Drugačen dan spomina
Za našo kulturo je značilno, da ob dnevu spomina na mrtve, za vernike vseh svetih, obiščemo grobove svojcev, prinesemo cvetje in sveče in se na pokopališču udeležimo skupnega obreda. To je običajno tudi priložnost, ko se srečamo s sorodniki in znanci, ki jih morda vidimo samo ob tej priložnosti. Če je bilo v preteklosti na grobovih veliko cvetličnega razkošja, s katerim smo se pohvalili pred drugimi, če je bila to tudi priložnost za razkazovanje imenitnih oblačil, če smo z desetinami sveč založili grobove, pa zadnja leta praznik v vseh pogledih postaja nekoliko bolj minimalističen. Deloma je k temu pripomogla kriza preteklega desetletja, deloma so se prijela tudi okoljska priporočila, naj ne pretiravamo s svečami, za katerimi ostajajo kupi plastike in s katerih predelavo močno obremenjujemo okolje.
Kot vse kaže, bo letošnji praznik še bolj minimalističen, ne le po cvetju in svečah, ki jih bomo prinesli na grobove, pač pa tudi glede množičnih obredov in obiskov ob tej priložnosti. Čas epidemije in ukrepi, ki jih moramo spoštovati, da zajezimo skokovito širjenje okužb, namreč občutno zaznamujejo letošnji praznik. Slab teden pred njim je vlada zaprla meje občin, še prej omejila gibanje med statističnimi regijami, in kdor je želel urediti grob na pokopališču zunaj svoje občine, je potreboval dokazilo. Dneve pred omejitvijo gibanja med občinami so lahko izkoristili tudi tisti, ki so želeli obiskati grobove svojcev na pokopališčih zunaj domače občine, zdaj to ni več mogoče. Za zdaj veljajo priporočila, naj ob koncu tedna obisk grobov v domačem okolju razporedimo tako, da na pokopališčih ne bo prevelike gneče. V največjih žariščih okužb, denimo v Škofji Loki, so izdali posebno odredbo, ki določa, da se na pokopališčih obveščajo obiskovalci o doslednem upoštevanju ukrepov in da se z namenom preprečevanja širjenja okužb zapre tekoča voda ter umakne iz uporabe vsa posoda za zalivanje in prenašanje vode. V Železnikih celo razmišljajo o morebitnem zaprtju pokopališč.
Vladni predstavniki in strokovnjaki, ki vsak dan znova z malih ekranov pozivajo k doslednemu spoštovanju ukrepov, da zajezimo hitro širjenje koronavirusa, pravijo, naj ostanemo doma. Temu se pridružuje tudi Cerkev, ki napoveduje, da bodo letos na pokopališčih z enega mesta blagoslovili grobove brez navzočnosti vernikov. Odsvetujejo tudi tradicionalno obiskovanje sorodnikov in prijateljev, pač pa naj zasebno ali s člani svoje družine obiščemo samo grobove v domači župniji oziroma občini. Tam lahko prižgemo svečo z mislijo na vse ostale svoje pokojnike. To je še najmanj, kar lahko storimo, da se omeji epidemija, prepreči prenapolnjenost bolnišnic in reši človeška življenja.