Brezplačno do znanja slovenščine
V sklopu programa Začetna integracija priseljencev (ZIP) bodo učenje slovenščine in obenem spoznavanje slovenske družbe omogočili državljanom tretjih držav tudi v Kranju, Škofji Loki, Radovljici, na Bledu in Jesenicah.
Zanimanje za učenje slovenščine je veliko, največ še vedno med državljani republik nekdanje Jugoslavije.
Kranj – Program, ki je namenjen učenju slovenščine, pa tudi spoznavanju slovenske družbe, bo na Gorenjskem potekal pod okriljem Ljudske univerze (LU) Kranj v sodelovanju z LU Škofja Loka, Tržič in Jesenice, je pojasnila direktorica LU Kranj Mateja Šmid. Pretekli petek so podpisali pogodbo z Uradom vlade Republike Slovenije za oskrbo in integracijo migrantov, tako da prijave že potekajo, je še dodala. Program je za udeležence brezplačen, izvajali pa ga bodo v manjših skupinah v obsegu od 60 do 180 ur.
Na uradu za oskrbo in integracijo migrantov so poudarili, da je učenje slovenščine ključnega pomena za integracijo tujcev. »V skladu z veljavno zakonodajo bo od 28. oktobra 2023 do 1. novembra 2024 v postopku podaljšanja dovoljenja za začasno prebivanje za polnoletnega družinskega člana tujca treba predložiti potrdilo o udeležbi v programu učenja slovenskega jezika in spoznavanja slovenske družbe.« Po besedah Mateje Šmid se morajo vsi, ki bi se želeli udeležiti programa, najprej oglasiti na najbližji upravni enoti, kjer jim bodo izdali potrdilo o upravičenosti do brezplačne udeležbe in napotitvi v program, ki ga morajo predložiti izvajalcu. »Sledi vpis, testiranje znanja slovenščine, na podlagi česar jih bomo razporedili v homogene skupine, in izbira termina.« Kot pravi Mateja Šmid, je zanimanje za učenje slovenščine veliko, največ še vedno med državljani republik nekdanje Jugoslavije, zato že pripravljajo obširno promocijo, da bi informacija o tem dosegla čim več ljudi. »Predvideno je šestdeset skupin v enem letu, za kar je na voljo pol milijona evrov.« Stroške za programe ZIP bosta krila urad za oskrbo in integracijo migrantov ter Evropski sklad za azil, migracije in vključevanje. Udeleženci, ki bodo tečaj obiskovali vsaj 80-odstotno, bodo upravičeni tudi do brezplačnega prvega preizkusa znanja oziroma izpita iz slovenskega jezika, ki bo 1. novembra prihodnje leto postal pogoj za podaljšanje dovoljenja za začasno prebivanje za polnoletnega družinskega člana tujca na ravni A1 in na ravni A2 za pridobitev dovoljenja za stalno prebivanje, so še pojasnili na uradu.