Nova vodja gozdarske inšpekcije
Vodenje inšpekcije za gozdarstvo je s 1. junijem prevzela Urška Ahačič Pogačnik, ki je na tem mestu zamenjala Andreja Drašlerja.
»Učinkovita ni tista inšpekcija, ki izda največ odločb ali izvede največje število ukrepov.«
Radovljica – Na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano so pojasnili, da direktorja inšpekcije lahko izberejo na različne načine. Lahko ga izberejo na javnem natečaju, lahko na to mesto premestijo uslužbenca inšpekcije ali drugega državnega organa, lahko pa enega od uslužbencev, ki ostaja na svojem delovnem mestu, pooblastijo še za vodenje inšpekcije. Na ministrstvu so se tokrat odločili za tretjo možnost. Predstojnik inšpektorata za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo je gozdarsko inšpektorico na kranjskem gozdnogospodarskem območju Urško Ahačič Pogačnik pooblastil do preklica še za vodenje inšpekcije za gozdarstvo. Vodenje je prevzela 1. junija in je na tem mestu zamenjala Andreja Drašlerja, ki ni želel še naprej voditi inšpekcije. Ahačič Pogačnik bo ob vodenju inšpekcije za gozdarstvo še vedno na kranjskem gozdnogospodarskem območju izvajala nadzor na terenu, vendar ji bodo obseg terenskega dela zaradi novih obveznosti zmanjšali, pri tem pa bo inšpektorat za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo poskrbel za nadomeščanje znotraj inšpekcije za gozdarstvo. Drašler še naprej ostaja v gozdarski inšpekciji.
Urška Ahačič Pogačnik je doma iz Radovljice, po opravljeni diplomi na gozdarski fakulteti se je zaposlila v blejski območni enoti Zavoda za gozdove Slovenije – najprej kot načrtovalka, nato kot gojiteljica na Pokljuki. Pred dvajsetimi leti je začela delati na gozdarski inšpekciji v Kranju, leta 2011 je pridobila naziv magistrica znanosti s področja varstva naravne dediščine.
Urška Ahačič Pogačnik pravi, da se je v ne tako kratkem obdobju dela gozdarske inšpektorice ubadala z zelo različnimi primeri, različnimi kršitvami in različnimi kršitelji, med katere sodijo tako lastniki gozdov kot izvajalci sečnje in spravila lesa in tudi obiskovalci gozdov. Pri svojem delu je, kot pravi, dajala poudarek spoštovanju pravil, kot jih določa zakon o gozdovih, na primer hitri in učinkoviti sanaciji poškodovanih gozdov, nadzoru voženj v naravnem okolju in nabiranju gozdnih sadežev, pa tudi vodenju prekrškovnih postopkov v primeru nepravočasno izvedenih sanitarnih sečenj. Ukvarjala se je tudi z nadzorom gradnje gozdnih prometnic brez dovoljenj, nedovoljenimi krčitvami gozdov in sečnjami dreves.
Na vprašanje, za kaj si bo kot direktorica gozdarske inšpekcije predvsem prizadevala, pravi: »Tako kot moji predhodniki si bom prizadevala za učinkovito in visoko strokovno delo gozdarskih inšpektorjev. Spodbujala bom sodelovanje z drugimi inšpekcijami, za kar verjamem, da je v mnogih primerih najbolj učinkovito. Sledila bom eni od zanimivih definiciji učinkovitosti inšpekcije, ki pravi, da ni učinkovita tista inšpekcija, ki izda največ odločb ali izvede največje število ukrepov. Učinkovita inšpekcija je predvsem tista, ki dobro obvladuje svoje področje, hitro reagira na kritične kršitve predpisov, zna postavljati prioritete in ločiti bistveno od nebistvenega ter zna delovati tudi preventivno.«