Zima trka na vrata
15. november je datum, ko morajo motorna vozila imeti zimsko opremo, kazni do 100 tisočakov.
Prometna zakonodaja že nekaj let zapoveduje, da je 15. november datum, ko morajo imeti motorna vozila zimsko opremo. Kaj sodi vanjo, določa Pravilnik o napravah in opremi vozil, ki je bil sprejet leta 2000 in dopolnjen leta 2004, veljavnost pa je vse do 15. marca, oziroma tudi pred začetkom veljavnosti in tudi po koncu, če tako zahtevajo razmere na cestah, oziroma, če so ceste zasnežene ali poledenele.
Tako kot že do sedaj, morajo imeti vozila do skupne mase 3,5 tone na vseh štirih kolesih zimske pnevmatike (oznaka M+S) z minimalno globino profila 3 milimetre, zadostuje pa tudi, če so na kolesih letne pnevmatike z enako globino profila, vendar morajo biti priboru dodane snežne verige. Vozila s stalnim štirikolesnim pogonom morajo biti opremljena z verigami vsaj za zadnjo os, v primeru priklopljivega pogona pa za stalno gnano os. Pri izbiri pnevmatik je treba upoštevati, da morajo biti vse štiri enake velikosti (razen, če je drugače predpisal proizvajalec vozila), prav tako morajo biti enake zgradbe in vrste. Na isti osi morajo biti pnevmatike popolnoma enake, torej istega proizvajalca, enakega hitrostnega razreda in nosilnosti, sicer pa so zimske pnevmatike lahko do dva hitrostna razreda nižje od konstrukcijsko določene hitrosti. Prometni policisti voznike, ki vozil ne opremijo, kot je predpisano, lahko kaznujejo s kaznijo 30.000 tolarjev, če pa zaradi pomanjkljivo opremljenega vozila nastane zastoj pa s 100.000 tolarji.
Prometna zakonodaja seveda predpisuje samo obvezno opremo, medtem ko je priporočljivo v avtomobilskem prtljažniku v zimskem času voziti še nekaj druge opreme, na primer manjšo lopatko, odejo, baterijsko svetilko, strgalo za stekla, odmrzovalno sredstvo za stekla in ključavnice, na daljših vožnjah pa tudi ustrezno količino pijače in hrane.
Ni odveč, če upoštevamo priporočilo, da se ob obilnejšem sneženju in drugih neugodnih zimskih razmerah na pot z avtomobilom ne odpravljamo, če to ni res nujno, če pa je pot po snegu nujna, si jo lahko olajšamo z upoštevanjem pravil vožnje. Kadar je cesta zasnežena, ne pospešujemo in zaviramo s takšno silo kot v običajnih razmerah, vozimo v najvišji mogoči prestavi in pri prestavljanju navzdol previdno popuščamo stopalko sklopke, da kolesa ne začnejo blokirati.
S kakšno zimsko opremo v tujino?
AVSTRIJA – Zimska oprema (zimske ali letne pnevmatike s 4 milimetri profila in snežne verige na pogonskih kolesih) je obvezna samo v času zimskih razmer.
NEMČIJA – V času zimskih razmer morajo biti vsa vozila opremljena z zimskimi pnevmatikami, ki imajo oznako M+S.
ITALIJA – Obvezna uporaba zimske opreme od 15. 10. do 30. 4. velja le na območju doline Aosta, veljajo zimske pnevmatike ali letne in verige.
FRANCIJA – Zimska oprema je obvezna le v zimskih voznih razmerah, oziroma kadar tako določijo s prometnim znakom.
MADŽARSKA – V primeru večje količine snežnih padavin je obvezna uporaba verig na pogonskih kolesih, natančnejših predpisov o zimski opremi ni.
HRVAŠKA – Obvezna uporaba zimske opreme velja, ko je na cesti več kot 5 centimetrov snega, zahtevajo štiri zimske pnevmatike s 4 milimetri profila in verige. (vir: AMZS)