Kako lahko pomagate prizadetim v poplavah
Humanitarna društva so začela zbirati pomoč za vse, ki so jih prizadela neurja in poplave. Pomagate lahko tudi s prostovoljnim delom, materialnimi donacijami, pogovorom ...
Kranj – Z Rdečega križa Slovenije so sporočili, da je prizadetemu prebivalstvu pri sanaciji škode po neurjih in poplavah najhitreje mogoče pomagati s SMS-om s ključno besedo UJMA 5 oz. UJMA10 na številko 1919, s čimer donirate 5 oz. 10 evrov. Sredstva zbirajo tudi na TRR: Rdeči križ Slovenije, Mirje 19, 1000 Ljubljana, SI56 0310 0123 4567 891 (odprt pri SKB Banka, d. d.), sklic: 00 96875, namen: Ujma 2023, BIC banke: SKBASI2X, koda namena: CHAR.
Slovenska karitas
Slovenska karitas prostovoljne prispevke zbira na tekočem računu SI56 0214 0001 5556 761, namen je POMOČ NEURJE, sklic pa SI00 624. Njihov naslov je Kristanova ulica 1, Ljubljana.
Kdor želi s SMS-sporočilom prispevati pet evrov, naj pošlje sporočilo KARITAS5, kdor pa deset evrov, naj pošlje sporočilo KARITAS10. Zbrana sredstva bodo namenili za neposredno pomoč prizadetim gospodinjstvom, da bodo lažje popravila nastalo škodo in uredila domove. S spletnim obrazcem jim lahko posredujete tudi svoje podatke, saj iščejo prostovoljce za pomoč pri čiščenju poplavljenih domov.
Humanitarno društvo ADRA
Humanitarnemu društvu ADRA Slovenija, ki je del globalne mreže humanitarnih in razvojnih človekoljubnih organizacij, je mogoče prispevke nakazati na TRR SI56 0284 3026 3945 425. BIC je LJBASI2X, referenca SI00 2023, ime prejemnika HD ADRA Slovenija, Njegoševa 15, Ljubljana, namen je NEURJE 2023, koda namena pa CHAR. Prispevati je mogoče tudi s SMS-sporočilom LJUDJE5. Poleg tega so odprli tudi spletni obrazec, kjer lahko oddate podatke o svoji razpoložljivosti, opremi, ki jo imate na voljo, in načinu pomoči.
Zveza društev prijateljev mladine
Zveza društev prijateljev mladine Slovenije prispevke zbira na računu SI56 6100 0000 3512 232, sklic: SI00 245021, koda: CHAR, namen: neurje, naslov je Dimičeva 9, 1000 Ljubljana.
Sredstva zbirajo tudi s poslanimi SMS s ključno besedo ENOSRCE5 na številko 1919, na ta način je mogoče darovati 5 evrov.
Poleg finančnih prispevkov zbirajo na sedežu ZPMS, Dimičeva 9, Ljubljana, tudi materialne donacije, predvsem vse za osebno higieno, čistila, pralne praške in hrano z daljšim rokom uporabe. Pred dostavo pokličite na telefonsko številko (01) 239 67 20.
Mednarodna policijska organizacija
Mednarodna policijska organizacija je odprla zbirni center v Ljubljani na naslovu Magistrova 1, Ljubljana, kjer zbirajo predvsem lopate, metle, vedra, delovne rokavice, nogavice, gumijaste škornje, potiskače vode, sušilce prostorov, hrano z daljšim rokom trajanja, higienske pripomočke, otroške plenice, hrano za male živali, prvo pomoč (lahko tudi s pretečenim rokom), toaletni papir, papirnate brisače … Prosijo, da stvari prinesete sortirane in da imajo veljaven rok trajanja. Oblačil, aparatov in pohištva še ne zbirajo. Informacije glede zbiranja in dostave materialnih donacij nudijo na tel. št. 051 320 201.
Gorska reševalna zveza Slovenije
Z donacijo lahko podprete Gorsko reševalno zvezo Slovenije, ki prizadetim v poplavah pomaga na terenu. To lahko storite z nakazilom prispevka na TRR: SI56 0700 0000 1002 973, Gorska reševalna zveza, Bleiweisova 34, 4000 Kranj. Lahko pa se obrnete tudi neposredno na vam najbližja društva in postaje gorske reševalne službe.
Društvo Humanitarček
Društvo Humanitarček donacije, ki bodo namenjene prizadetim v poplavah, zbira s SMS-sporočili s ključno besedo VERIGA5 na 1919. SMS-linijo koordinira humanitarni program Veriga dobrih ljudi, ki deluje pod okriljem ZPM Ljubljana Moste - Polje.
Prostovoljna gasilska društva
Donacijo lahko namenite tudi gasilcem, pri čemer jo je treba nakazati direktno na TRR izbranega prostovoljnega gasilskega društva. Prek bizi.si lahko dostopate do seznama društev, pri vsakem društvu je objavljen TRR. Ob nakazilu v namen zapišite, da gre za donacijo za poplave, nujno pa je treba dodati kodo namena CHAR.
Gospodarska zbornica Slovenije
Na spletni strani GZS so odprli portal, na katerem zbirajo ponudbe podjetij, ki razpolagajo s potrebnimi materialnimi dobrinami, kot so na primer gradbeni material, strojna oprema, sanitetni material, živila, oblačila, obutev in podobno. Vsa podjetja, ki so se znašla v stiski in potrebujejo pomoč, vabijo, da se povežejo s ponudniki, obenem pa spodbujajo tudi podjetja, ki bi lahko priskočila na pomoč, naj izpolnijo spletni obrazec.
Obrtno-podjetniška zbornica
Za pomoč prosijo podjetja, ki razpolagajo s prosto gradbeno mehanizacijo in strojno opremo. Podatke zbirajo s spletnim obrazcem ter jih posredujejo pristojnim institucijam (Civilna zaščita, lokalne skupnosti ali pristojna ministrstva itd.) za nadaljnje informacije. Za dodatne informacije se lahko obrnete na Almo Ćeman na tel. št. 01 58 30 829.
Pomoč na terenu
Uprava RS za zaščito in reševanje je vzpostavila spletno aplikacijo Poplave 2023, prijavni obrazec za organizirano zbiranje pomoči po državi. Aplikacija je namenjena organizacijam in posameznikom, ki želijo ponuditi pomoč. Trenutno je povpraševanje predvsem po storitvah in materialu za popravilo objektov, cest in druge infrastrukture, zato k pomoči pozivajo predvsem obrtnike in podjetnike.
Občina Škofja Loka sporoča, da zbirajo ponudbe za prostovoljno pomoč na terenu na info@skofjaloka.si. Podatki so objavljeni tudi na njihovi spletni strani.
Občina Komenda je na svoji strani na Facebooku obvestila, naj se prostovoljci, ki želijo pomagati na terenu, zglasijo v PGD Komenda ali PGD Moste, kjer jih bodo razporedili na mesto, kjer je pomoč najbolj potrebna. Potrebujejo pomoč pri fizičnem delu, prevozih, čiščenju, zgolj dodatne roke itd. S seboj prinesite opremo, ki jo imate: lopate, krampe, čistila ipd. Za delo potrebujete zaščitne rokavice in primerno obutev.
Prav tako na svojem profilu na Facebooku redno objavlja PGD Mengeš, ki obvešča, ali je potrebna pomoč in kam se lahko javijo prostovoljci. Objavili so tudi kontaktno telefonsko številko 070 515 645, na kateri lahko vnaprej preverite, kakšno delo potrebujejo.
Pomoč študentom
Študentska organizacija Univerze v Ljubljani se je skupaj s Fundacijo Študentski tolar odločila pomagati študentom, ki so v poplavah utrpeli materialno škodo. Cilj poziva je dodelitev nepovratne denarne pomoči študentom v socialni stiski, ki izpolnjujejo pogoje. Na pozivu so predvidena sredstva v višini 39.000 evrov, posamezna enkratna in nepovratna denarna pomoč pa znaša 300 evrov. Rok za predložitev vlog je do vključno 31. 8. 2023 (velja poštni žig) oz. najkasneje do porabe sredstev po tem pozivu.
Študentska organizacija Slovenije pa je pozvala vse višje strokovne šole in visokošolske zavode, da študentom, ki jih je povodenj najbolj prizadela, omogočijo prilagojeno opravljanje študijskih obveznosti vsaj v prihajajočem jesenskem izpitnem obdobju ali pa jim izjemoma omogočijo prehod v višji letnik pod manj strogimi pogoji kot sicer. Prav tako so pozvali vse dijaške in študentske domove, naj omogočijo prednostno bivanje študentom in dijakom, ki so jih prizadele poplave.
Trgovine Hofer
Vse do konca avgusta bodo v vseh 91 trgovinah Hofer po Sloveniji zbirali izdelke za ljudi, ki jim je povodenj poškodovala in uničila domove. Zbirali bodo zapakirano hrano, ki ne potrebuje hlajenja, higienske pripomočke, otroške plenice, damske vložke, čistilna sredstva, krtače in krpe za čiščenje, papirnate brisače, metle, lopate, posteljnino in brisače. Darovane izdelke bodo pomoči potrebnim razdeljevali prostovoljci Slovenske karitas.
Čvekifon
Četudi ne morete pomagati z materialnimi donacijami ali fizičnim delom na terenu, se lahko vključite v mrežo Čvekifon, ki deluje pod okriljem društva Humanitarček. Gre za brezplačni telefon za starejše, ki vas poveže z naključno osebo nekje v Sloveniji. Deluje na telefonski številki 080 38 07. Mnogim lahko pri blaženju stisk pomagate že s pogovorom.