Padlo osemdeset tisoč »kubikov« drevja
V neurju z močnim vetrom je v sredo na blejskem gozdnogospodarskem območju po prvi oceni gozdarjev padlo sedemdeset tisoč kubičnih metrov drevja, na kranjskem območju deset tisoč. Posledice vetroloma v bližini Podbrezij si je v petek ogledala tudi ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Irena Šinko.
Ministrica Irena Šinko se je zavzela za čimprejšnjo sanacijo poškodovanih gozdov, kar je pomembno zato, da bi preprečili širjenje lubadarja. Sanacija je na plečih lastnikov, država pa jim v okviru sprejetih programov lahko pomaga pri gozdnih cestah in sadnji dreves. Pohvalila je primer iz Podbrezij, kjer so se lastniki povezali in poiskali izvajalca del in odkupovalca lesa. Obiskovalce gozdov je posvarila, naj se zaradi varnosti izogibajo območjem vetroloma.
Kranj, Bled – Neurje, ki je v sredo prizadelo predvsem severni in severovzhodni del Slovenije, je povzročilo pravo razdejanje v gozdovih na blejskem gozdnogospodarskem območju. Kot je dejal Jernej Avsenek, v. d. vodje blejske območne enote zavoda za gozdove, je veter po grobi oceni podrl, polomil ali kako drugače poškodoval okoli sedemdeset tisoč kubičnih metrov drevja. Najhuje je v dolinah Radovne, Krma in Kot, kjer je veter podiral cele sestoje in je po prvi oceni podrl šestdeset tisoč kubičnih metrov drevja. Veliko poškodovanega drevja je tudi na Jelovici, v Bohinju, še zlasti v Soteski, pa tudi na območju med Kropo in Podnartom. Ker so najbolj poškodovani gozdovi v lasti večjih zasebnih lastnikov, pričakujejo, da bo sanacija potekala hitreje, a kljub temu bo verjetno trajala vsaj eno leto. V času sanacije bodo morali zaradi varnosti zapreti posamezna območja za obiskovalce, še zlasti zato, ker vsi ne spoštujejo opozoril in hodijo na prizadeta območja tudi iz radovednosti; s svojo prisotnostjo pa tudi ovirajo sanacijska dela. Večino gozdnih cest so za silo očistili, vendar je gibanje po njih še vedno nevarno.
Škoda večja od prve ocene
Natančnejši podatki o škodi po sredinem vetrolomu bodo znani v prihodnjih dneh, več pa je že znanega o posledicah vetra, ki je na Zgornjem Gorenjskem pustošil 12. in 13. julija. Škoda je večja od prve ocene. Veter je takrat poškodoval približno 75 tisoč »kubikov« drevja, od tega največ v revirjih Podnart (20 tisoč), Martinček (15 tisoč), Rovtarica (15 tisoč), Radovljica (10 tisoč) in Ribčeva planina (5 tisoč); večji šopi poškodovanega drevja pa so tudi v Bohinju in na Fužinskih planinah. Med poškodovanim drevjem je približno 70 odstotkov iglavcev, največ na Jelovici in na Fužinskih planinah.
Še dodatnih deset tisoč »kubikov«
Na kranjskem gozdnogospodarskem območju je veter v sredo po prvi oceni poškodoval še deset tisoč kubičnih metrov drevja, večinoma smreke. Kot je povedal Martin Umek, vodja kranjske območne enote zavoda za gozdove, je tokrat povzročil škodo na celotnem območju, tudi v Poljanski dolini, ki je prejšnji vetrolom ni prizadel, tako da zdaj količina poškodovanega drevja skupaj s tistim iz vetroloma 13. julija znaša 35 tisoč kubičnih metrov. K tej količini bo treba prišteti še »kubike« drevja, ki ga je veter poškodoval v četrtkovem neurju. »Ker je poškodovano drevje razpršeno po celotnem območju, bo sanacija še težja. Lastniki in gozdarji bodo težje našli poškodovana drevesa, sanacija bo tudi manj zanimiva za izvajalce del,« je dejal Umek in dodal, da bo les zaradi zasičenosti trga in upadanja povpraševanja po njem tudi težko prodati.
Bijejo tudi bitko z lubadarjem
Na kranjskem gozdnogospodarskem območju bijejo tudi težko bitko z lubadarjem. Gradacija se je začela po lanski suši in ekstremnih temperaturah julija in avgusta, nadaljuje se tudi letos. V zavodu za gozdove so lani do 1. julija označili za posek 5362 kubičnih metrov lubadark, letos do 20. julija 59.386 »kubikov«. Stanje je najhujše v gozdovih na prodnatih tleh na Kranjskem in Sorškem polju, še zlasti v revirju Šenčur, kjer so doslej lastnikom izdali 875 odločb za posek in spravilo 14.853 »kubikov« lubadark. Podobno stanje je tudi v ostalih ravninskih revirjih – Velesovo, Bitnje in Vojvodin Boršt, tudi v višjih predelih pa je lubadarja več kot v normalnih letih.
Odkupne cene lesa se že znižujejo
V kranjskem zavodu za gozdove opozarjajo, da v vetrolomu poškodovano drevje predstavlja dodatno lesno bazo za zaleganje podlubnikov. Pojavljajo se tudi drugi problemi: lastniki gozdov so zaradi ponavljanja ujm že naveličani sanacijskih del, odkupne cene hlodovine padajo, podaljšuje se čas za odvoz lesa in mletje sečnih ostankov, gozdarji javne gozdarske službe so zaradi izrednih razmer vse bolj obremenjeni …
Po vetrolomu prioriteta – varnost
Kot je povedal Gregor Danev, direktor Zavoda za gozdove Slovenije, je veter po prvi oceni v zadnjih dveh tednih poškodoval v Sloveniji več kot 450 tisoč kubičnih metrov drevja. Pri sanaciji so postavili prioritete, prva je zagotavljanje varnosti izvajalcev del. Pri poseku in spravilu bodo dali prednost smreki, da bi tako preprečili večjo namnožitev podlubnikov in s tem dodatno gospodarsko škodo, in odstranjevanju drevja iz vodotokov, ki ob večji količini padavin lahko zajezi vode.