Golob odstavlja dva ministra, SDS bi še tretjo
Golob odstavlja dva ministra, SDS bi še tretjo
Premier Robert Golob je v sredo v državni zbor poslal predlog za razrešitev ministrice za kmetijstvo Irene Šinko in odstopno izjavo ministra za naravne vire in prostor Uroša Brežana. Vodenje ministrstva za naravne vire in prostor bo začasno prevzela ministrica Alenka Bratušek, kmetijskega pa predvidoma Marjan Šarec. Premier je Šinkovi predlagal odstop, a je ta dejala, da naj jo kar razreši državni zbor, ki jo je tudi imenoval. Po navedbah STA premier Šinkovi očita, da se ni ustrezno odzvala na situacijo, ko uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin ni ustrezno obvladovala kriznih dogodkov, povezanih z neskladno in nevarno hrano, ter ni zagotavljala pravočasnega, jasnega in zanesljivega obveščanja javnosti o živilih, ki niso skladna ali varna za potrošnika. Zaupanje je Golob izgubil tudi v Brežana, in sicer zaradi preslabe odzivnosti ministrstva za naravne vire in prostor po avgustovski ujmi. Kot je dejal v pogovoru za STA, Brežanu ne očita počasnosti intervencijskih ukrepov po poplavah, »ampak je problem predvsem v tem, kako so se organizacijsko vzpostavili, da bi lahko bili hitri in učinkoviti pri sproščanju sredstev za poplačilo del, in bi lahko, če se nič ne bi spremenilo, to pripeljalo na primer do likvidnostnih težav, o katerih govorijo župani. Intervencijska dela so sicer potekala brez zastojev.«
Ta teden pa so v SDS napovedali interpelacijo zoper ministrico za javno upravo Sanjo Ajanović Hovnik. Med glavnimi očitki so visoki stroški službene poti ministrice in sodelavk v New York in domnevna netransparentnost pri razpisu za krepitev državljanskih pravic in opolnomočenje nevladnih organizacij na tem področju v vrednosti 10,6 milijona evrov. Med največjimi prejemniki sredstev je bil namreč tudi Inštitut za proučevanje enakosti spolov (IPES) s sedežem v Mariboru. Vodi ga Kaja Primorac, ki je hkrati tudi direktorica in solastnica podjetja Smart center, katerega solastnica in direktorica je bila do sredine lanskega junija ministrica Sanja Ajanović Hovnik.
Golob je sicer ta teden za novo ministrico za zdravje predlagal zdajšnjo državno sekretarko na ministrstvu Valentino Prevolnik Rupel. Odboru za zdravstvo se bo predstavila v ponedeljek, o njenem imenovanju pa naj bi poslanci odločali prav tako prihodnji teden.
Škode za skoraj deset milijard evrov
Vlada se je v sredo seznanila z oceno neposredne škode po naravni nesreči, ki je prizadela Slovenijo 4. avgusta. Skupna ocena neposredne škode in posledic za prizadeto prebivalstvo, gospodarstvo in okolje znaša približno 9,9 milijarde evrov. Prizadetih je bilo 183 od 212 slovenskih občin, od tega kar 104 občine močno. Predstavljena ocena zajema vse vidike naravne nesreče, od zagotavljanja nadomestitve stavb do sanacije vodotokov, ponovne vzpostavitve infrastrukture, zaščite in obnove objektov kulturne dediščine, odlaganja in ravnanja z odpadki in podobno. Predstavljena ocena neposredne škode po naravni nesreči je ključna za pripravo vloge za pridobitev sredstev iz Solidarnostnega sklada Evropske unije. Vlogo bo Slovenija na Evropsko komisijo zagotovo oddala do roka, torej do 27. oktobra, je prepričan minister za kohezijo in regionalni razvoj Aleksander Jevšek.
Potem ko je ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport v torek izplačalo 31,77 milijona evrov predplačil povračila škode v poplavah v gospodarstvu, so v sredo z ministrstva za delo sporočili, da so skupno 2741 upravičenim žrtvam poplav in plazov v avgustovski ujmi izplačali dobrih 18 milijonov evrov izredne denarne pomoči v obliki solidarnostne pomoči v skladu z interventnimi ukrepi za odpravo posledic poplav. Naslednje izplačilo solidarnostne pomoči bo 20. oktobra, so sporočili z ministrstva za delo. Prav tako v sredo so izvedli tudi izplačilo izredne denarne socialne pomoči za kritje stroškov, ki so nastali zaradi poplav po zakonu o socialnovarstvenih prejemkih, in sicer 48 prejemnikom v skupni višini 33.617 evrov.
V Klubu županov in podžupanov SDS pa so ta teden opozorili, da občine še vedno niso prejele izplačil pomoči za sanacijo avgustovskih poplav in plazov. Ob tem so zahtevali, da se za stoodstotno povračilo stroškov intervencij upoštevajo tudi vse intervencije, ki so se izvajale v septembru, ne samo v avgustu. Zahtevajo še, da občine čim prej dobijo navodila glede sanacije, da se izvajajo po enostavnih postopkih javnega naročanja, da se dodatno olajšajo postopki umeščanja v prostor, kjer bodo potrebne selitve, da oddelek za soglasja na Direkciji RS za vode odgovarja v roku do 30 dni, da bodo občine lahko hitreje izvajale projekte, in da direkcija za vode sistematično pristopi h gradnji manjkajočih zaplavnih pregrad.