Udeleženci tabora na vrhu Golice / Foto: Klemen Klinar

Študenti o ledinskih imenih

»Ledinsko ime Iv nam pove, da gre za ilovnat teren, Ta rdeča niva ima svoje ime zaradi izrazito rdeče zemlje, Špice so del grebena pred vrhom Golice z nekaj manjšimi priostrenimi vrhovi ...,« razlaga Klemen Klinar.

Planina pod Golico – V Planini pod Golico je potekal študijski tabor Ledinska imena v Karavankah. Organizirala ga je Razvojna agencija Zgornje Gorenjske (RAGOR) v okviru projekta FLU-LED, udeležilo pa se ga je 17 študentov geografije, slovenistike in etnologije iz Slovenije in italijanskega zamejstva. Kot je povedal koordinator projekta Klemen Klinar z RAGOR-ja, so skupaj z dr. Jožico Škofic in dr. Matejem Šeklijem študentom predstavili ledinska imena kot del življenjskega prostora ljudi, ki živijo in obdelujejo zemljo na določenem prostoru. »Ledinska imena so največkrat odraz naravnih razmer v prostoru. Na primer ledinsko ime Iv nam pove, da gre za ilovnat teren, Ta rdeča niva ima svoje ime zaradi izrazito rdeče zemlje, Špice so del grebena pred vrhom Golice z nekaj manjšimi priostrenimi vrhovi, Tiči vrh pa naj bi imel takšno ime zato, ker se je tam redno zadrževal divji petelin. Imena pa so lahko tudi odraz človekove dejavnosti, denimo ime Kopiše najdemo na krajih, kjer so nekoč kuhali kope za pridobivanje oglja, Možiše je ponavadi del planine, kjer se je molzla živina, imeni, kot sta Stara frata in Sekane pričata o izsekovanju gozdov,« je povedal Klemen Klinar. Del tabora je bil namenjen tudi terenskemu spoznavanju ledinskih imen. Udeleženci tabora so tako spoznali ledinska imena na planinskem pohodu od Betela do vrha Golice ter prek Suhega sedla in Savskih jam nazaj do izhodišča. Na vrhu Golice se je skupini pridružil tudi Jakej Sitter iz Šentjakoba v Rožu, ki je predstavil koroška poimenovanja hribov v tem delu Karavank. FLU-LED je čezmejni projekt zbiranja hišnih in ledinskih imen, v katerem sodelujejo partnerji iz Slovenije in Avstrije. Financira ga Evropska unija, rezultat projekta pa bo spletni portal z geografskim pregledovalnikom ledinskih imen in izdaja tiskanih zemljevidov ledinskih imen za občine Jesenice, Kranjska Gora in Tržič, ki na slovenski strani sodelujejo v projektu.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / četrtek, 9. julij 2009 / 07:00

Kačja otrplost

Zdrav človek ima tisoč različnih želja, bolan eno samo: ozdraveti. Kdo je to misel prvi izrekel, ne vem, vsekakor drži.

Objavljeno na isti dan


Radovljica / četrtek, 20. september 2007 / 07:00

Gosposka ulica ni več gosposka

Ulica, ki ji Kroparji pravijo "gosposka", ni niti malo gosposka. Torkovo neurje jo je razdejalo, prav tako tudi del državne ceste proti Dražgošam in številne druge objekte. Staro vaško jedro bo potreb...

Gorenjska / četrtek, 20. september 2007 / 07:00

Bohinj odrezan od sveta

V sredo so Bohinj obiskali kar trije ministri, čeprav to ni bilo v načrtu.

Škofja Loka / četrtek, 20. september 2007 / 07:00

Dijaki dva dni brez pouka

V Šolskem centru Poden je v sredo in četrtek zaradi torkovega neurja odpadel pouk.

Škofja Loka / četrtek, 20. september 2007 / 07:00

Selška Sora pustošila tudi v Loki

Tudi v Škofji Loki so v torkovem neurju zaskrbljeno strmeli v strugo Sore, ki je popoldne začela naraščati, kmalu pa je prestopila bregove.

Kamnik / četrtek, 20. september 2007 / 07:00

Poplavljena Tuhinjska dolina

Najhuje je poplavila Pšata, veliko škodo pa je močno deževje povzročilo tudi na Kamniškem.