Razstavo so odprli Irena Vesel, direktorica Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije, OE Kranj, blejski župan Anton Mežan in Lea Ferjan, direktorica Zavoda za kulturo Bled. / Foto: Mirko Kunšič, arhiv Zavoda za kulturo Bled

Plečnik na Blejskem gradu

Na Blejskem gradu so julija odprli razstavo Jože Plečnik na Gorenjskem, ki so jo že lani z namenom zaznamovanja 150. obletnice Plečnikovega rojstva pripravili v Zavodu za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Območna enota Kranj.

Bled – Na kranjski območni enoti Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije so konec lanskega leta pripravili razstavo, ki celovito oriše Plečnikova dela na Gorenjskem, nekateri njegovi načrti in rešitve pa so javnosti ob tem predstavljeni prvič. Razstava je lani v Kranju doživela velik odmev, nekoliko preoblikovana in skrajšana različica pa bo zakrožila po celotni Gorenjski. Njeno prvo gostovanje je na Blejskem gradu, kjer je v razstavnem prostoru nad grajskim muzejem na ogled do 15. septembra.

Razstava je prilagojena unikatnemu prostoru gradu, dopolnjena z angleškimi prevodi in nadgrajena s QR kodami z dostopom do obsežnejših vsebin o Plečniku. Poleg tega si je moč ogledati tudi video, v katerem obiskovalce nagovori arhitekt – s pomočjo umetne inteligence. Kot je ob odprtju razstave dejala Lea Ferjan, direktorica Zavoda za kulturo Bled, ki je sodeloval pri pripravi razstave, arhitekt Jože Plečnik ni povezan le s svojimi deli na Bledu, temveč tudi z Blejskim gradom.

»Blejski grad je po vojni namreč obnavljal Anton Bitenc, ki je bil najprej njegov učenec, nato asistent na fakulteti, kasneje pa tesen sodelavec. Njegovo življenjsko poslanstvo je bilo varovanje in predstavljanje Plečnikove dediščine. Bil je tudi prvi, ki je leta 1973 prejel Plečnikovo nagrado za obnovo Blejskega otoka s cerkvijo,« je pojasnila Ferjanova, ob tem pa dodala, da je razstava zanimiva tudi za tuje obiskovalce Blejskega gradu. »Mnogi med njimi cenijo arhitekturno dediščino, zato je prav, da jim predstavimo velikane našega ustvarjanja.«

Avtorice razstave so Maja Avguštin, Hana Brus, Nataša Ülen in Irena Vesel, v ekipi Zavoda za kulturo Bled pa je koordinacijo obsežnega projekta priprave razstave vodila Andreja Završnik.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / petek, 22. december 2006 / 06:00

Čari božičnega Dunaja

Božični sejmi z dišečimi kuhanimi vini, punči, pečenim kostanjem in krompirjem, s koncerti in razkošno okrašenimi parki in ulicami vabijo na Dunaj vsako leto na tisoče turistov.

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / sobota, 3. januar 2009 / 07:00

Ohraniti želijo čim več zelenja

Študenti in profesorji Fakultete za arhitekturo so v Škofji Loki predstavili rešitve, ki so nastale na mednarodni arhitekturno-urbanistični delavnici Kamnitnik.

Zanimivosti / sobota, 3. januar 2009 / 07:00

V jeseniški porodnišnici prvi Andrej

Nekaj minut čez osmo zjutraj je na svet prijokal tudi prvi letošnji novorojenček v jeseniški porodnišnici. Tri in pol kilograme težki Andrej je četrti fant v družini Fajdiga – Komar iz Bohinjske...

Zanimivosti / sobota, 3. januar 2009 / 07:00

Kulturni dom dostopen tudi invalidom

Večina denarja za nakup dvigala je bila zbrana na spomladanskem dobrodelnem Županovem plesu.

Gorenja vas-Poljane / sobota, 3. januar 2009 / 07:00

Dražji vrtci v Gorenji vasi in Poljanah

Na predlog župana Milana Čadeža so gorenjevaško-poljanski svetniki sprejeli povišanje cen varstva otrok za deset odstotkov.

GG Plus / sobota, 3. januar 2009 / 07:00

Mesto se umiri, ko vzide sonce

Z Lubnikom med argentinskimi Slovenci (8)