Dvorili po starem
Na letošnjem, 36. Kmečkem prazniku pod Storžičem v Bašlju je bil v vlogi povezovalca programa kar župan preddvorske občine Rok Roblek, ki je sicer tudi sam Bašljan. Tokrat je prikaz starih kmečkih opravil zamenjal prikaz dvorjenja po starem.
Bašelj – Turistično društvo Bašelj je povabilo na tradicionalni Kmečki praznik pod Storžičem. Sicer so poskrbeli, da je bilo glasbeno in veselo ob zvokih ansambla Razgled že večer prej, dogajanje pa je ponovno gostilo nogometno igrišče v Bašlju oziroma dolini Belice. Prav na dan prireditve pa so na plesišče z glasbo vabili člani priljubljene narodnozabavne zasedbe Veseli Begunjčani.
Sladki flancati in tradicionalni srečelov
Na Kmečkem prazniku pod Storžičem obiskovalci izredno radi posegajo po sveže ocvrtih kvašenih flancatih. Izvemo, da so za njihovo pripravo tokrat porabili 36 kilogramov moke in kar 180 jajc. Obiskovalci so si lahko privoščili tudi ajdove žgance s kislim mlekom ali samo kislo mleko s kruhom, golaž, masovnek, posmoduljo, štruklje, seveda pa brez pic, pleskavic, čevapčičev, klobas in pečene svinjine ni šlo. Praznik je znan tudi po t. i. »črnem kofetu s šnopcem«, posebni pijači, ki ogreje še tako ledeno srce ... Sladko ponudbo so letos dopolnili še s palačinkami.
Priljubljen je tudi srečelov. Večina srečk je bila dobitna, glavna nagrada je bila tokrat likalna postaja. Kegljanje na travi s tremi meti z leseno kroglo je na koncu za največ podrtih kegljev nagradilo tretjeuvrščenega s kubičnim metrom drv, drugo- in prvouvrščeni pa sta si prikegljala vsak svojega jarca. V otroškem kotičku so na svoj račun prišli najmlajši, na stojnici Rdečega križa Bašelj pa so postregli z različnimi informacijami o svojih dejavnostih, tudi o krvodajalskih akcijah. Bašljanska mladina je poskrbela, da je bil posebni gozdni bar, ki ga imenujejo Peku, dobro obiskan, lanskoletna novost – še en bar, ki so ga poimenovali Koktejl šank – pa se je tudi dobro prijel.
Tokrat brez pomoči spletnih aplikacij
Namesto prikaza starih kmečkih opravil smo tokrat lahko prisostvovali prizoru dvorjenja. Po mlado dekle so se vaški fantje ob glasbeni spremljavi pripeljali na lesenem vozu, pripetem na traktor. Odprl jim je dekletov oče, pridružila se mu je še mama, sledilo je nekaj »za okrepčat«, pogovor ter nekaj pregovarjanja, ali bo šlo dekle lahko ven ali bo ostalo doma. »Pristno in fizično,« je prikaz napovedal povezovalec Kmečkega praznika. »Tako, kot je bilo včasih. Brez pomoči Facebooka in podobnih spletnih aplikacij,« je še dodal.