Investicije nameravajo povečati
Ob zadnjih neurjih je gorenjsko elektrodistribucijsko omrežje utrpelo za dvesto tisoč evrov škode. V lanskem letu pa je načrtovane prihodke elektrodistributerjev klestila predvsem interventna zakonodaja.
Med vsemi elektrodistribucijskimi podjetji je bilo najmanj škode na območju Elektra Gorenjska, ki ima večji del nizko- in srednjenapetostnega omrežja pod zemljo.
Kranj – Neurja, ki so pred dnevi prizadela večji del Slovenije, so škodo pustila tudi na elektrodistribucijski infrastrukturi. Po prvih ocenah gospodarskega interesnega združenja za distribucijo električne energije škoda vseh petih elektrodistribucijskih podjetij znaša najmanj tri milijone evrov. Med vsemi so jo najmanj utrpeli na območju Gorenjske, ki ima več kot 87 odstotkov nizkonapetostnega in 69 odstotkov srednjenapetostnega omrežja pod zemljo. Kljub temu po prvih ocenah Elektra Gorenjska škoda znaša okoli dvesto tisoč evrov. Podrta drevesa so poškodovala več kot pet tisoč metrov daljnovodnih žic, deset drogov in več kot petdeset izolatorjev. »Brez električne energije so tako v nočnem neurju v četrtek, 13. julija, ostala območja v Železnikih in Bohinju, Zg. Jezersko, vasi v okolici Podnarta, prav tako območje Uskovnice in Pokljuke. Dnevno neurje, ki je divjalo v sredo, 19. julija, predvsem močan veter, pa je največ škode na omrežju povzročilo v Radovni. Podrta drevesa so poškodovala vodnike in stebre tudi na območju Preddvora, Tržiča, Besnice in na drugih višje ležečih in težje dostopnih lokacijah,« pojasnjujejo na Elektru Gorenjska, kjer dodajajo, da je bila preskrba z elektriko hkrati motena največ pet tisoč uporabnikom.
Uprava Elektra Gorenjska je za 24. avgust sklicala redno sejo skupščine, na kateri bodo obravnavali letno poročilo družbe in Skupine Elektro Gorenjska za lansko leto. Družba Elektro Gorenjska je lansko leto zaključila z 1,9 milijona evrov čiste izgube, Skupina Elektro Gorenjska pa z 248 tisoč evri čistega dobička, načrtovali pa so ga dobrih sedem milijonov evrov.
»Poslovanje družb v Skupini Elektro Gorenjska v letu 2022 lahko ocenimo kot pričakovano, a ne v skladu z načrti. Zaradi zakona o nujnih ukrepih za omilitev posledic zaradi vpliva visokih cen energentov, ki je bil sprejet kot odgovor na vpliv visokih cen energentov, so se naši prihodki družbe Elektro Gorenjska znižali za 9,9 milijona evrov, kar je približno četrtina naših celoletnih prihodkov. Nenačrtovan ukrep je korenito spremenil naše finančne in naložbene načrte ter pomembno posegel v naše zmožnosti priključevanja novih uporabnikov v distribucijsko omrežje,« je v uvodnem nagovoru zapisal predsedniku uprave dr. Ivan Šmon. Da je bilo lansko leto za poslovanje težko, kažejo tudi rezultati preostalih energetskih družb, saj so le redke poslovale pozitivno. Največjo izgubo so sicer pridelali v Holdingu Slovenske elektrarne, poleg Elektra Gorenjska pa so imela lani izgubo tudi preostala štiri elektrodistribucijska podjetja.
»Skupaj z ostalimi elektrodistribucijskimi družbami si že od sprejetja zakona zelo prizadevamo za povračilo izpada prihodkov. Preučili in izvedli bomo vse možne aktivnosti za povračilo nastale škode,« je še zapisal Šmon.
Poslovanje elektrodistributerjev bo vplivalo tudi na potrebne naložbe v infrastrukturo. Prvotni investicijski načrt družbe Elektro Gorenjska, ki je znašal 21 milijonov evrov, so bili primorani znižati za devet milijonov.
Družba Elektro Gorenjska je sicer v zadnjih petih letih v povprečju v omrežje investirala 16 milijonov evrov letno. Glede na strateške dokumente in dejanske potrebe uporabnikov pa sklepajo, da bodo investicije v prihodnjih petih letih morali najmanj potrojiti in v letu 2027 v omrežje vložiti že 55 milijonov evrov. V letošnjem letu sicer načrtujejo za 20 milijonov evrov investicij.