David Kovačič, glavni izvršni direktor Spara Slovenija / Foto: Spar Slovenija

Trgovci z nizkimi dobički

Spar Slovenija, ki velja za enega največjih trgovcev pri nas, je lani ustvaril za dobro milijardo evrov bruto prometa oz. dobro desetino več kot leto prej, a je bila dobičkonosnost prihodkov nizka.

V letošnjem letu Spar odpira pet novih trgovin, tudi v Kranjski Gori in Cerkljah.

Ljubljana – Kljub 1,064 milijarde evrov ustvarjenega bruto prometa v lanskem letu, kar je 10,8 odstotka več kot leta 2021, je čisti dobiček družbe Spar Slovenija znašal le okoli 17 milijonov evrov, dobičkonosnost prihodkov pa 1,75 odstotka. »Na podlagi teh podatkov, ki so verificirani s strani pooblaščenih revizorjev, bi se morali vprašati, ali smo res takšni nasilneži in izkoriščamo vse ostale v verigi,« se je na novinarski konferenci ob predstavitvi poslovnih rezultatov ob nekatere objave v javnosti, ki spremljajo še vedno visoke cene hrane pri nas, spraševal glavni izvršni direktor David Kovačič, ki poudarja, da je trgovina nizkoprofitabilna in izjemno konkurenčna dejavnost. »Vsi trgovci skupaj smo dosegli tretjino dobička NLB. Preden nas nekdo razglaša za dobičkarje, naj najprej pogleda te podatke,« je bil jasen Kovačič, ki si želi transparentnejše komunikcije, in dodal: »Takoj ko je pri nas nekdo uspešen, je že vojni dobičkar. V tujini jih bolj zanima, kaj je temelj uspeha.«

Marža ni dobiček

Sparova marža je lani znašala 26,7 odstotka, a kot poudarja direktor nabave Uroš Lozej, je ne smemo enačiti z dobičkom. Trgovina je delovno zelo intenzivna panoga z visokimi obratovalnimi stroški, stroški plač, logistike in tudi energije, ki so bili še posebej visoki zaradi višjih cen elektrike. »Ko vse to odštejemo od marže, pridemo do tistih 1,75 odstotka,« je dejal Lozej, ki je analiziral tudi razrez cen nekaterih artiklov. Kot kaže primer kilograma bele moke S-budget, ki po redni ceni stane 69 centov, gre 32 centov pridelovalcu pšenice, 18 centov proizvajalcu, trgovec dobi 13 centov, šest centov pa znaša DDV.

V minulih mesecih so na družabnih omrežjih zakrožili tudi računi o cenejših artiklih v italijanskih trgovinah, zaradi česar so pri Sparu izvedli popis 800 izdelkov v trgovini Famila Muggia. Primerjava je pokazala, da je nakup v Sparu brez upoštevanja akcijskih cen in kuponov cenejši za 0,98 odstotka, sveži artikli pa celo za 19,5 odstotka. V njihovem centru v Novi Gorici pa imajo menda med 20 in 30 odstotki italijanskih kupcev.

Dve novi trgovini tudi na Gorenjskem

Sparov tržni delež (podatek, ki sicer pri trgovcih velja za poslovno skrivnost) se je sicer do konca lanskega leta povečal za 0,8 odstotka, na 22,8 odstotka, kar ga uvršča na drugo mesto za Mercator. Družba je tudi lani razširila svojo prodajno mrežo in znaša skupno 112 poslovalnic, v katerih po njihovih podatkih dnevno nakupuje 180 tisoč ljudi. V letošnjem letu jih bodo skupno odprli še pet, na Gorenjskem tudi v Kranjski Gori in v Cerkljah. Načrtujejo tudi prenove. Letos so že prenovili tudi poslovalnico na Jesenicah. V prihodnjih dveh letih načrtujejo tudi širitev logističnega centra in upravne stavbe v Ljubljani.

Kovačič sicer v prihodnjih letih pred trgovci vidi še precej izzivov. »Prehranska veriga bo v permanentni krizi. Populacija je vedno večja, vremenske razmere so vse bolj neugodne, obdelovalnih površin pa je vse manj,« pravi. Tudi v minulem obdobju so se spopadali s težavami, med katerimi posebej omenjajo epidemijo covida-19, vojno v Ukrajini in tudi nedavne poplave. Kljub temu je Sparu ves čas uspelo zagotavljati dobavljivost artiklov.

Danes družba zaposluje 5132 ljudi, v lanskem letu so na novo zaposlili 122 delavcev, plače pa so zaposlenim povišali v povprečju za deset odstotkov. Povprečna plača je tako v podjetju znašala 1582 evrov bruto, kar je osem odstotkov nad povprečjem dejavnosti.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Razvedrilo / četrtek, 26. november 2015 / 13:34

Osmi rojstni dan

Kranjska Dežela nakupov je praznovala že osmi rojstni dan. Vse najboljše ji je zaželelo lepo število obiskovalcev, največja gneča pa je bila ob kolesu sreče. Seveda tudi brez torte ni šlo.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / ponedeljek, 11. september 2023 / 13:19

Tesno povezani že stoletja

Letos v Motniku beležijo šeststo let od podelitve trških pravic in devetsto let od prve omembe kraja, ki zaradi pestrega dogajanja danes velja za enega najbolj živahnih v kamniški občini.

Kultura / ponedeljek, 11. september 2023 / 13:17

Rimljani v Naklem

Zadnje dni avgusta in v začetku septembra so na Polici pri Naklem potekala arheološka izkopavanja. Ekipa Centra za preventivno arheologijo pri Zavodu za varstvo kulturne dediščine Republike Slovenije...

Gospodarstvo / ponedeljek, 11. september 2023 / 13:13

Trgovci z nizkimi dobički

Spar Slovenija, ki velja za enega največjih trgovcev pri nas, je lani ustvaril za dobro milijardo evrov bruto prometa oz. dobro desetino več kot leto prej, a je bila dobičkonosnost prihodkov nizka.

Škofja Loka / ponedeljek, 11. september 2023 / 13:08

Kot da vmes ne bi bilo počitnic

Kot smo že poročali, gradnja Osnovne šole Jela Janežiča še ni končana, zato bodo nekateri učenke in učenci prve tedne in mesece novega šolskega leta preživeli na nadomestnih lokacijah. »Učenci so v pe...

Kranj / ponedeljek, 11. september 2023 / 13:07

Zeleni ključ tudi na Brdu

Javni gospodarski zavod Brdo je za Elegans hotel Brdo, Kongresni center Brdo, Grad Strmol in Vilo Bled pridobili mednarodni trajnostni certifikat Zeleni ključ.