Pokrovčki po novem pritrjeni
Plastični pokrovčki na embalaži mleka, brezalkoholnih pijač in drugih izdelkov so po novem pritrjeni na embalažo. Novost je marsikoga presenetila, razlog pa tiči v novi evropski direktivi o enkratni uporabi plastike, s katero želijo zmanjšati količino plastičnih odpadkov v okolju.
Novost bo bržkone vplivala na humanitarne akcije zbiranja zamaškov. Direktiva sicer ne prepoveduje ločenega zbiranja plastičnih zamaškov, vendar pa jih je po novem težko odstraniti s plastenk.
V EU predvidevajo, da bi z uvedbo pritrjenih zamaškov onesnaženje s plastiko na evropskih plažah in v morjih zmanjšali za deset odstotkov.
Kranj – Alpsko mleko in plastenka CocaCole sta le dva izdelka, pri katerih je uporabnike presenetila novost: nov pokrovček, ki je pritrjen na embalažo. Razlog za novost je v novi evropski direktivi o enkratni uporabi plastike, s katero v Evropski uniji želijo zmanjšati količino plastičnih odpadkov v okolju. Plastični pokrovčki so namreč peti najpogostejši odpadek na plažah po vsem svetu, doslej so se pogosto izgubili ali so bili odvrženi v naravo in sploh niso prišli do zabojnika za recikliranje. S pritrjenimi pokrovčki pa želijo preprečiti, da bi se ti izgubili ali končali v naravi.
Nov način odpiranja mleka
Kot prvi slovenski proizvajalec so pritrjene pokrovčke na embalažo Tetra Pak uvedli v Ljubljanskih mlekarnah. Kot so pojasnili, je novi, pritrjeni pokrovček bolj prijazen do okolja ter enostavnejši za odpiranje.
»Nov način odpiranja embalaže je preprost in poteka v le enem koraku in ne več dveh. Pokrovček deluje po principu odpiranja na klik,« pojasnjujejo.
Pokrovček ne more pasti
Nov pokrovček ima tudi svetovno najbolj znana brezalkoholna pijača CocaCola v plastenki. Novi, nesnemljivi pokrovček je sicer enak dosedanjemu, razlika je le v tem, da ostane pritrjen na vrhu plastenke. Navajajo več prednosti novosti. Pokrovček ne more pasti in se umazati. Težko ga je izgubiti. Ni ga treba nositi v drugi roki. In kar je najbolj pomembno: olajša recikliranje. S tem ko ostaja pritrjen na plastenko, zmanjšuje tveganje onesnaženja okolja.
Uredba bo v celoti stopila v veljavo prihodnje leto julija, kar pomeni, da od takrat naprej plastenk in tetrapakov do prostornine treh litrov brez pritrjenih zamaškov ne bo več mogoče kupiti.