje v Slovenijo, lasje v Anglijo

Dobrodelna organizacija Little Princess Trust iz Anglije za slovenske otroke, ki so zaradi raka ostali brez las, brezplačno izdeluje lasulje. V Sloveniji v zahvalo zanje zbirajo čope odstriženih las....