Tudi v noči na soboto dolgotrajni krajevni nalivi
Do sobote zjutraj bodo po napovedih Agencije RS za okolje dolgotrajni krajevni nalivi. Pričakujejo predvsem hitro naraščanje in razlivanje manjših vodotokov in hudournikov.
Kranj – Nad Gorenjsko se je v noči s četrtka na petek razbesnelo hudo neurje. Skoraj vse gorenjske občine so pestili močni nalivi, ki so povzročili poplave in plazove. Voda je zalivala stanovanjske hiše in javne objekte, rušila mostove, odnašala predmete, poplavljene so bile ceste, prožili so se plazovi. Kot je pojasnil vodja Regijskega centra za obveščanje Kranj Matej Kodrič, so danes od polnoči do 16.25 prejeli 840 klicev. Prejeli so klice zaradi zalitih kleti, z vprašanji glede protipoplavnih vreč in stanja plazov. Ob tem je Kodrič poudaril, naj ljudje kličejo na številko 112 le v izrednih primerih, ko je ogroženo človeško življenje.
Enako je zatrdil tudi poveljnik Civilne zaščite za Gorenjsko Klemen Šmid. »Prosimo jih za strpnost, saj so operaterji polno zasedeni, poleg tega intervencijske službe ne moremo biti na vseh lokacijah istočasno,« je dejal. Občani se lahko obrnejo tudi na občinske štabe Civilne zaščite. »Intervencijske službe zmanjšujejo aktivnosti v nočnem času zaradi lastne varnosti, pristopni bodo le tam, kjer je nujno potrebno, štabi pa bodo na voljo tudi v nočnem času, in sicer cel konec tedna,« je zagotovil Šmid.
Ne zapuščajte domov
Stanje se je popoldan po njegovih besedah nekoliko umirilo, a po napovedih bo ponoči in v sobotno zjutraj podobno kot danes. Ob tem je pozval ljudi, naj ne zapuščajo domov, naj ne hodijo v bližino vodotokov, naj ne opazujejo intervencijskih služb in jih ne sprašujejo o stanju. »Vse nujne podatke podajamo preko medijev in spletnih porastov,« je dejal. Dodal je, da voda na Gorenjskem ni oporečna, a vseeno priporoča njeno prekuhavanje, kar prepreči morebitne bolezni. Povedal je še, da so neurja najbolj prizadela občino Škofja Loka, Žiri, Gorenja vas - Poljane in Tržič. »Zaznali smo poplave, zemeljske plazove, poškodovana cestišča, pravzaprav vse, kar spremlja hudourniške poplave.«
Zvečer in ponoči se bodo po napovedih Arsa krajevno še pojavljali dolgotrajni nalivi. Pričakujejo krajevne poraste in razlivanja vodotokov. V noči na nedeljo bodo padavine prehodno ponehale, a se bodo že dopoldne od zahoda ponovno začele širiti plohe in nevihte, ki bodo zvečer ponehale, so še dodali na Arsu. Za večino Slovenije, z izjemo jugozahodnega dela, so izdali rdeče opozorilo. »Reke lahko poplavljajo tudi na območjih, kjer poplave niso pogoste. Verjetni so zemeljski plazovi, motnje pri oskrbi z energijo in pitno vodo. Vozne razmere so zaradi poplavljenih cest nevarne,« so zapisali za območje severozahodne Slovenije.
Preventivni nasveti za ravnanje ob poplavah
Na pot se odpravite le, če je to zares nujno, pred tem v Prometno-informacijskem centru preverite stanje cest in spremljajte obvestila medijev. Informacije dobite tudi na spletni strani Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje Spin SOS. Upoštevajte zapore in navodila intervencijskih služb, nikar ne poskušajte prevoziti ali prehoditi poplavljenih cest, saj je to lahko smrtno nevarno. Poskrbite za varnost svojega življenja in življenja ljudi, ki so v bližini. Nikar ne rešujte premoženja, če bi s tem ogrozili lastno življenje. Premoženje je vedno nadomestljivo, življenje ne. Če je ogroženo življenje, nemudoma pokličite številko za klic v sili 112 ali interventno številko policije 113. Obenem pristojne službe opozarjajo, da sta obe telefonski številki zaradi velikega števila klicev izjemno obremenjeni, vse razpoložljive sile pa že na terenu, zato ju uporabljajte racionalno, da bo pomoč lahko prišla najprej do tistih, ki so najbolj ogroženi.