Kaj bo prinesel digitalni evro
Evropska unija pripravlja vse potrebno za sprejem digitalnega evra. A kaj digitalni denar pravzaprav je in kako ga bomo lahko uporabljali ...
Kranj – Konec junija je Evropska komisija predstavila pravno podlago za uvedbo digitalnega evra, ki je tako še korak bližje e-denarnicam. Končno odločitev o njegovi uvedbi bo sicer sprejela Evropska centralna banka (ECB).
Kaj je digitalni evro
Digitalni evro bo vrsta digitalne valute, ki bi jo tako kot evrske bankovce in kovance lahko uporabljali v evroobmočju. Kot pravijo v Evropski centralni banki, bi se uporabljal vzporedno z gotovino, bančnimi karticami in aplikacijami za plačevanje ter bi izpolnil vse močnejšo željo ljudi in podjetij, da plačujejo digitalno.
O varnosti in zasebnosti
Na kakšni tehnologiji bo temeljil digitalni evro, ko in če bo uveden, še ni znano, najverjetneje pa bo šlo za tehnologijo razpršene evidence, kot je veriženje podatkovnih blokov, na katerih temeljijo tudi kriptovalute. Tudi te namreč predstavljajo obliko digitalnega denarja, le da so prepuščene trgu in jih ne regulira katera od centralnih bank. Digitalnemu evru bi kritje zagotavljala ECB in bi bil stabilen in zanesljiv.
Čeprav je eden od očitkov, ki leti na digitalni evro, da naj bi z njim EU nadzorovala transakcije, ki jih ob plačevanju z gotovino ne more, pa na ECB odgovarjajo, da bi plačila ostala zasebna. »Eurosistem nima potrebe, da bi od individualnih uporabnikov zbiral podatke o plačilih, sledil njihovemu plačilnemu vedenju ali te podatke delil z vladnimi službami ali drugimi javnimi institucijami,« so zapisali. Digitalni evro bi tako ljudem omogočal plačila, ne da bi svoje podatke delili s tretjimi osebami, »razen, kjer je to potrebno za preprečevanje nezakonitih dejavnosti«.
Ko bi uporabnik prvič dostopal do storitev v digitalnih evrih, bi se verjetno moral identificirati, a bi se njegova identiteta lahko hranila ločeno od podatkov o plačilih, tako da bi te informacije lahko pridobile le finančne obveščevalne enote znotraj natančno določenega pravnega okvira, če bi v primeru suma kaznivih dejanj želele ugotoviti identiteto plačnika in prejemnika plačila.
Kdaj bo na voljo
Kdaj točno bi digitalni evro lahko stopil v uporabo, še ni znano. V ECB naj bi prvo fazo priprave projekta zaključili oktobra, sledila bo odločitev, kako nadaljevati razvoj in preizkušanje tehničnih rešitev. Če bo končna odločitev o izdaji digitalnega evra pozitivna, bi ga lahko dobili predvidoma v letu 2026.