Izdali rdeče vremensko opozorilo
Agencija RS za okolje opozarja na možnost krajevnih neurij in dolgotrajnih nalivov ter hudourniških poplav večjega obsega. Za večji del države rdeče vremensko opozorilo.
Kranj – Danes zjutraj so Slovenijo od zahoda zajele nevihte z nalivi. »V zgodnjem popoldnevu in kasneje popoldan in zvečer se bo glavnina vremenskega dogajanja preselila predvsem nad osrednjo Slovenijo. Najbolj nas skrbi območje med Snežnikom in Kamniškimi Alpami, kjer se bodo prožili predvidoma najmočnejši nalivi, in sicer popoldne in zvečer. Na teh območjih lahko pričakujemo kar hiter porast hudourniških vodotokov,« je napovedal meteorolog z Agencije RS za okolje (Arso) Branko Gregorčič. Arso je za večji del države vključno z območji, ki so bila prizadeta že ob poplavah v začetku avgusta, zaradi njihove večje ranljivosti izdal opozorilo najvišje, rdeče stopnje, za preostala območja pa so obdržali oranžno vremensko opozorilo.
Za jutri oranžno opozorilo
Burnega vremenskega dogajanja pa s tem še ne bo konec. Zaradi deževnega vremena in možnosti neviht je Arso tudi za jutri za večji del Slovenije ohranil opozorilo oranžne stopnje. »Jutri čez dan predvsem v drugi polovici dneva znova pričakujemo kar izdatne padavine, ne bodo sicer tako ekstremni nalivi, kot jih lahko pričakujemo danes, a smo tudi za jutri za eno stopnjo zaostrili vremensko opozorilo za večji del Slovenije zaradi pričakovanega dežja in krajevnih neviht,« je pojasnil Gregorčič.
Dogodek bo njegovih napovedih potekal v dveh delih. Prvi bo danes popoldne in zvečer, kjer so lahko intenzivni nalivi, na vzhodu Slovenije pa tudi neurja z vetrom in točo. Jutrišnji dogodek pa bo hkrati zajel večji del države; obeta se zmerno do močno deževje z možnostjo posameznih nalivov zaradi neviht. »V sredo se bo situacija počasi umirila in v drugi polovici tedna kaže na deloma jasno in neproblematično vreme,« je še dejal Gregorčič.
Naraščanje hudourniških pritokov in poplavljanje zalednih voda
Hidrolog na Arsu Janez Polajnar je povedal, da bo današnji dogodek bolj intenziven, zato pričakujejo tudi naraščanje hudourniških vodotokov in poplavljanje zalednih voda, predvsem v porečjih med Snežnikom in Kamniško-Savinjskimi Alpami pa tudi Karavankami. Težišče hudourniškega dogajanja bo lahko v porečjih Reke in na notranjskem delu Ljubljanice, čez Polhograjske dolomite v Škofjeloško hribovje in na Gorenjsko: predvsem v levih pritokih reke Save od Jesenic čez Tržiško Bistrico, Kamniško Bistrico proti Savinji. »V vseh teh dolinah lahko pričakujemo hudourniške izbruhe, pa tudi drugod, v prej omenjenih hribovjih,« je napovedal Polajnar.
Polajnar je opozoril, da zaradi spremenjenih odtočnih razmer v prizadetih delih porečij ne vedo natančno, kako se bo voda raztekala, zato bo tam potrebna še toliko večja previdnost. »Kot kaže, bodo večje reke, kot sta Sava in Savinja, le odvedle padavinsko vodo v strugah. Težišče hidrološkega dogajanja bo danes na pritokih večjih rek in hudourniških vodotokih ter na poplavljanju zaledne in padavinske vode,« je dejal.
Glede jutrišnjega dogajanja je Polajnar dejal, da bo dež padel na namočeno podlago. »Na ranljivih območjih, kot sta Savinjska dolina in Mežiška dolina, ne vemo natančno, kako bo ta količina padavin odtekla, zato nas za jutri najbolj skrbijo ranljiva območja,« je razložil.
Dežurstvo nad določenimi hudourniškimi pritoki
Rok Penec z Direkcije RS za vode je povedal, da bo direkcija na podlagi današnje hidrološke prognoze v največji možni meri izvajala vse tiste ukrepe na področju urejanja voda, ki so nujno potrebni za zagotavljanje pretočnosti. »Glede na napovedano bo tudi v večji meri vzpostavljeno dežurstvo nad tistimi hudourniškimi pritoki, ki bi lahko povzročali težave in tudi mehanizacija bo v primeru nenadnega povišanja vodostaja usmerjena na ta področja,« je napovedal Penec.
Spremljajte vremensko dogajanje
Poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan vse prebivalce, še zlasti pa tiste na ranljivih območjih, prizadetih v poplavah v začetku avgusta, opozarja, naj spremljajo vremensko dogajanje, radarsko sliko in se pravočasno umaknejo. »To je v tem momentu skoraj edini ukrep, ki ga lahko naredimo pri tem tipu poplav,« je pristavil Šestan ter dodal, da si želi, da današnji in jutrišnji dan preživimo čim bolj normalno.