Akustične rapsodije
V kranjskem Stolpu Škrlovec se je minulo leto poslovilo v znamenju akustike: nastopili sta zasedbi Noctiferia in Demolition Group, koncertni Dvocikel pa je to pot združil duo All Strings Detached in komorni pevski zbor Mysterium.
Že legendarni domači metal bend Noctiferia se je po dveh desetletjih delovanja uspešno spopadel tudi z akustičnim izzivom. Tako so ducat skladb z zadnjih treh albumov preoblekli v čisto akustiko in jih odigrali z akustično bas kitaro, s klavirjem in tolkali. Spremenjen ni le zvok, temveč tudi aranžmaji, ki skladbe odpeljejo v džez, džipsi sving, kantri ter jim dodajo španski temperament. S trobento se jim je pridružil Gašper Selko, s saksofonom Jaka Birsa, v goste pa je prišla tudi pevka Sara Jeremič.
Njihove korenine segajo v začetek devetdesetih let. Prvi koncert so odigrali aprila leta 1997 na Metelkovi in se še istega leta lotili snemanja prvenca. Odtlej so nanizali pet albumov. Njihova žanrska pot je zapletena. Če s prvim albumom Krst pri Savici veljajo za začetnike slovenskega black metala, je drugi Per Aspera prinesel ekstremni, tehnično dovršeni death metal. Po eksperimentalni Slovenski morbidi in zelo drugačnih zadnjih dveh albumih se danes nagibajo v industrial metal. »Verjetno zato, ker uporabljamo veliko elektronike,« pravijo. »A se ne počutimo kot industrial metal bend. Vključujemo najrazličnejše vplive. Glasbo delamo zase in z leti smo ustvarili lasten, 'noctiferia' stil.« Skupina se je ustalila v zasedbi: Igor Nardin (kitara), Gianni Poposki (glas), Roman Fileš (kitara), Matjaž Gergeta (bobni) in Uroš Lipovec (bas kitara). Pred dvema letoma jo je dopolnil klaviaturist Dame Tomoski, mladi makedonski glasbenik, ki so ga spoznali na koncertu v Skopju. Ko je prišel študirat kompozicijo na ljubljansko Akademijo za glasbo, se je pridružil skupini in tvorno sodeloval pri snovanju albuma Pax. Nastopali so z velikimi imeni svetovnega metala in preorali domala vso Evropo, uspel pa jim je tudi 'veliki met': koncertna turneja na Kitajskem. »Sprejeli so nas nad vsemi pričakovanji, poznali so pesmi in se do nas obnašali zelo fanovsko. Izjemna izkušnja, če pomisliš, da band iz Šiške spravi v evforijo večtisočglavo množico v Šanghaju.«
Z izidom novega, štirinajstega po vrsti, albuma Zlagano sonce so Demolition Group več kot uspešno nadgradili idejo pred štirimi leti izdanega albuma Planet starcev. Z neposredno poetiko, brezkompromisnim glasbenim izrazom in predvsem z angažiranim odnosom do aktualnega trenutka album upravičeno velja za enega najboljših minulega leta. Kot so sami zapisali: »Če je bil Planet Starcev čitanka pojmov neoliberalizma kot parazita in bolezni družbenih odnosov, potem album Zlagano sonce odkriva še bolezni duha in duše posameznika kot posledice propadle skupnosti in neznosne stiske, ki izhaja iz spoznanja, da sta laž in sprenevedanje edino orodje, ki omogočata ohranjanje sedanjosti.« V Škrlovcu so tokrat predstavili jagodni izbor svojih balad, nekatere že pozabljene so ponovno obudili k življenju posebej za to priložnost. Album Zlagano sonce so objavili v 33. letu delovanja skupine in tako več kot dostojno proslavili jubilej in ponovno prebujenje skupine. »Živimo v času, ko nas prepričujejo, da je omejevanje pravic, svoboščin in svobode na račun varnosti sprejeto z večinskim soglasjem v celotni Evropi. V času, ko tisto, za kar smo se borili in za kar se borimo, doživlja še en, velik, boleč udarec. A vendar decembra, v času pričakovanj in novih upanj, naj bo koncert Demolition Group poklon, dajanje in sprejemanje prijetnega občutka zavetja skupnosti, občutka svobodomiselnosti in svobode, ki diha iz rokenrola.«
All Strings Detached je hipnotično otožni damski duet, ki ga tvorita Jana Beltran in Vesna Godler. Osebne zgodbe vpletata v minimalistične aranžmaje, polne tišin. Njun zvok slika krajine, mesta, poti, ljubezen, lepoto in moške, ki jih ljubita. Vsebino prepletata čuteče, z melodijami, ki zahajajo v klasično glasbo, podkrepljene z ritmom, ki da misliti rokenrol, in glasovi, ki poslušalcem v telo prikličejo bluz. Njune zgodbe so nežne, divje, tenkočutne, melanholične, mračne, predvsem pa osebnoizpovedne in zato izrazito žive. Glasbenici sta v okviru koncertnega cikla Dvocikel v Škrlovcu sodelovali s komornim pevskim zborom Mysterium in v ta namen prearanžirali nekaj že znanih skladb, na koncertu pa je bilo moč slišati tudi nove kompozicije – dekleti sta se namreč vrnili iz studia, kjer sta pripravili novo ploščo, ki bo izšla še letos. Kranjski mešani pevski zbor KPZ Mysterium vodi dirigentka Urška Štampe. Za seboj imajo številne nastope, doma in v tujini, v preteklosti pa so bili že večkrat nagrajeni. KPZ Mysterium deluje že deset let in si je ob svoji okrogli obletnici podaril prvo zgoščenko Bila je tišina.