Nostalgija tržiških likovnikov
Naša petdeseta je naslov razstave, ki jo je prejšnji teden javnosti predstavilo Kulturno društvo tržiških likovnikov. Uprizorili so nostalgične spomine, čustva in zgodbe petdesetih, mnogi po svojih izkušnjah, nekateri na podlagi raziskovanj.
Med 25 razstavljenimi deli 22 razstavljavcev je bilo mogoče videti uprizoritve dogodkov, kot so srečevanje s sošolkami, večerno umivanje, brezskrbna igra na domačem dvorišču, pa tudi tramvaj, poni kolo, »koreto« in elegantno modo takratnega časa.
Kulturno društvo tržiških likovnikov že trinajsto leto deluje kot svetilnik ljubiteljske likovne kulture v Tržiču. Vsi začetki so zahtevni, a pod vodstvom Francke Globočnik je društvo prebrodilo začetne izzive in zraslo v pomemben kulturni steber. Kot je pojasnila, so sprva slikali vsak po svoje, različne teme, tehnike in stile, po nekaj letih delovanja pa so začeli prirejati tematske razstave. Tudi zadnja razstava, ki je luč sveta ugledala v četrtek, 27. julija, v Galeriji Atrij Občine Tržič, je tematsko navdihnjena. Z naslovom Naša petdeseta so tržiški likovniki uprizorili spomine na 50. leta preteklega stoletja in z različnimi likovnimi tehnikami prenesli nostalgijo na platno in papir. »Leta po vojni so bila v veliki meri leta pomanjkanja. Marsičesa ni bilo, kar pa je bilo, je bilo zelo cenjeno. Vsak je gledal, kako se bo lahko postavil na noge. In čustvenost se je ob ustvarjanju zares izrazila. Zgodbe je mogoče res začutiti,« je dejala Francka Globočnik. Društvo sestavlja 25 ljubiteljskih slikarjev, od leta 2015 dalje jih mentorsko usmerja Nikolaj Mašukov, akademski slikar ruskega rodu, pri zadnji razstavi pa jim je z nasveti, oblikovanjem in izbiro motivov pomagala tudi nekdanja članica društva in diplomirana slikarka Anka Štrukelj.
Tramvaj, poni kolo, moda …
Tržiški likovniki so prikazali raznoliko razumevanje petdesetih. Med 25 razstavljenimi deli 22 razstavljavcev je bilo mogoče videti uprizoritve dogodkov, kot so srečevanje s sošolkami, večerno umivanje, brezskrbna igra na domačem dvorišču, pa tudi tramvaj, poni kolo, »koreto« in elegantno modo takratnega časa. Jaka Praprotnik je z akrilom na platno naslikal spomin na kavo, ki je takrat ni bilo. »To so bili hudi časi, niti kave ni bilo, in to mi je najbolj ostalo v spominu. Bilo je res težko, pili smo le čaj. Slika je nabita s čustvi, ki so me prevzela ob spominjanju,« je dejal. Dragica Kurillo pa je z akrilom na kartonu uprizorila dogodek, ko ji je kot šestletni punčki pri sosedih zaradi visoke pipe stekla voda za rokav. »Na vse mogoče načine so me sušili, da ne bi bila stara mama huda. Za nas, otroke, so bila to lepa leta, za odrasle malo manj, saj je bilo po vojni težko življenje.« Najmlajša članica društva Nika Buček se je rodila dolgo po petdesetih, vendar ji ustvarjanje ni predstavljalo težav. »Sama sem velika ljubiteljica preteklih obdobij, ki mi dajejo inspiracijo pri različnih stvareh, na primer oblačenju. Moda mi je blizu, zato sem jo želela vključiti v sliko. V črno-beli tehniki je ženska, ki se skriva pod velikim klobukom, za dodaten detajl pa sem poskrbela z rdečo šminko,« je dejala Nika in dodala, da se ji zdi združevanje zgodovine in umetnosti zelo pomembno za ohranjanje spominov in obujanje nostalgičnih občutkov. Razstava bo na ogled vse do 28. avgusta.