Gorski reševalci opozarjajo: v visokogorju še vedno sneg
Gorski reševalci v zadnjem času beležijo več reševanj zaradi neprimerne opreme, ki se pokaže kot velika težava predvsem takrat, ko pohodnike v visokogorju presenetijo snežišča.
Na severnih (osojnih) straneh so razmere lahko še povsem zimske, tudi na prisojnih straneh je ponekod še vedno treba prečiti snežišča, zato so za visokogorje nujno potrebni zimska oprema ter znanje in izkušnje, kako se varno gibati v gorah v zimskih razmerah.
Kranj – »Vzroki zadnjih junijskih reševanj, v katerih sicer rešujemo predvsem tuje državljane, so neprimerna oprema, slaba priprava na turo, bolezenska stanja in slabše psihofizične sposobnosti,« opozarjajo v Gorski reševalni zvezi Slovenije (GRZS) in poudarjajo, da se neprimerna oprema pokaže kot velika težava predvsem takrat, ko pohodnike presenetijo snežišča. Za prečenje snežišč je namreč nujno potrebna in obvezna zimska oprema, torej cepin in dereze, ki ju je treba tudi znati uporabljati.
»Gorski reševalci ponovno opozarjamo, da je v visokogorju še vedno sneg. Na severnih (osojnih) straneh so razmere lahko še povsem zimske, tudi na prisojnih straneh je ponekod še vedno treba prečiti snežišča, zato so za visokogorje nujno potrebni zimska oprema ter znanje in izkušnje, kako se varno gibati v gorah v zimskih razmerah,« so na svoji FB-strani pred dnevi opozorili v GRZS.
Dobra priprava, manj tveganja za nesrečo
Vse obiskovalce gora opozarjajo, da posebno pozornost namenijo dobri pripravi na turo. »O turi zberite čim več informacij: zahtevnost poti, trajanje ture in odprtost planinskih koč ob poti. Vremenske razmere preverite na več spletnih straneh, v nahrbtniku pa kljub poletni vročini nikoli ne smejo manjkati topel kos oblačila, kapa, rokavice, svetilka, čelada, telefon s polno baterijo in zimska oprema, če se odpravljate visoko v gore. Zaradi nestanovitnega vremena in poletnih neviht se je v hribe treba odpraviti dovolj zgodaj zjutraj.« Kot so še dodali, gorski reševalci na razmere v gorah opozarjajo zato, da bi se obiskovalci gora na turo odpravili dobro pripravljeni in bi s tem močno zmanjšali tveganje za nesrečo. »Vsak, ki na turi vseeno naleti na resne težave ali se mu zgodi nesreča, pa naj takoj pokliče 112!« poudarjajo.
Več reševanj tudi zadnji konec tedna
V nedeljo so gorski reševalci pomagali otroku, ki se je poškodoval pri padcu v bližini Češke koče na Jezerskem. Isti dan si je pod Kočo na Golici pohodnik poškodoval koleno, z Zelenice pa so poškodovano planinko v bolnišnico odpeljali s helikopterjem Slovenske vojske.
V soboto sta se med Grivo in Vrtcem pri planini Viševnik planinca znašla na neprehodnem prepadnem terenu. Bohinjski gorski reševalci so ju z vrvno tehniko dvignili na planinsko pot in ju nepoškodovana pospremili v dolino. Kamniški gorski reševalci pa so na Zeleniških špicah pomagali alpinistu, ki se je poškodoval pri zdrsu po pobočju. Mobilizirali so ga in po steni spustili do mesta, kjer ga je lahko prevzel helikopter Slovenske vojske, ki ga je prepeljal v ljubljanski klinični center.
V petek sta se na zelo zahtevni označeni Slovenski poti na Kranjsko kočo na Ledinah zaplezala tuja planinca. Iz stene so ju rešili s pomočjo helikopterja. Na Prodih, prav tako na Jezerskem, je onemogla skupina devetih tujih turistov. V severni steni Šitne glave v smeri Kranjska poč pa sta obtičala dva plezalca. Gorski reševalci iz Kranjske Gore so premražena in premočena planinca iz stene dvignili na vrh in ju pospremili v dolino.