Gorenjski kovač Janez
Ljubljansko barje, Plečnikova cerkev sv. Mihaela na pilotih, Železnikova harmonika, grof Blagaj in kovač gorenjskega rodu v podkovski muzejski kovačiji. Gradovi kralja Matjaža pa so letos poleg nasedle Coste Concordie dobili tudi pravi senik.
Pri Pratkarju so nam med drugim postregli z muškatno bučno juho s semeni, skutni štruklji z zabelo iz drobtin in seveda iz domače skute pa so na mizo priromali zadnji - kot sladica. Tik preden smo se lotili okusnega kosila, smo se oglasili še pri grofu Richardu Blagaju in njegovi soprogi Antoniji Polhograjski, (nekoč) lastnici gradu v Polhovem Gradcu. Tako nekako se je strokovna ekskurzija turističnih novinarjev, ki je tokrat gostila mednarodno udeležbo in sta jo pripravila Turizem Ljubljana in društvo turističnih novinarjev FIJET Slovenija, počasi zaključevala. V Polhovem Gradcu nas je sprejel tudi župan občine Dobrova-Polhov Gradec Franc Setnikar, na gradu pa nam je grof Blagaj postregel z izvrstnim domačim čajem ter nam predstavil različne okuse medu, med drugim tudi takega z zlatom.
V prvi vrsti smo novinarji raziskovali še dokaj neodkrito in zanimivo okolico Ljubljanskega barja kot naravnega parka, v Črni vasi občudovali cerkev sv. Mihaela, mojstrovino Jožeta Plečnika iz leta 1938. Njena posebnost je v tem, da je zgrajena za barjanska oziroma močvirnata tla. Stoji namreč na pilotih, o čemer nam je veliko povedala Maša Bratina, prava specialistka za barje. V Tehniškem muzeju Bistra sta seveda navdušila zbirka avtomobilov Josipa Broza Tita in prikaz ročnega kovanja podkve kovača Janeza Globočnika, ki pa je doma iz Cerkelj na Gorenjskem. In kako se je Gorenjec znašel v muzejski kovačiji? Zgodba naj bi šla nekako takole: Janez je z družino nekega dne obiskal muzej, in ko je gledal takratnega kovača pri njegovem prikazu, ni šparal jezika in tako je danes podkev nastajala pod njegovimi rokami. Zanimivo pa je, da je on tretji Janez v rodbini Globočnik, ki je povzel znanje po očetu, ta pa po dedu, ravno tako Janezu.
O Železnikovih iz vasi Vrzdenec pri Vrhniki, kjer je doma izdelava diatonične harmonike, pa bi verjetno vedela kaj povedati tako Avsenik kot pokojni Slak. Danes tradicijo nadaljuje Janez Železnik, goji pa tudi strast do zbiranja in ljubezen do starega, tako da je domačija pri Železnikovih zanimiva za turista.
Črna na Koroškem pa je tradicionalno gostila konec januarja že 20. Gradove kralja Matjaža. Tokrat se je med ekipami znašla tudi mešana zasedba iz priljubljenega realističnega šova Ljubezen na seniku in pridno iz snega gradila senik. Gorenjci so prišli vsi. Erika se je že preselila k Damijanu, Jure je s seboj pripeljal svojo Jano, prišla sta tudi Luka in Florijan, pomagal pa jim je še tonski mojster ekipe Ljubezen na seniku Aljaž Lukan.