Šimonka: Gre za napad name
V teh dneh odmeva vest o izplačilu dividend delničarjem Slovenske industrije jekla.
Ljubljana – Hčerinski podjetji, jeseniški SIJ Acroni in SIJ Metal Ravne, sta namreč med največjimi prejemniki pomoči zaradi visokih cen energentov. Po poročanju medijev so hčerinske družbe SIJ-a doslej prejele 2,42 milijona evrov državne pomoči.
Kljub temu bo obvladujoča družba do konca julija lastnikom izplačala 5,8 milijona evrov dividend. Za izplačilo sta glasovala večinski lastnik, ruska družba Dilon, kot tudi Slovenski državni holding.
Zakon, ki ureja pomoči v energetski krizi, določa, da mora prejemnik ob izplačilu dividend v letošnjem letu ali za letošnje leto pomoč vrniti skupaj z zamudnimi obrestmi, a k temu ni zavezano krovno podjetje SIJ, ki za razliko od hčerinskih družb ni prejelo pomoči.
Čeprav naj bi družba SIJ pravilno tolmačila zakonodajo, pa je vlada odločno nastopila proti takšnemu ravnanju, ki da je »v nasprotju z namenom zakona pomagati družbam, ki so dejansko v težavah zaradi energetske krize«. Agencija Spirit je medtem sicer začasno zamrznila nadaljnja izplačila pomoči.
Tarča kritik je bil tudi podpredsednik skupine SIJ Tibor Šimonka, sicer tudi predsednik Gospodarske zbornice Slovenije (GZS), ki je sodelovala pri pripravi paketa pomoči za podjetja. Vodstvo skupine SIJ se je pred dnevi odzvalo na poročanja medijev in objave ocenilo kot politično motivirane in usmerjene predvsem na Šimonko. Poudarili so, da SIJ kot matična družba ni bila prejemnica pomoči in je zato v skladu s predpisi zakonito izglasovala sklep o izplačilu dividend.
Odzvali so se tudi v GZS, kjer pravijo, da so odločevalce opozarjali na težave podjetij, nekonkurenčne pogoje velikih in energetsko intenzivnih podjetij in na »alarmantne cene energentov, ki so v Sloveniji bistveno višje kot na konkurenčnih trgih«. Odločno so zavrnili »insinuacije o tem, da naj bi bili pozivi vladi po dodatnih ukrepih pretirani, saj so temeljili na statističnih podatkih o padanju industrijske proizvodnje«.
Kot je v pismu članom GZS zapisal Šimonka, so očitki, ki letijo nanj »milo rečeno smešni«. Kot pravi, kondicije gospodarstva ne moremo soditi po lanskih rezultatih poslovanja, saj jih lani cene energentov še niso prizadele. Opozorila za ukrepanje so temeljila na strokovnih podlagah, zahteve pa so vladi posredovale vse delodajalske organizacije in gospodarska združenja »in ne le Tibor Šimonka«.