Odklop
Če smo še ne tako dolgo nazaj odštevali dneve do začetka poletnih počitnic, ki so šolarjem prinesle sprostitev in obilo prostega časa, staršem pa vsaj nekoliko počasnejši vsakodnevni ritem brez popoldanskih prevozov otrok na obšolske dejavnosti ter razne nastope in tekmovanja, se sedaj čedalje hitreje bliža trenutek, ko bo počitnicam treba pomahati v slovo. Avgust se je že prevesil v drugo polovico in kaj hitro nas bo spet potegnilo v ustaljene tirnice.
Ne le učenci, tudi zaposleni se vse leto veselimo poletnih mesecev, saj je za večino to čas, ko si lahko privošči daljši dopust. Takrat pozabimo na službene obveznosti, vsakodnevne skrbi in težave, na vrsto pa pridejo stvari, za katere med letom zmanjkuje časa, druženja s prijatelji, ki jih nisi videl že celo večnost, spoznavanje novih krajev, lenarjenje v hladni senci, ustvarjanje nepozabnih spominov ... V dveh ali nemara celo kakšnem tednu več odklopa si skušamo karseda napolniti baterije za bodoče službene in druge izzive. Po podatkih NIJZ vsak tretji zaposleni v Sloveniji meni, da je na delovnem mestu izpostavljen tveganjem do te mere, da bi ta lahko imela škodljiv vpliv na njegovo duševno zdravje. V izogib izgorevanju je še toliko bolj pomembno, da dodobra užijemo dopust, da poskrbimo za svojo regeneracijo. Delavec, ki se na delovno mesto vrne spočit in zadovoljen, je brez dvoma precej bolj motiviran in ustvarjalen.
Ko daljši dopust ni možen, si lahko do dobrega počutja pomagamo tudi s krajšimi odklopi. Vsak zaposleni ve, kako blagodejni znajo biti že nekajdnevni oddihi ali podaljšani konci tedna. Počitnic še ni povsem konec, in če imate možnost še zadnjič v tem poletju stopala zakopati v toplo mivko, zaplavati v morju ali se po nove moči odpraviti v miren gorski svet, jo le izkoristite. Je pa nujno, kar opozarja tudi stroka, da že sicer vzpostavimo in ohranjamo pravo ravnovesje med delom in počitkom.
In ne pozabimo na dovolj gibanja. Ne le v poletnih mesecih, temveč skozi vse leto, je pa dejstvo, da je ta čas ogromno možnosti za rekreacijo na prostem. Svetovna zdravstvena organizacija za zdravje in dobro počutje odraslih priporoča najmanj 150 do 300 minut zmerno intenzivne aerobne telesne dejavnosti na teden, za otroke in mladino pa povprečno 60 minut zmerne aerobne telesne dejavnosti na dan. Na NIJZ poudarjajo, da sprostitev v naravi in na svežem zraku lahko polepša dan vsakomur, koristi rednega gibanja za zdravje pa postajajo neprecenljive. Pa tudi, da telesna dejavnost dobro vpliva na naše počutje, spanje, spomin in zbranost, prav tako pripomore k dobri samopodobi in krepi občutek moči, da smo življenju kos.