Zamudne obresti so se letos dvakrat zvišale

Zamudna obrestna mera je letna obrestna mera, po kateri se obrestujejo denarne obveznosti od dneva nastanka dolžnikove zamude do dneva plačila. Po zakonu je predpisana obrestna mera zamudnih obresti vodilna obrestna mera, ki jo Evropska centralna banka uporablja za operacije glavnega refinanciranja, povečana za osem odstotnih točk. Tako določeno obrestno mero in vsakršno spremembo objavi minister za finance v uradnem listu. Velja za pol leta, prvo obdobje je od 1. januarja do 30. junija in drugo od 1. julija do 31. decembra.

Vrsto let je zamudna obrestna mera znašala osem odstotkov, letos pa se je spremenila že dvakrat. Prvega januarja se je zvišala z 8 na 10,5 odstotka in prvega julija na 12 odstotkov. »Prva stvar, na katero pomislimo v povezavi z zamudno obrestno mero, so zamudne obresti, ki jih moramo plačati, kadar zamujamo z izpolnitvijo denarnih obveznosti,« pravijo v Zvezi potrošnikov Slovenije, ob tem pa opozarjajo, da zamudna obrestna mera neposredno ali posredno vpliva tudi na višino drugih obrestnih mer, med drugim na obrestno mero pri dovoljenem negativnem stanju (limitu) na osebnem računu in na vrednotenje oderuške obrestne mere.

V bankah in hranilnicah je namreč obrestna mera za dovoljeno negativno stanje običajno le malo nižja od zakonsko določene zamudne obrestne mere. To pomeni, da je zdaj le malo nižja od 12 odstotkov, še ob koncu lanskega leta pa je bila le malo nižja od 8 odstotkov. Razlika je očitna, zato v zvezi potrošnikov svetujejo imetnikom osebnih računov, da naj se skušajo izogniti negativnemu stanju na računu oziroma naj ga čim prej pokrijejo.

Po obligacijskem zakoniku se pogodba šteje za oderuško, če je dogovorjena obrestna mera zamudnih ali pogodbenih obresti za 50 odstotkov višja od zakonsko določene zamudne obrestne mere. Tako je do konca lanskega leta oderuška obrestna mera znašala 12 odstotkov, zdaj je 18 odstotkov.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kamnik / četrtek, 3. februar 2011 / 07:00

Mamut še vedno na podstrešju

Velikopotezni projekt postavitve mamuta v naravni velikosti je v Kamniku povsem zamrl. Odlitki originalne skulpture bodo pri livarju na varnem le še do konca leta, a občina denarja nima, in kot pravi...

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / torek, 16. november 2021 / 00:01

Podjetja, ki hitro rastejo

Po zadnjih podatkih Ajpesa se delež hitro rastočih podjetij na Gorenjskem povečuje, a znaša nekoliko manj od slovenskega povprečja.

Zanimivosti / ponedeljek, 15. november 2021 / 23:59

Pripovedovalec zgodb in življenja

Matevž Košir je letos praznoval devetdeset let. Spomin mu še zelo dobro služi in je prava zakladnica informacij iz življenja v preteklosti. Z devetimi leti je odšel z doma na Dolgih Njivah za pastirja...

GG Plus / ponedeljek, 15. november 2021 / 23:56

Včasih se prebudi Gorenjec v njem

Uroš Smolej je bil gost pogovornega srečanja na Jesenicah. Dolgoletni igralec MGL je po rodu Jeseničan, kjer je tudi prvič stopil na oder.

Avtomobilizem / ponedeljek, 15. november 2021 / 23:52

Sistem cestninjenja doživlja spremembo

S prvim decembrom prihajajo elektronske vinjete, ki bodo vezane na registrsko oznako vozila. Cene vinjet ostajajo enake, prav tako predpisane globe – 300 evrov, če vas zalotijo brez nje.

Jesenice / ponedeljek, 15. november 2021 / 23:50

Ne v sežig, kar na deponijo

Na Jesenicah je ogorčenje povzročila informacija, da nakopičena lahka frakcija na Mali Mežakli ni več primerna za sežig, zato jo je Ekogor začel mleti in odlagati na odlagališče.