Po stalni razstavi je predsednika Apimondie dr. Pettisa in njegovo soprogo popeljala avtorica stalne razstave, direktorica Muzejev radovljiške občine dr. Petra Bole. / Foto: Brut Carniollus, Čebelarski muzej

Obisk predsednika združenja Apimondia

Radovljica – V petek je Čebelarski muzej v Radovljici obiskal predsednik Mednarodne zveze čebelarskih združenj Apimondia dr. Jeff Pettis.

Na Gorenjskem se je ustavil v sklopu obiska Slovenije; k nam je ob praznovanju 150-letnice organiziranega čebelarstva v Sloveniji, dvajseti obletnici kongresa Apimondia v Ljubljani in 250. obletnici smrti Antona Janše prišel na povabilo Čebelarske zveze Slovenije.

Pettis, ki se je v soboto udeležil slavnostne akademije Čebelarske zveze Slovenije, si je v družbi župana Žirovnice Leopolda Pogačarja ogledal tudi Janšev čebelnjak na Breznici.

»Čeprav je vaše čebelarstvo zaradi čebel, ki jih imate, in pomena čebel na splošno slavno po vsem svetu, sem tokrat prvič pri vas. Obiskal bom različne čebelarje, predvsem pa bi rad videl kranjske sivke v njihovem naravnem habitatu,« je povedal ob prihodu.

Povedal je, da kranjsko sivko kot nežno čebelo temnejše barve, s katero je preprosto delati, poznajo tudi v Združenih državah Amerike, kjer, kot je dodal, čebelarstvo seveda nima takšne tradicije, kot jo ima v Sloveniji.

»Načeloma pri nas poznamo čebelarje dveh vrst, eni so tako imenovani komercialni čebelarji, ki upravljajo od dva do celo pet tisoč panjev. So mobilni, premikajo se za pašo. Drugim pa pravimo ljubiteljski čebelarji; imajo po dva, deset, morda dvajset panjev. Čebelarijo za veselje in da pridelajo nekaj medu zase,« je povedal dr. Pettis, ki ima sam okoli 150 čebeljih panjev.

Poudaril je še, da so ZDA največji uvoznik medu na svetu. »Veliko ga pojemo, zdi se mi, da okoli kilogram in pol na osebo letno. Morda se to tu pri vas ne sliši veliko, a v svetovnem merilu zagotovo je.«

Sicer pa je nad Slovenijo in njeno čebelarsko tradicijo navdušen. »Seveda sem že pred prihodom sem vedel, kako pomembne so čebele v Sloveniji. Želel sem si videti, kakšno mesto imajo tudi danes v življenju ljudi. Prav zanimivo, če tukaj govoriš z desetimi ljudmi, bo vsej eden od njih skoraj zagotovo čebelar. Poleg tega pri vas vsakdo pozna kakšnega čebelarja. Večini Slovencev medu skorajda ni treba kupovati v trgovinah; vsak ima kakšnega bratranca, ki ga proizvaja, sem slišal,« je dodal z nasmehom.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kamnik / ponedeljek, 12. januar 2009 / 07:00

Zimska idila na Veliki planini

Dober meter debela snežna odeja na Veliko planino dnevno privabi številne smučarje in pohodnike, rekorden je bil tudi obisk božične polnočnice.

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / ponedeljek, 19. september 2022 / 15:28

V nedeljo potrdili 590 okužb z novim koronavirusom

Ljubljana – V nedeljo so v Sloveniji ob 479 PCR-testih in 2413 hitrih antigenskih testih potrdili 590 okužb z novim koronavirusom. Po podatkih ministrstva za zdravje je bilo v nedeljo zaradi covida...

Kranj / ponedeljek, 19. september 2022 / 13:33

Pobud manj kot prvič

V Kranju pregledujejo predloge občanov, katere projekte naj v prihodnjem letu izvedejo v okviru participativnega proračuna.

GG Plus / ponedeljek, 19. september 2022 / 13:27

Pot vrnitve po nesreči (4)

Od nesreče, ki se je med turnim smučanjem na pobočju Ratitovca zgodila Katji Rakušček, je preteklo že več kot sedem mesecev. Čaka jo še dolga rehabilitacija. Je zavzeta in vztrajna.»Skoraj v...

Kronika / ponedeljek, 19. september 2022 / 11:07

Lažna e-sporočila še vedno krožijo

Kranj – Policija znova opozarja, da po spletu še vedno krožijo lažna elektronska sporočila, ki prejemnike obtožujejo hudih kršitev v povezavi s pedofilijo, otroško pornografijo, ekshibicionizmom it...

GG Plus / ponedeljek, 19. september 2022 / 11:03

Upor hetmana Bogdana Hmelnickega

Zaradi pomanjkanja kmečke delovne sile so poljski plemiči, šlahta, čedalje bolj pritiskali na svoje tlačane, ki so bili po večini Ukrajinci. Kot v zahodnoevropskem prostoru je zaradi preve...