Sanjski poklici mladih
Mladi danes že od zgodnjih let oblikujejo svoje karierno razmišljanje ter se odločajo o sanjskih poklicih, ki jih želijo opravljati v prihodnosti. O najbolj privlačnih poklicih in nenavadnih delovnih izkušnjah je v majski anketi poizvedoval e-Študentski servis.
Podatki kažejo, da se mladi vse bolj zanimajo za podjetništvo in ustanavljanje lastnih podjetij, saj si kar dvajset odstotkov prihajajočih generacij želi ustvariti svoje podjetje takoj po končanem šolanju, petnajst odstotkov več pa si jih želi imeti svoje podjetje v kasnejšem obdobju življenja.
Kranj – V anketi je sodelovalo 1177 dijakov in študentov, ki so na vprašanje o pomembnosti študentskega dela na prvo mesto postavili pridobivanje delovnih izkušenj v času šolanja, sledili pa so različni finančni razlogi. Osemdeset odstotkov mladih je odgovorilo, da si zaradi zaslužka, ki ga pridobijo s študentskim delom, lahko privoščijo nekaj več, 71 odstotkom je pomemben hiter in zagotovljen zaslužek, 69 odstotkom mladih študentsko delo prinaša samostojnost in neodvisnost, 60 odstotkov mladih pa je navedlo, da se skozi delo učijo grajenja odnosov in komunikacije.
Kaj si mladi želijo postati
Nenavadna dela in sanjski poklici mladih odražajo njihovo edinstvenost, raznolikost interesov in vizijo prihodnosti. Med najbolj zanimivimi kariernimi potmi, ki bi jim želeli slediti mladi, so živalski psiholog, spletni kriminalist, etični heker, strokovnjak za strojno učenje, forenzični patolog, evropski sodnik, visoki državni predstavnik in vodja projekta gradnje jedrske elektrarne. Poleg tega se med sanjskimi poklici mlajših generacij znajdejo tudi dela s podjetniško vizijo. Želijo si postati pisatelji, vplivneži, si opravljati delo na turistični kmetiji in imeti podjetja, ki bi proizvajala laboratorijsko proizvedeno meso. Podatki kažejo, da se mladi vse bolj zanimajo za podjetništvo in ustanavljanje lastnih podjetij, saj si kar dvajset odstotkov prihajajočih generacij želi ustvariti svoje podjetje takoj po končanem šolanju, petnajst odstotkov več pa si jih želi imeti svoje podjetje v kasnejšem obdobju življenja.
Za doseganje ambiciozno postavljenih ciljev pa se pogosto srečujejo s priložnostmi za študentska dela, ki so včasih nenavadna, vendar vseeno predstavljajo dragoceno izkušnjo za njihov razvoj. Med najbolj nenavadnimi študentskimi deli, ki so jih navedli, so: delo v pasji pekarni, instruiranje jahanja, sestavljanje lego kock z otroki, popisovanje avtomobilov po parkiriščih za občinsko raziskavo, ocenjevanje mesa, promocije v vlogi Kekca, poziranje študentom slikarstva, učenje starejših uporabe bankomata, izračun volumna čevljev in druga dela. Kljub temu da je bila med anketiranci polovica dijakov, starih med 15 in 19 let, se zdi, kot da imajo mladi že jasno izdelane predstave o nadaljnjih kariernih poteh.