Franc Bogovič, minister za kmetijstvo in okolje: "Naj Dan slovenske hrane postane prav vsak dan. Pridružimo se še odrasli našim najmlajšim in šolarjem ter se vsaj ta dan zahvalimo domačim pridelovalcem in predelovalcem in jejmo domačo hrano."

Dan slovenske hrane

V petek, 16. novembra, bo Dan slovenske hrane, ki se bo v vrtcih in šolah začel s Tradicionalnim slovenskim zajtrkom.

Na ministrstvu za kmetijstvo in okolje si želijo, da bi v petek, na Dan slovenske hrane, čim več ljudi z nakupom in uživanjem domače hrane podprlo domačo pridelavo in predelavo in da bi potlej to postala njihova vsakodnevna praksa.

Kranj - Vlada je tretji petek v novembru razglasila za Dan slovenske hrane, s čimer želi podpreti slovensko pridelavo in predelavo, spodbuditi zavedanje o pomenu samooskrbe s hrano, seznaniti mlade s postopki pridelave in predelave in povečati zanimanje za dejavnosti na kmetijskem področju. Ministrstvo za kmetijstvo in okolje si z različnimi aktivnostmi in ukrepi prizadeva okrepiti zavedanje o pomenu lokalne oskrbe s hrano, pri tem pa kot prednostni nalogi izpostavlja vzpostavitev t. i. kratkih verig med pridelovalcem in potrošnikom ter izvajanje zakona o promociji kmetijskih in živilskih podjetij. V okviru teh prizadevanj bo v petek, na Dan slovenske hrane, skupaj z drugimi ustanovami in partnerji pri projektu pripravilo v vrtcih in šolah že drugo leto zapored Tradicionalni slovenski zajtrk, s katerim želi še posebej poudariti pomen hrane iz bližnjega, lokalnega okolja ter zdravega načina prehranjevanja med najmlajšimi, vzgojitelji, starši in drugimi.

Lani so kmetije, zadruge in podjetja brezplačno zagotovile vrtcem in šolam hrano za zajtrk, letos jim je ministrstvo priporočilo, da si jo zaradi posledic suše, pozebe in toče, ki so prizadele pridelovalce, zagotovijo sami v okviru razpoložljivih sredstev za šolsko prehrano oz. za oskrbni dan. Otroci naj bi v petek vsaj za zajtrk uživali kruh, mleko, maslo, med in jabolka, vse domačega izvora, vzgojitelji in učitelji pa naj bi jim ob tem »podali« poučne vsebine s področja kmetijstva, okolja, zdravega prehranjevanja in gibanja, čebelarstva ter lokalne pridelave in predelave. Pri projektu poleg ministrstva za kmetijstvo in okolje sodelujejo še ministrstvo za izobraževanje, znanost, kulturo in šport, ministrstvo za zdravje, kmetijsko gozdarska zbornica, čebelarska zveza, zbornica kmetijskih in živilskih podjetij, inštitut za varovanje zdravja, zavod za šolstvo, podjetje Mercator in drugi.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / sobota, 25. junij 2016 / 10:35

Vrnitev legendarnega torija

V podjetju Črešnik Medvode so predstavili novo linijo mopeda Tori. Sto dvajset so jih naredili za makedonsko pošto, v naslednjem letu jih nameravajo proizvesti dva tisoč, leto kasneje pa že pet tisoč....

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / petek, 30. oktober 2020 / 19:13

Vlada k omejitvam dodala nekaj izjem

Vlada je v začasnem odloku o ponujanju in prodajanju blaga in storitev potrošnikom dodala še nekaj izjem. Psiholog dr. Robert Masten pa se zahvaljuje tudi vsem tistim, ki se ne strinjajo z vladnimi uk...

Šport / petek, 30. oktober 2020 / 16:50

SŽ Olimpija slavila v Kranju

Odpovedi zaradi koronavirusa se vrstijo tako v mednarodnih hokejskih tekmovanjih kot domačem prvenstvu, iz jeseniškega kluba pa sporočajo, da je bila ta teden večina igralcev na testiranju pozitivna.

Gospodarstvo / petek, 30. oktober 2020 / 16:50

Zaprtje klavnice izkoristili za redni remont

Klavnica podjetja Meso Kamnik zaradi devetih okužb med zaposlenimi do prihodnjega tedna ne obratuje, poslovanje družbe pa poteka nemoteno.

Gorenjska / petek, 30. oktober 2020 / 16:48

V vrtcih je ta teden le peščica otrok

Večina vrtcev je ta teden zaprta. Poteka le nujno varstvo, k organiziranju pa občine pristopajo različno.

Slovenija / petek, 30. oktober 2020 / 16:48

Po pokojnino na banko le v nujnih primerih

Kranj – V bankah in hranilnicah upokojence pozivajo, naj danes, ko je dan izplačila pokojnin, poslovalnice obiščejo le v nujnem primeru. Upokojenci, ki imajo bančno kartico, naj dvig denarja raje o...