Vodja razvoja v Tehtnici Marjan Prevc (levo) in direktor Lojze Demšar ob novih laboratorijskih centrifugah (Foto: Tina Dokl)

Tehtnice zamenjala laboratorijska oprema

Tehtnice v železnikarskem podjetju Tehtnica zavzemajo le še deset odstotkov proizvodnje. Ostalo predstavljajo izdelki, ki jih uporabljajo v laboratorijih po vsem svetu. Pred kratkim so tako razvili novi laboratorijski centrifugi.

V Tehtnici v Železnikih za razvoj namenijo deset odstotkov prihodkov od prodaje.

V podjetju Tehtnica, ki je bilo v preteklosti poznano predvsem po tehtnicah, so se z razpadom jugoslovanskega trga usmerili v razvoj laboratorijske opreme, ki danes predstavlja že 90 odstotkov proizvodnje. Največ laboratorijskih izdelkov, kamor sodijo centrifuge, stresalniki, mešalniki, inkubatorji in vodne kopeli, prodajo v ZDA, Evropsko unijo in Jordanijo. V podjetju, kjer za razvoj namenijo kar deset odstotkov prihodkov od prodaje, si ta čas veliko obetajo od novih laboratorijskih centrifug Centric 200 in Centric 200R. Njun razvoj je sofinanciralo tudi ministrstvo za znanost in tehnologijo. »Uporabljali ju bodo predvsem v zdravstvu, biokemičnih in genetskih laboratorijih za ločevanje substanc različne specifične gostote s pomočjo centrifugalne sile. Glede na težo snovi, ki jih želijo ločiti, se v epruveti na različnih nivojih naredijo posamezni sloji ločenih snovi. Centrifuga dejansko »razbije« maso. V laboratorijih, denimo, pogosto na ta način ločujejo kri in urin,« je pojasnil Lojze Demšar, direktor Tehtnice, ki zaposluje 51 delavcev, od tega šest v razvoju.

Prvo laboratorijsko centrifugo so v Tehtnici naredili že leta 1953, najnovejši dve pa je tri leta razvijalo pet njenih strokovnjakov v sodelovanju z zunanjimi strokovnjaki iz različnih podjetij in raziskovalnih institucij. Vodja razvoja Marjan Prevc pravi, da novi centrifugi pomenita posebno prelomnico. Vanju so namreč prvič vgradili asinhroni motor. »Do sedaj smo delali centrifuge le s kolektorskimi motorji, kjer pa je bilo krtačke potrebno menjati. Prednost novega motorja brez krtačk je zelo dolga življenjska doba brez vzdrževanja, kar je zelo pomembno, saj se laboratorijske centrifuge v zdravstvu uporabljajo tudi po 24 ur na dan. V Centric 200R smo prvič v zgodovini podjetja vgradili še hladilni sistem, ki skrbi za stabilnost nastavljene temperature v centrifugalni komori,« je posebnosti novih izdelkov razložil vodja razvoja. Iz proizvodnje je že prišla prva serija centrifug Centric 200, hladilno centrifugo Centric 200R pa bodo začeli proizvajati jeseni. Na leto naj bi naredili po nekaj sto proizvodov vsakega izdelka. »Gre za maloserijski proizvod. V prvi fazi jih bodo prodajali na evropski trg, zdaj delamo še različico za ameriški trg,« je povedal Demšar. Pri razvoju so se zgledovali po vodilnih nemških proizvajalcih centrifug in kot pravi Marjan Prevc, imata nova izdelka iste ali celo boljše karakteristike od nemških. »Naša velika prednost pa je, da smo centrifugo sposobni narediti za nižjo ceno od Nemcev. Pri kupcu na koncu odtehta denar. Še cenejši so sicer Kitajci, vendar so ti izdelki tako zahtevni, da jih na vzhodu še niso zmožni narediti. Kitajska proizvodnja je konkurenčna pri nekaterih manj zahtevnih izdelkih, medtem ko nam na področju centrifug konkurenco predstavljajo predvsem Nemci,« je razložil.

 

Direktor Lojze Demšar vidi prihodnost podjetja prav v razvoju produktov z višjo dodano vrednostjo. »Zato bomo začeli razvijati še večjo različico laboratorijske centrifuge Centric 400, končni rezultat pa bo cela paleta različnih centrifug.« Že lansko jesen so se lotili razvoja laboratorijskih stresalnikov večje dimenzije, ki se uporabljajo za mešanje snovi pri tehnoloških procesih. »Prva dimenzija bo končana letos, temu pa sledi razvoj palete tovrstnih produktov različne velikosti in določene tehnične zahtevnosti. Pri razvoju elektromotorja sodelujemo z Domelom, pri razvoju krmilne elektronike pa z zunanjimi sodelavci,« je še povedal Demšar in dodal, da se tako kot v marsikaterem drugem podjetju srečujejo s problemom pomanjkanja za razvoj še kako potrebnega strokovnega kadra. »Nekatere profile tehničnih smeri je zelo težko dobiti, zato bomo morala podjetja intenzivneje izvajati štipendijsko politiko, po drugi strani pa promovirati naše dejavnosti v lokalnem okolju ter s tem mladim približati priložnosti in izzive v naših podjetjih.«

 

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / petek, 9. maj 2014 / 09:39

Vsaka jama je svet zase

»Dober jamarski reševalec mora obiskovati različne jame in jih spoznavati. Vsaka jama je namreč svet zase, tako kot ženska,« pravi Škofjeločan Walter Zakrajšek, vodja jamarsko reševalne službe.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / četrtek, 27. september 2007 / 07:00

Zgodba s srečnim koncem

Vrsto let sem z zaprtimi očmi hodila mimo sreče, ki je ležala ob poti.

GG Plus / četrtek, 27. september 2007 / 07:00

Med sosedi 57

Ko je v začetku septembra tudi predsednik italijanske republike Giorgio Napolitano podpisal odlok o veljavnosti zaščitnega zakona za Slovence v 32 občinah Furlanije - Julijske krajine, Slove...

Splošno / četrtek, 27. september 2007 / 07:00

Anketa: Na Golniku prekuhavajo vodo

Borut Haklin: »Pred približno dvema tednoma smo dobili na dom obvestilo, da moramo prekuhavati vodo. Že dlje časa pa se govori, da je voda oporečna. Vodno zaj...

Zanimivosti / četrtek, 27. september 2007 / 07:00

Odprta vrata delovnega centra

Ob dnevu odprtih vrat v škofjeloški enoti Varstveno delovnega centra Kranj so letos res lahko na široko odprli vrata in vanjo povabili obiskovalce, saj so od junija v novih, večjih prostorih.

Kronika / četrtek, 27. september 2007 / 07:00

Kriminal

Poželi konopljo Mojstrana - Kranjskogorski policisti bodo zaradi posedovanja in gojenja konoplje kazensko ovadili 27-letnega Mojstrančana. Pri hišni p...