Vokalno skupino Kokr'čan in Miro Delavec Touhami veže skoraj dvajset let prijateljstva in predanost skupni promociji Josipine Urbančič. / Foto: Primož Pičulin

Ponosni na svojo rojakinjo

Ob 190. obletnici rojstva Josipine Urbančič Turnograjske, prve slovenske pesnice, pisateljice, skladateljice, pianistke in pravljičarke, je Kulturno društvo Josipine Turnograjske v sodelovanju z Občino Preddvor, Domom starejših občanov in Zavodom za turizem Preddvor na gradu Turn pripravilo mednarodni simpozij in koncert, skupaj z Društvom Avstrijsko-slovensko prijateljstvo Gradec pa odprtje razstave.

Josipina Urbančič Turnograjska se je rodila 9. julija 1833 na gradu Turn, svojo kratko življenjsko pot pa je sklenila v Gradcu (1. junija 1854), kamor se je preselila po poroki z Lovrom Tomanom, pravnikom, pesnikom, politikom. Z njim jo je seznanil in tudi poročil duhovnik Lovro Pintar, ki jo je učil zemljepis, zgodovino, matematiko in verouk ter jo navdušil za ustvarjanje. »Ako bi ne bil naš ljubi gospod Pintar k nam prišel, nobene povestice ne bi bila Josipina napisala,« je 'priznala' v enem izmed pisem svojemu bodočemu možu. Med Turnograjsko in Tomanom se je razvilo bogato triletno dopisovanje, v Rokopisni zbirki NUK je skupno več kot tisoč pisem, v katerih sta si izpovedovala ljubezen, hkrati pa opisovala tudi dogajanje sredi 19. stoletja in svoj pogled na svet. V pomladnih in poletnih mesecih sta zapisanemu pogosto priložila rožice in druge rastline. »Josipina je imela zelo rada naravo.« Na vrtu poleg gradu je po besedah dddr. Mire Delavec Touhami našla tudi navdih za pisanje in umik v svoj notranji svet.

Jasne misli

Ustvarjati je začela pri 17 letih, poleg krajših proznih del – teh je 38 – so v njeni zapuščini štiri pesmi in nekaj skladb. »Josipina je ustvarjala v dobi, ko se je pripovedništvo na Slovenskem šele začelo razvijati, poleg tega so bili do takrat ustvarjalci samo moški, zato so njena dela še toliko bolj pomembna, saj je bil njen preboj na slovensko literarno področje zelo težak. Žal ni v nobenem učnem načrtu, ne v osnovni in ne v srednji šoli, kar je velika škoda … S simpozijem in drugimi dogodki jo želimo vrniti na raven, na kateri je bila v času svojega življenja, ko je bila znana, cenjena in spoštovana v številnih slovanskih literarnih krogih. Je prva avtorica, ki ni le izgrajevala slovenske ženske literarne tradicije, temveč je njeno delo pomenilo tudi prelom z obstoječimi literarnimi vzorci, saj je bila v slovenskem pripovedništvu edinstvena v tem, da je številnim zgodbam o bojih s Turki dodala izjemne ženske like in pri tem poudarila njihovo nacionalno pripadnost. Želimo si, da bi jo sprejeli v krog ljudi, ki so soustvarjali zametke slovenske identitete. Še bolj kot njena dela lahko navdihujejo njene misli, ki so jasno zapisane v več kot petsto pismih,« je prepričana Mira Delavec Touhami, ki že več kot dvajset let raziskuje življenje in delo Josipine Urbančič Turnograjske. Obletnico njenega rojstva bo zaznamovala tudi z novim romanom Dehteče spominčice ljubezni, ki bo v kratkem izšel pri Celjski Mohorjevi družbi in temelji prav na pismih.

Nova spoznanja

Na simpoziju z naslovom Prva dama slovenskega rodoljubnega Olimpa je spregovorila tudi o doslej neznanih pismih, napisanih v obdobju, ko je Josipina živela skupaj z mamo in bratoma – oče je umrl pri njenih osmih letih – v Gradcu in po njeni prezgodnji smrti. Vsebina med drugim razkriva drugačno podobo žalujočega moža Lovra Tomana, kot jo je sam izkazoval v pesmih, posvečenih svoji pokojni ženi.

Josipinino glasbeno ustvar­janje so osvetlili Franc Križnar, Tone Potočnik in Aleš Nagode, ki je povedal, da je bilo njeno komponiranje za zasebne namene – skladbe so bile predvsem posvečene družinskim članom. »Izšle so pravzaprav iz njenega igranja klavirja,« je pojasnil Križnar, tudi sourednik zbornika, v katerem so zbrane razprave sodelujočih na simpoziju. S svojim prispevkom je sicer pozornost namenil Josipininemu daljnemu sorodniku Victorju Urbancicu, skladatelju, dirigentu, pedagogu … Zvonka Zupanič Slavec je spomnila na zdraviliško zgodbo dr. Otmarja Majeriča, kiparka Christa Huber-Winter pa na umetniški projekt Društva Avstrijsko-slovensko prijateljstvo Gradec, v katerem je šest umetnic ustvarilo dela, ki se na različne načine dotikajo Josipine; sama je naredila bronasto figuro njene Rožmanove Lenčice. Jeseni 2019 so nastala dela razstavili v Gradcu, na predvečer simpozija pa so dobila mesto v gradu Turn.

Grajsko dvorišče se je po simpoziju spremenilo v prizorišče koncerta, na katerem je bil prvič predstavljen celotni glasbeni opus Josipine Urbančič Turnograjske. V programu so sodelovali Tone Potočnik, Lara Lipar, Vokalna skupina Kokr'čan z zborovodjo Ignacem Gorjancem in Moški pevski zbor Janko Kersnik Lukovica pod vodstvom Igorja Velepiča, s katerim sta nastopili tudi solistki Urška Pirnat in Marta Zabret.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / sreda, 22. november 2023 / 17:20

Evakuacijska vaja na šoli

Vaja evakuacije Osnovne šole Koroška Bela in Vrtca Jesenice – Enote Cilke Zupančič Koroška Bela je potekala po pričakovanjih. Tokratni scenarij je predvidel evakuacijo zaradi zemeljskega plazu.

Objavljeno na isti dan


Šport / nedelja, 24. marec 2013 / 07:00

Sanjski zaključek planiških poletov

Jurij Tepeš si je v nedeljo v Planici priskakal prvo zmago v svetovnem pokalu, Peter Prevc je bil tretji.

Kranj / nedelja, 24. marec 2013 / 07:00

Do koncesionarja z razpisom

Občina Kranj se je zavezala, da bo do 30. junija izvedla razpis za podelitev koncesije za distribucijo zemeljskega plina. Pred tem mora spremeniti občinski odlok.

Bohinj / nedelja, 24. marec 2013 / 07:00

Precej lastnikov je čolne odstranilo

Medobčinski inšpektorat in redarstvo občin Bled in Bohinj je decembra lani na obali Bohinjskega jezera popisal 51 plovil, ki bi jih morali lastniki pospraviti.

Kronika / nedelja, 24. marec 2013 / 07:00

Sodba v zadevi Čista lopata postala pravnomočna

Ljubljana - Sodba okrožnega sodišča v Ljubljani v zadevi Čista lopata je v četrtek postala pravnomočna. Ljubljansko višje sodišče jo je namreč potrdilo, pri tem pa kazni za nekat...

GG Plus / nedelja, 24. marec 2013 / 07:00

Slovenski impresionisti

Velike reči so dostikrat po štiri. V Svetem pismu imamo štiri evangeliste. Na začetku slovenske moderne umetnosti pa sta dve vrhunski postavi, vsaka iz štirih mož. V književnosti Cankar, Kette, M...