Jezersko: nadpovprečno število reševanj
Kot smo že poročali, je v visokogorju še sneg, ki zahteva zimsko opremo. Na območju Jezerskega je v zadnjih štirinajstih dneh kar osemkrat presenetil pohodnike.
Jezersko – Število intervencij, ki so jih v letošnjem letu opravili jezerski gorski reševalci, je po besedah predsednika Društva Gorska reševalna služba Jezersko Primoža Šenka seglo že čez polovico letnega povprečja. »Po navadi imamo do dvajset intervencij letno, letos pa jih je bilo že dvanajst, od tega kar osem v zadnjih 14 dneh, pa se je poletna sezona šele začela. Večina intervencij je bila nad dva tisoč metri nadmorske višine, na območju Jezerske Kočne, Grintovca … V zadnjih dneh se sneg sicer hitro topi, vendar je v visokogorju še vedno veliko snežišč, ki jih lahko varno prečkamo samo z zimsko opremo (cepin, dereze, čelada ...), ki jo moramo tudi znati uporabljati. Večina ni imela zimske opreme, zato so poklicali na pomoč. Več kot polovica je bila tujcev – iz Češke, Madžarske in Slovaške. Obiskovalci so bili večinoma nepoškodovani, imeli pa smo tudi dve težji poškodbi zaradi zdrsa po snežišču in trčenja v skalo, pri tem so nastale hujše poškodbe glave in okončin.«
Kot je še povedal Šenk, so na izhodiščih poti in v planinskih kočah razobesili plakate, na katerih opozarjajo na zimske razmere v visokogorju, predvsem na severnih straneh gora, kamor spada večina jezerskega območja, prav tako na razmere in nujnost uporabe ustrezne opreme opozarjajo skupaj z Gorsko reševalno zvezo Slovenije. »Poudarjamo tudi, da je pomembna sama priprava na turo, da pogledamo, kam se odpravljamo, kdaj, s kom …, da preverimo vreme in ali je katera od poti, ki jo nameravamo obiskati, morda zaprta. To je najbolj ažurno objavljeno na portalu Planinske zveze Slovenije (maPZS).«
Gorski reševalci tudi svetujejo, naj obiskovalci gora ne odlašajo s klicem na pomoč, če to potrebujejo. »Če je blizu noč, helikopter ne more pomagati, reševanje potem v veliki večini primerov poteka celo noč, kar je neugodno za ponesrečenca in za ekipo.« Reševanje v temi je zahtevnejše in toliko bolj nevarno, pojasnjuje Šenk. »Vidno polje se nam v temi močno zmanjša in skrajša, kar posledično pomeni dolgotrajnejše reševanje. Za nočno reševanje potrebujemo tudi več opreme, temperature so nižje ..., ponesrečenec, ki čaka na pomoč, je psihološko v še večji stiski, ker tema prinaša nelagodje.«
Za eno od junijskih akcij so jezerski reševalci prejeli klic ob devetih zvečer. »Pomoč sta potrebovala oče in sin iz Češke, ki sta obstala na poti na Jezersko Kočno na višini 2400 metrov, dobrih 150 metrov pod vrhom. Namenjena sta bila v bivak pod Kočno, bila sta brez zimske opreme.« Reševanje se je zaključilo ob pol štirih zjutraj.